"უსიყვარულოდ ხელოვნება არ დაიბადება..." // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 28 მაისი. - N125 (5158). - 6 გვ.[MFN: 67359 ]
ანოტაცია: რეჟისორ რეზო ჭარხალაშვილის ხსოვნისადმი მიძღვნილი მოგონებათა საღამოს შესახებ
პერსონალია: ჭარხალაშვილი რეზო ; ჩხეიძე რეზო (რეჟისორები).
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნება, პროფესიონალი, ქართული ფილმი, კინოსტუდია, მოგონება .
უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ დააჯილდოვა... : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 მაისი. - N126(5159). - 2 გვ.[MFN: 67360 ]
ანოტაცია: სამოქალაქო, სისხლის და ადმინისტრაციულ სამართალში გამართული ეროვნული ოლიმპიადის გამარჯვებულთა დაჯილჯოების შესახებ
პერსონალია: კუბლაშვილი კოტე (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე).
თემატიკა: ქართველი სტუდენტები .
საკვანძო სიტყვები: სტუდენტური გუნდები, იურისტები, იმიტირებული სასამართლო პროცესები .
მერაბ კოსტავას ფიქრები ქართულ კულტურაზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 28 მაისი. - N125 (5158). - 5,6 გვ.[MFN: 67361 ]
პერსონალია: კოსტავა მერაბ (ეროვნული გმირი).
თემატიკა: ეროვნული გმირები .
საკვანძო სიტყვები: ქართული ლიტერატურა, მეცნიერული გამოკვლევები, გადასახლება, ანტიკური კულტურა, რელიგია, საისტორიო მწერლობა .
ლებანიძე, ელგუჯა
აბსანძის ათსაათნახევრიანი "წუთშესვენების" საფასური - ციხე? : სამტრედიის აქციის მოთავეთა მიმართ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 30 ოქტომბერი. - N292 (4671). - 2 გვ.[MFN: 67362 ]
ანოტაცია: სამტრედიაში სარკინიგზო და საავტომობილო მაგისტრალის გატაკეტვის შესახებ
პერსონალია: აბსანძე გურამ (ეროვნული თანხმობისა და სამართლიანობის აღდგენის კავშირის თავმჯდომარე).
თემატიკა: საპროტესტო აქციები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: დანაშაულებრივი ქმედება, მიყენებული ზარალი, სატრანსპორტო პროკურატურა .
რომ გაადვილდეს ურთიერთობა აფხაზურ მხარესთან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 მაისი. - N126(5159). - 2 გვ.[MFN: 67363 ]
პერსონალია: ერქვანია ზურაბ (მოძრაობა "სამოქალაქო სამშვიდობო ინიციატივის" თანათავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკური ურთიერთობები, სარკინიგზო მიმოსვლა, საჰაერო მიმოსვლა, აფხაზი მოსახლეობა, საქართველოს ხელისუფლება, დევნილები .
შესაძლოა, ალბერტომ სასამართლოში იჩივლოს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 მაისი. - N126(5159). - 2 გვ.[MFN: 67364 ]
ანოტაცია: ელექტროენერგიის საბითუმო ბაზრის სპეციალური ანგარიშის დაყადაღების გამო
პერსონალია: სოლისი ალბერტო (ელექტროენერგიის საბითუმო ბაზრის გენერალური დირექტორი).
სოროსი ჩამოდის, შარაძეს შეუთანხმეს?! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 მაისი. - N126(5159). - 2 გვ.[MFN: 67365 ]
პერსონალია: სოროსი ჯორჯ (ფილანთროპი); დარჩიაშვილი დავით (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ღია საზოგადოება საქართველოს" დირექტორი).
ინფორმაცია - თქვენი მეგზური : XXI საუკუნის მემკვიდრეობა / მოამზადა ოთარ ტურაბელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 მაისი. - N126(5159). - 7 გვ.[MFN: 67366 ]
ანოტაცია: 25 საუკეთესო გამოგონების შესახებ
თემატიკა: მაღალი ტექნოლოგიები. ტექნოლოგიური ინოვაციები .
საკვანძო სიტყვები: ინტერნეტის ეპოქა, მობილური ტელეფონი, კომპიუტერი, თანამგზავრული ტელევიზია, ბიომეტრიკა, დნკ-ს ანალიზი, კლონირება, ლაზერული ტექნოლოგიები .