ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა ომარ ყარასაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ნოემბერი. - N298 (4677). - 9 გვ.[MFN: 67691]
ანოტაცია: სურათზე: გიორგი ყარასაშვილი თავის მრავალრიცხოვან ოჯახთან ერთად. 1945 წ.
რევაზ ხორავას ვახტანგ გორგასლის III ხარისხის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : 2003 წლის 2 ნოემბერი ქ. თბილისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ნოემბერი. - N298 (4677). - 1 გვ.[MFN: 67694]
პერსონალია:ხორავა რევაზ (საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს 23-ე ბრიგადის სამთო მსროლელი ასეულის მეთაური, თადარიგის მაიორი).
ბატონ ზურაბ ნიჟარაძეს დაბადების 75 წელთან დაკავშირებით : მილოცვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ნოემბერი. - N298 (4677). - 1 გვ.[MFN: 67695]
საქათველოს ომის ვეტერანთა მოძრაობის აქტიურ მონაწილეთა საქართველოს ორდენებითა და მედლებით დაჯილდოების შესახებ : საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : 2003 წლის 2 ნოემბერი ქ. თბილისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ნოემბერი. - N298 (4677). - 2 გვ.[MFN: 67696]
ერვანდ შირინიანის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : 2003 წლის 2 ნოემბერი ქ. თბილისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ნოემბერი. - N298 (4677). - 2 გვ.[MFN: 67697]
პერსონალია:შირინიანი ერვანდ (ახალქალაქის რაიონის სოფელ მაჯიდიის საშუალო სკოლის პედაგოგი).