ბულვარშიც იჭიდავებენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 21 მაისი. - N119 (5152). - 4 გვ.[MFN: 67028 ]
ანოტაცია: ქართულ ჭიდაობაში 1989-1990 წლებში დაბადებულთა საქართველოს პირველობის შესახებ
პერსონალია: ბიწკინაშვილი გოგი (მსაჯი); ლომიძე ომარ ; თედიაშვილი გიორგი ; ხარაბაძე ლაშა ; ტოპეშაშვილი ზურაბ ; სინაურიძე დავით (მოჭიდავეები).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, პირველობა, შეჯიბრი .
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა ბადრი სერგიამ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 24 მაისი. - N121(5154). - 8 გვ.[MFN: 67029 ]
ანოტაცია: სურათზე: წალენჯიხის რაიონის ინტელიგენციის წარმომადგენლები. 1985 წელი
თემატიკა: ქართული ინტელიგენცია .
ოჯახმა პირველი შვილით გაიხარა : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 24 მაისი. - N121(5154). - 8 გვ.[MFN: 67030 ]
პერსონალია: გოდაბრელიძე ირაკლი .
საგზურები განაწილდა : მომავალი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 21 მაისი. - N119 (5152). - 4 გვ.[MFN: 67031 ]
ანოტაცია: 12 წლის მოჭადრაკეთა საქართველოს პირველობის შესახებ
პერსონალია: პაიკიძე ნაზი ; თევზაძე მარიამ ; ლორთქიფანიძე ნოდარ ; ქოსოშვილი ოთარ (მოჭადრაკეები).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, ტურნირი, შეჯიბრი .
რაზ მეტყველებენ მდუმარე ტაძრები : თაობა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 24 მაისი. - N121(5154). - 8 გვ.[MFN: 67032 ]
ანოტაცია: მცხეთის რაიონულ ბიბლიოთეკაში ახალგაზრდა მხატვრების ნამუშევართა გამოფენის შესახებ
პერსონალია: ნოდია ანა (მცხეთის პირველი საშუალო სკოლის მოსწავლე); გურაშვილი მაკა (მხატვარი); ქუქჩიშვილი მარიამ (სამხატვრო აკადემიის სტუდენტი); გარსევანიშვილი თინა (მცხეთის რაიონული ბიბლიოთეკის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: საბიბლიოთეკო კვირეული, მცხეთელი ახალგაზრდები, ახალგაზრდების შემოქმედება, ფერწერა, აპლიკაცია .
თოფურია, ნინო
თამაში ნამდვილი თუ ყალბი მარგალიტებით?.. : ქართველი ინტელიგენტის ცხოვრება და ბედი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 21 მაისი. - N119 (5152). - 5,6 გვ.[MFN: 67033 ]
პერსონალია: არჩვაძე თენგიზ (მსახიობი); კიკაბიძე ბუბა (მომღერალი); ფურცხვანიძე ნინო (ფოტოხელოვანი); ტაბატაძე ნინო (მხატვარი); იოსელიანი ოთარ ; დანელია გია ; მარგველაშვილი გივი (რეჟისორები); ჟორდანია გიზო (რეჟისორი).
თემატიკა: ქართველი მსახიობები. ქართველი რეჟისორები. კულტურა .
საკვანძო სიტყვები: არტისტული ბუნება, თანამედროვე ხელოვნება, ფოტოგამოფენა, ცნობილი პიროვნებები, ფოტოპორტრეტები .
მირცხულავა, ცოტნე
იგი საქმიანობას ჩვეული პუნქტუალობით განაგრძობს : ღვაწლი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 24 ოქტომბერი. - N286 (4665). - 7 გვ.[MFN: 67034 ]
ანოტაცია: პროფესორ ვახტანგ თევზაძის სამეცნიერო საქმიანობის შესახებ. სურათზე: ვ. თევზაძე
პერსონალია: თევზაძე ვახტანგ (საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი, ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები: მაღალკვალიფიციური სპეციალისტი, ჰიდროტექნიკისა და ჰიდრავლიკის განვითარება, ღვარცოფული მოვლენების დინამიკის შესწავლა, მეცნიერული კვლევები, საინჟინრო ეკოლოგია .