1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა ლალი გონაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 ივნისი. - N128 (5161). - 8 გვ.[MFN: 67478]
ანოტაცია:  სურათზე: წითელწყაროს სამეჯლისო ცეკვის სტუდიის წევრები. 1984 წ.
პერსონალია:  ლაპიაშვილი ელზა; გონაშვილი ლალი; გონაშვილი რუსუდან; ლაპიაშვილი ქეთინო; პოპიაშვილი მარიკა.
ხელმოკლე "საჩუქრის" სიურპრიზები : მოვლენის წინ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 ივნისი. - N128 (5161). - 8 გვ.[MFN: 67479]
ანოტაცია:  საერთაშორისო ფესტივალის "საჩუქარი" დაწყების შესახებ
პერსონალია:  კონჩალოვსკი ანდრეი (რეჟისორი); დოლიძე ქეთი (რეჟისორი); კლდიაშვილი რეზო (დრამატურგი).
თემატიკა:  საერთაშორისო ფესტივალი "საჩუქარი".
საკვანძო სიტყვები:  მოსსოვეტის თეატრი, საზეიმო ფერემონიალი, კლასიკური პროექტი, სპექტაკლი.
1. ქველიძე, ანა
"აფხაზეთში დაგვაბრუნე ღმერთო!" : ტრაგედია მწერალი ქალის თვალით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 ნოემბერი. - N294 (4673). - 4 გვ.[MFN: 67480]
ანოტაცია:  აფხაზეთის მეცნიერებათა აკადემიის მწერალ-აკადემიკოსის ტატა დიოსკურელის შემოქმედებითი საღამოს შესახებ
პერსონალია:  დიოსკურელი ტატა (მწერალ-აკადემიკოსი); ნადარეიშვილი თამაზ (აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე); ნადარაია ნუგზარ (ფაზისის აკადემიის ვიცე-პრეზიდენტი); თოდუა ნინო (აფხაზეთის ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი); ხუბუა თამაზ (ინფორმაციის მინისტრი); გოგოხია შოთა; მელაშვილი კოტე; ცამციშვილი ამირან; ზაქარაია სიმონ (აკადემიკოსები); მიბჩუანი თეიმურაზ (აფხაზეთის მეცნიერებათა აკადემიის ვიცე-პრეზიდენტი); შარია გრიგოლ (პრეზიდენტის თანაშემწე); დევაძე სულიკო (თეატრ "სახიობის" დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  პიესები, მოთხრობები, რომანები, შემაძრწუნებელი სცენები, სამშობლოს მთლიანობის აღდგენა.
მათ მოუთმენლად ელიან : ქართველები უცხოეთში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 ივნისი. - N128 (5161). - 8 გვ.[MFN: 67481]
პერსონალია:  წერეთელი ნინო (ირლანდიაში მცხოვრები ქართველი გოგონა); წერეთელი ნინო (ირლანდია).
პირველი კომპლექსური სამოგზაურო ცენტრი თბილისში : როგორ ვისვენებთ? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 ივნისი. - N128 (5161). - 8 გვ.[MFN: 67482]
ანოტაცია:  პირველი კომპლექსური სამოგზაურო ცენტრის გახსნის შესახებ
პერსონალია:  მაჭავარიანი შოთა (სს "საქართველოს ბანკის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი); გურგენიძე ლადო ("საქართველოს ბანკის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  ტურიზმი. ტურისტული კომპლექსების მშენებლობა.
საკვანძო სიტყვები:  ტურისტული სააგენტო, მოგზაურობის დაზღვევა, კლიენტები, ღირშესანიშნაობების დათვალიერება, კონსულტაციები.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 ივნისი. - N128 (5161). - 8 გვ.[MFN: 67483]
პერსონალია:  ჭარაქაშვილი ლევან; ქურასბედიანი ალექსანდრე; ბიჩინაშვილი მიხეილ; ხაჩიაშვილი გუგული; ფრუიძე-მხეიძე ნინელი; ხეთაგაშვილი როლანდ.