თემატიკა: საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში, 2003 წლის 2ნოემბერი. საპროტესტო აქციები საქართველოში .
კიშინიოვი უმასპინძლებს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 9 ივნისი. - N135 (5168). - 7 გვ.[MFN: 67884 ]
ანოტაცია: ჭადრაკში ქალთა შორის ევროპის ჩემპიონატის დაწყების შესახებ
პერსონალია: ხურციძე ნინო ; ლომინეიშვილი მაია ; მანთაძე ანა ; ძაგნიძე ნანა ; არახამია ქეთევან (მოჭადრაკეები).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, ევროპის ჩემპიონატი .
რა გამოსავალს ხედავთ დღეს შექმნილი სიტუაციიდან? : დღის შეკითხვა / რუბრიკას უძღვება ეთერ საბანაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 7 ნოემბერი. - N300 (4679). - 2 გვ.[MFN: 67885 ]
ანოტაცია: საზოგადოების აზრი ოპოზიციურ ძალთა საპროტესტო აქციების შესახებ
პერსონალია: იოსელიანი ავთანდილ (დაზვერვის დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ფალავანდიშვილი მირანდა (დიპლომატიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების სპეციალისტი); ღამბაშიძე ნანა (ენათმეცნიერი); კვიციანი დავით (მხატვარი); ღვინიანიძე თამაზ (ინჟინერ-კონსტრუქტორი).
ამირხანოვი, გარი
ეპიცენტრმა რაჭაშიც გადაინაცვლა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 9 ივნისი. - N135 (5168). - 7 გვ.[MFN: 67886 ]
ანოტაცია: ონში ოლიმპიური ჩემპიონის დავით გობეჯიშვილის სახ. ტურნირის შესახებ ჭიდაობაში
პერსონალია: გობეჯიშვილი დავით (ყოფილი საბჭოთა კავშირის ოლიმპიური ჩემპიონი); უგულავა გიგა (საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსი); ნამგალაური დავით (სპორტის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); გეწაძე კახა (პარლამენტარი); მახარობლიძე მალხაზ ; ბურჯალიანი ზვიად ; ცუცქირიძე გიორგი ; ცეცხლაძე დავით ; ჭელიძე ბექა ; მარტიაშვილი ზალიკო (მოჭიდავეები).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, ტურნირი, სპეციალური პრიზები .