ბულვარშიც იჭიდავებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 მაისი. - N119 (5152). - 4 გვ.[MFN: 67028]
ანოტაცია:  ქართულ ჭიდაობაში 1989-1990 წლებში დაბადებულთა საქართველოს პირველობის შესახებ
პერსონალია:  ბიწკინაშვილი გოგი (მსაჯი); ლომიძე ომარ; თედიაშვილი გიორგი; ხარაბაძე ლაშა; ტოპეშაშვილი ზურაბ; სინაურიძე დავით (მოჭიდავეები).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, პირველობა, შეჯიბრი.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა ბადრი სერგიამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 მაისი. - N121(5154). - 8 გვ.[MFN: 67029]
ანოტაცია:  სურათზე: წალენჯიხის რაიონის ინტელიგენციის წარმომადგენლები. 1985 წელი
1. ოჯახმა პირველი შვილით გაიხარა : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 მაისი. - N121(5154). - 8 გვ.[MFN: 67030]
პერსონალია:  გოდაბრელიძე ირაკლი.
საგზურები განაწილდა : მომავალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 მაისი. - N119 (5152). - 4 გვ.[MFN: 67031]
ანოტაცია:  12 წლის მოჭადრაკეთა საქართველოს პირველობის შესახებ
პერსონალია:  პაიკიძე ნაზი; თევზაძე მარიამ; ლორთქიფანიძე ნოდარ; ქოსოშვილი ოთარ (მოჭადრაკეები).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ტურნირი, შეჯიბრი.
რაზ მეტყველებენ მდუმარე ტაძრები : თაობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 მაისი. - N121(5154). - 8 გვ.[MFN: 67032]
ანოტაცია:  მცხეთის რაიონულ ბიბლიოთეკაში ახალგაზრდა მხატვრების ნამუშევართა გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  ნოდია ანა (მცხეთის პირველი საშუალო სკოლის მოსწავლე); გურაშვილი მაკა (მხატვარი); ქუქჩიშვილი მარიამ (სამხატვრო აკადემიის სტუდენტი); გარსევანიშვილი თინა (მცხეთის რაიონული ბიბლიოთეკის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  საბიბლიოთეკო კვირეული, მცხეთელი ახალგაზრდები, ახალგაზრდების შემოქმედება, ფერწერა, აპლიკაცია.
1. თოფურია, ნინო
თამაში ნამდვილი თუ ყალბი მარგალიტებით?.. : ქართველი ინტელიგენტის ცხოვრება და ბედი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 მაისი. - N119 (5152). - 5,6 გვ.[MFN: 67033]
პერსონალია:  არჩვაძე თენგიზ (მსახიობი); კიკაბიძე ბუბა (მომღერალი); ფურცხვანიძე ნინო (ფოტოხელოვანი); ტაბატაძე ნინო (მხატვარი); იოსელიანი ოთარ; დანელია გია; მარგველაშვილი გივი (რეჟისორები); ჟორდანია გიზო (რეჟისორი).
თემატიკა:  ქართველი მსახიობები. ქართველი რეჟისორები. კულტურა.
საკვანძო სიტყვები:  არტისტული ბუნება, თანამედროვე ხელოვნება, ფოტოგამოფენა, ცნობილი პიროვნებები, ფოტოპორტრეტები.
1. მირცხულავა, ცოტნე
იგი საქმიანობას ჩვეული პუნქტუალობით განაგრძობს : ღვაწლი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 ოქტომბერი. - N286 (4665). - 7 გვ.[MFN: 67034]
ანოტაცია:  პროფესორ ვახტანგ თევზაძის სამეცნიერო საქმიანობის შესახებ. სურათზე: ვ. თევზაძე
პერსონალია:  თევზაძე ვახტანგ (საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი, ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  მაღალკვალიფიციური სპეციალისტი, ჰიდროტექნიკისა და ჰიდრავლიკის განვითარება, ღვარცოფული მოვლენების დინამიკის შესწავლა, მეცნიერული კვლევები, საინჟინრო ეკოლოგია.
როცა რისკი პატივშია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 ოქტომბერი. - N287 (4666). - 11 გვ.[MFN: 67035]
საკვანძო სიტყვები:  შეჯიბრი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6699 | 6700 | 6701 | 6702 | 6703 | 6704 | 6705 | 6706 | 6707 | 6708 | 6709 |  შემდეგი »  ბოლო »»