მხატვრობა და არჩევნები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 ოქტომბერი. - N292 (4671). - 7 გვ.[MFN: 67349]
ანოტაცია:  ეროვნულ ბიბლიოთეკაში გამართული მხატვართა გამოფენის სახელწოდებით "სააარჩევნო მხატვრული ტილო" შესახებ
პერსონალია:  სიხარულიძე ბაია; ბატიაშვილი მაკა; მეტრეველი მამუკა; გუგუშვილი გია (მხატვრები).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკის და ხელოვნების შეჯერება.
1. ქავთარაძე, მარინა
კეთილმოსურნე მემატიანე : ღვაწლი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 ოქტომბერი. - N292 (4671). - 7 გვ.[MFN: 67350]
ანოტაცია:  ქართულ მუსიკისმცოდნეობაში გულბათ ტორაძის მრავალმხრივი და ნაყოფიერი მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  ტორაძე გულბათ (მუსიკისმცოდნე).
თემატიკა:  ქართველი მუსიკისმცოდნეები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული მუსიკა, პედაგოგიური საქმიანობა, ნაშრომების გამოცემა.
აღმაშენებლის ხეივნის მე-13 კილომეტრზე : მეგობრობის ხიდები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 მაისი. - N126(5159). - 2 გვ.[MFN: 67351]
ანოტაცია:  შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის მიერ საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიების შესახებ
პერსონალია:  ალასანია გიული (შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის პრორექტორი); ბოზქირი მესუთ (შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა და საქართველოში "ჩაღლარის" სასწავლებლების სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  უმაღლესი სასწავლებლები საქართველოში. 26 მაისი - საქართველოს დამოუკიდებლობის დღე.
საკვანძო სიტყვები:  დღესასწაული, კოლეჯის მოსწავლეები, სტუდენტები.
1. კობალაძე, თინათინ
<<ქართველი ვარ და ვიცი ამის ფასი" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 28 მაისი. - N125 (5158). - 5 გვ.[MFN: 67352]
ანოტაცია:  ეპისკოპოს გაბრიელ ქიქოძის ქადაგებათა განახლებულ გამოცემის თაობაზე
პერსონალია:  ქიქოძე გაბრიელ (ეპისკოპოსი).
თემატიკა:  სასულიერო პირები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ეკლესია, მოძღვარი, ბიოგრაფია, ქადაგებანი, წირვა-ლოცვა, სარწმუნოება, წიგნი.
"არმაზის" ბენეფისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 ოქტომბერი. - N292 (4671). - 7 გვ.[MFN: 67353]
ანოტაცია:  თბილსის 92-ე საშუალო სკოლაში გამართულ აფხაზეთში გმირულად დაღუპული მწვრთნელის ემზარ სულაქველიძის ხსოვნისადმი მიძღვნილი ჭაბუკ მორაგბეთა ტურნირის შესახებ
პერსონალია:  სულაქველიძე ემზარ (მწვრთნელი).
1. ჩოხელი, შოთა
რამაზ ნოზაძემ ჯავრი იყარა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 ოქტომბერი. - N292 (4671). - 7 გვ.[MFN: 67354]
ანოტაცია:  ალმა-ათაში ბერძნულ-რომაულ ჭიდაობაში გამართული მსოფლიო ჩემპიონატის შესახებ
პერსონალია:  ნოზაძე რამაზ (მოჭიდავე).
გეოგ.დასახელება:  ალმა-ათა.
1. ხიბლი ბარათაშვილისა : კურთხევა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 მაისი. - N126(5159). - 2 გვ.[MFN: 67355]
ანოტაცია:  ნიკოლოზ ბარათაშვილის ახალი პორტრეტისა და მისი კრებულის ელექტრონული ვერსიის პრეზენტაციის შესახებ. სურათზე: ნ. ბარათაშვილი
პერსონალია:  ბარათაშვილი ნიკოლოზ (პოეტი); თაქთაქიშვილი ლევან (საქართველოს ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორის მოადგილე); დავითური კახა; ხანთაძე მამუკა; ბასილაია გიორგი (ბარათაშვილის ბიოგრაფიისა და შემოქმედების ელექტრონული ვერსიის ავტორები).
საკვანძო სიტყვები:  ფოტორობოტი, პორტრეტის ისტორია, გენეალოგია.
იპოვეთ ცენტრი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 ოქტომბერი. - N292 (4671). - 7 გვ.[MFN: 67356]
პერსონალია:  ხოშტარია ირაკლი (კალათბურთელი).
1. ბულაშვილი, შალვა
ყველაფერი მოესწრება / ესაუბრა მზია გელენავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 ოქტომბერი. - N292 (4671). - 2 გვ.[MFN: 67357]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წევრთან შალვა ბულაშვილთან ამომრჩეველთა სიების გადამოწმება-დაზუსტების თაობაზე
პერსონალია:  დევდარიანი ნანა (ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე); ბულაშვილი შალვა (ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წევრი პრეზიდენტის კვოტიდან).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6731 | 6732 | 6733 | 6734 | 6735 | 6736 | 6737 | 6738 | 6739 | 6740 | 6741 |  შემდეგი »  ბოლო »»