სახელმწიფოს უმაღლესი ჯილდოები - ყველაზე დამსახურებულთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 ოქტომბერი. - N293 (4672). - 1,2 გვ.[MFN: 67431]
ანოტაცია: სახელმწიფო კანცელარიაში გამართულ ცერემონიალზე ღვაწლმსოსილი და დამსახურებული პიროვნებებისათვის სახელმწიფოს უმაღლესი ჯილდოების გადაცემის შესახებ
"ეს დღე საქართველოსათვის მართლაც ისტორიულია" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 ოქტომბერი. - N293 (4672). - 1,2 გვ.[MFN: 67433]
ანოტაცია: გაზის ყიდვა-გაყიდვის შესახებ სამხრეთ-კავკასიური მილსადენის კომპანიის, აზერბაიჯანის გაზის მომწოდებელ კომპანიას, საქართველოს ნავთობის საერთაშორისო კორპორაციასა და საქართველოს მთავრობას შორის გაფორმებული ხელშეკრულების თაობაზე. იბეჭდება ხელშეკრულების ცერემონიის შემდეგ საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის მიერ წარმოთქმული სიტყვა
პერსონალია:შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჭანტურია გიორგი (საქართველოს ნავთობის საერთაშორისო კორპორაციის პრეზიდენტი); მირერი ვიდამ (აზერბაიჯანის გაზის მომწოდებელი კომპანიის გენერალური მენეჯერი); კელი რობ (სამხრეთ-კავკასიური მილსადენის კომპანიის დირექტორი).
გაუგებარი ბრძანება და გასაგები ქუჩის აქციები : ასე ეკონომიკას ვითომ ავაშენებთ? : ვუბრუნდებით დაბეჭდილს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 31 მაისი. - N127 (5160). - 4 გვ.[MFN: 67434]
ანოტაცია: სამი კომპეტენტური სამინისტროს ერთობლივი გაუაზრებელი და გაუგებარის ბრძანების შესახებ, თამბაქოს ნაწარმით და ალკოჰოლური სასმელებით ვაჭრობის წესებთან დაკავშირებით
პერსონალია:ბაბუხადია ანზორ (საქართველოს ბიზნესის სფეროთა ინტერესების დაცვის კავშირის თავმჯდომარე).
"საქართველო უნდა იყოს სანიმუშო ქვეყანა, რომელიც ზრუნავს ვეტერანებზე" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 ოქტომბერი. - N293 (4672). - 2 გვ.[MFN: 67435]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის კატეგორიული მოთხოვნის ომის ვეტერანთათვის კანონით მინიჭებული და შემდგომ გაუქმებული ყველა შეღავათის აღდგენისა და საქართველოს ვეტერანთა საქმეების სახელმწიფო დეპარტამენტისათვის უფლებების გაზრდის შესახებ
ჩილედან შემოტანილი ღვინო ქართული ეტიკეტით იყიდება(?!) : გვესაუბრება სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე გიორგი მახარაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 31 მაისი. - N127 (5160). - 4 გვ.[MFN: 67438]