გასტრონომია ლიტერატურაში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 ოქტომბერი. - N293 (4672). - 6 გვ.[MFN: 67429]
ანოტაცია:  ჟურნალ "ომეგას" თაოსნობით გამართული ლიტერატურული კონკურსის შესახებ. სურათზე: ვოვა კიკილაშვილი, თამრი ფხაკაძე, ნუგზარ შატაიძე
პერსონალია:  შატაიძე ნუგზარ; სამსონაძე ირაკლი; ფხაკაძე თამრი; ჩხიკვაძე ვანო (მწერლები); ჩხეიძე როსტომ; ლომოური ირაკლი; არგანაშვილი გია; ჩხეიძე ნატო; კალანდია ზაურ; მუზაშვილი ნუგზარ; ოდიშარია გურამ (ჟიურის წევრები).
ახალი ხილი შემოვიდა, ვჭამოთ, მაგრამ ფრთხილად : მოწამვლა თევზით : მოწამვლა თაფლით : მოწამვლა სოკოთი : ბაზარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 31 მაისი. - N127 (5160). - 3 გვ.[MFN: 67430]
პერსონალია:  მელქაძე შალვა (ექსპერტი).
თემატიკა:  კვების პროდუქტები. აგრარული ბაზარი.
საკვანძო სიტყვები:  ბოსტნეული, საკვები, ალერგია, ქიმიური პრეპარატები.
სახელმწიფოს უმაღლესი ჯილდოები - ყველაზე დამსახურებულთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 ოქტომბერი. - N293 (4672). - 1,2 გვ.[MFN: 67431]
ანოტაცია:  სახელმწიფო კანცელარიაში გამართულ ცერემონიალზე ღვაწლმსოსილი და დამსახურებული პიროვნებებისათვის სახელმწიფოს უმაღლესი ჯილდოების გადაცემის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  მეცნიერები, სამხედროები, მსახიობები, პედაგოგები, მშენებლები, არქიტექტორები, ვახტანგ გორგასლის მეორე და მესამე ხარისხის ორდენები, ღირსების ორდენები, მედლები, დაჯილდოება.
ანგარიშ-ფაქტურები... წყვილ-წყვილად : ბიუჯეტს რაღა? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 31 მაისი. - N127 (5160). - 4 გვ.[MFN: 67432]
ანოტაცია:  ფირმა შპს "საქართველოს ტელეკომში" აღმოჩენილი ფინანსური დარღვევების შესახებ
პერსონალია:  კობერიძე ალექსანდრე (შპს "საქართველოს ტელეკომის" ექსპედიტორ-მომმარაგებელი); გველესიანი ზურაბ (ინდმეწარმე).
თემატიკა:  საქართველოს ტელეკომი. სახელმწიფო ბიუჯეტი. ფინანსური პოლიცია.
საკვანძო სიტყვები:  მოძრავი, უძრავი ქონება, სოლიდური ფირმები, კუთვნილი თანხები, ყალბი დოკუმენტები, საგადასახადო დეპარტამენტი, ელექტროსაქონელი, გაყიდვა.
"ეს დღე საქართველოსათვის მართლაც ისტორიულია" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 ოქტომბერი. - N293 (4672). - 1,2 გვ.[MFN: 67433]
ანოტაცია:  გაზის ყიდვა-გაყიდვის შესახებ სამხრეთ-კავკასიური მილსადენის კომპანიის, აზერბაიჯანის გაზის მომწოდებელ კომპანიას, საქართველოს ნავთობის საერთაშორისო კორპორაციასა და საქართველოს მთავრობას შორის გაფორმებული ხელშეკრულების თაობაზე. იბეჭდება ხელშეკრულების ცერემონიის შემდეგ საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის მიერ წარმოთქმული სიტყვა
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჭანტურია გიორგი (საქართველოს ნავთობის საერთაშორისო კორპორაციის პრეზიდენტი); მირერი ვიდამ (აზერბაიჯანის გაზის მომწოდებელი კომპანიის გენერალური მენეჯერი); კელი რობ (სამხრეთ-კავკასიური მილსადენის კომპანიის დირექტორი).
თემატიკა:  საქართველოს ნავთობის საერთაშორისო კოორპორაცია. გაზი. ენერგეტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ბაქო-თბილისი-ერზუმის გაზსადენის მშენებლობა, შაჰ-დენიზის პროექტი, გაზმომარაგება, აღმოსავლეთ-დასავლეთის ენერგეტიკული დერეფანი, ბუნებრივი გაზი, სატრანზიტო გადასახადი, სტრატეგიული მნიშვნელობა, ენერგეტიკული დამოუკიდებლობა.
გაუგებარი ბრძანება და გასაგები ქუჩის აქციები : ასე ეკონომიკას ვითომ ავაშენებთ? : ვუბრუნდებით დაბეჭდილს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 31 მაისი. - N127 (5160). - 4 გვ.[MFN: 67434]
ანოტაცია:  სამი კომპეტენტური სამინისტროს ერთობლივი გაუაზრებელი და გაუგებარის ბრძანების შესახებ, თამბაქოს ნაწარმით და ალკოჰოლური სასმელებით ვაჭრობის წესებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბაბუხადია ანზორ (საქართველოს ბიზნესის სფეროთა ინტერესების დაცვის კავშირის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს ეკონომიკა. საქართველოს ეკონომიკის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  ბრძანების პროექტი, მომხმარებელთა ჯანმრთელობის დაცვა, ვაჭრობა, სურსათი, ნორმატიული აქტები, კორუფცია.
"საქართველო უნდა იყოს სანიმუშო ქვეყანა, რომელიც ზრუნავს ვეტერანებზე" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 ოქტომბერი. - N293 (4672). - 2 გვ.[MFN: 67435]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის კატეგორიული მოთხოვნის ომის ვეტერანთათვის კანონით მინიჭებული და შემდგომ გაუქმებული ყველა შეღავათის აღდგენისა და საქართველოს ვეტერანთა საქმეების სახელმწიფო დეპარტამენტისათვის უფლებების გაზრდის შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. დიდი სამამულო ომის ვეტერანები.
რას გვპირდებიან მარიონეტები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 ოქტომბერი. - N293 (4672). - 6 გვ.[MFN: 67436]
ანოტაცია:  თბილისის მარიონეტების მუნიციპალურ თეატრში ახალი თეატრალური სეზონის გახსნის შესახებ
პერსონალია:  გაბრიაძე რევაზ (რეჟისორი).