"უსიყვარულოდ ხელოვნება არ დაიბადება..." // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 28 მაისი. - N125 (5158). - 6 გვ.[MFN: 67359]
ანოტაცია:  რეჟისორ რეზო ჭარხალაშვილის ხსოვნისადმი მიძღვნილი მოგონებათა საღამოს შესახებ
პერსონალია:  ჭარხალაშვილი რეზო; ჩხეიძე რეზო (რეჟისორები).
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნება, პროფესიონალი, ქართული ფილმი, კინოსტუდია, მოგონება.
უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ დააჯილდოვა... : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 მაისი. - N126(5159). - 2 გვ.[MFN: 67360]
ანოტაცია:  სამოქალაქო, სისხლის და ადმინისტრაციულ სამართალში გამართული ეროვნული ოლიმპიადის გამარჯვებულთა დაჯილჯოების შესახებ
პერსონალია:  კუბლაშვილი კოტე (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ქართველი სტუდენტები.
საკვანძო სიტყვები:  სტუდენტური გუნდები, იურისტები, იმიტირებული სასამართლო პროცესები.
1. მერაბ კოსტავას ფიქრები ქართულ კულტურაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 28 მაისი. - N125 (5158). - 5,6 გვ.[MFN: 67361]
პერსონალია:  კოსტავა მერაბ (ეროვნული გმირი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ლიტერატურა, მეცნიერული გამოკვლევები, გადასახლება, ანტიკური კულტურა, რელიგია, საისტორიო მწერლობა.
აბსანძის ათსაათნახევრიანი "წუთშესვენების" საფასური - ციხე? : სამტრედიის აქციის მოთავეთა მიმართ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 ოქტომბერი. - N292 (4671). - 2 გვ.[MFN: 67362]
ანოტაცია:  სამტრედიაში სარკინიგზო და საავტომობილო მაგისტრალის გატაკეტვის შესახებ
პერსონალია:  აბსანძე გურამ (ეროვნული თანხმობისა და სამართლიანობის აღდგენის კავშირის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაულებრივი ქმედება, მიყენებული ზარალი, სატრანსპორტო პროკურატურა.
რომ გაადვილდეს ურთიერთობა აფხაზურ მხარესთან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 მაისი. - N126(5159). - 2 გვ.[MFN: 67363]
პერსონალია:  ერქვანია ზურაბ (მოძრაობა "სამოქალაქო სამშვიდობო ინიციატივის" თანათავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური ურთიერთობები, სარკინიგზო მიმოსვლა, საჰაერო მიმოსვლა, აფხაზი მოსახლეობა, საქართველოს ხელისუფლება, დევნილები.
შესაძლოა, ალბერტომ სასამართლოში იჩივლოს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 მაისი. - N126(5159). - 2 გვ.[MFN: 67364]
ანოტაცია:  ელექტროენერგიის საბითუმო ბაზრის სპეციალური ანგარიშის დაყადაღების გამო
პერსონალია:  სოლისი ალბერტო (ელექტროენერგიის საბითუმო ბაზრის გენერალური დირექტორი).
სოროსი ჩამოდის, შარაძეს შეუთანხმეს?! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 მაისი. - N126(5159). - 2 გვ.[MFN: 67365]
პერსონალია:  სოროსი ჯორჯ (ფილანთროპი); დარჩიაშვილი დავით (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ღია საზოგადოება საქართველოს" დირექტორი).
1. ინფორმაცია - თქვენი მეგზური : XXI საუკუნის მემკვიდრეობა / მოამზადა ოთარ ტურაბელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 მაისი. - N126(5159). - 7 გვ.[MFN: 67366]
ანოტაცია:  25 საუკეთესო გამოგონების შესახებ
თემატიკა:  მაღალი ტექნოლოგიები. ტექნოლოგიური ინოვაციები.
საკვანძო სიტყვები:  ინტერნეტის ეპოქა, მობილური ტელეფონი, კომპიუტერი, თანამგზავრული ტელევიზია, ბიომეტრიკა, დნკ-ს ანალიზი, კლონირება, ლაზერული ტექნოლოგიები.