მისი მდიდარი მემკვიდრეობა : მიღწვიან, მომიგონებენ... / რამაზ ხუროძე ; გივი ცინცაძე, ნაზი კუციავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 ნოემბერი. - N301 (4680). - 6 გვ.[MFN: 67979]
ანოტაცია:  მეცნიერების დამსახურებული მოღვაწის, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტის, ქიმიის მეცნიერებათა დოქტორის, პროფესორ დიმიტრი ერისთავის შრომითი საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  ერისთავი დიმიტრი (პროფესორი).
1. კუპატაძე, გურამ
მეგობრობის დესპანი : არ დავიწყება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 ნოემბერი. - N301 (4680). - 6 გვ.[MFN: 67980]
ანოტაცია:  ეძღვნება მარკ ბრონშტეინის ნათელ ხსოვნას
პერსონალია:  ბრონშტეინი მარკ (თბილისის საავაიაციო საწარმოო გაერთიანების პროფკომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე).
თემატიკა:  პროფკავშირების მუშაკები.
1. ბერძენიშვილი, ნინო
ამ როიალთან კი ერთ დროს რიხტერი იჯდა... : რუსული როკის საღამო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 ივნისი. - N136 (5169). - 8 გვ.[MFN: 67981]
ანოტაცია:  თბილისის ელენე ახვლედიანის სახ. სახლ-მუზეუმში გამართული რუსული როკის საღამოს შესახებ
პერსონალია:  თევდორაძე თამილა (ელენე ახვლედიანის სახ. სახლ-მუზეუმის დირექტორი); აიდინოვი მიხეილ (საქართველოს რუსულენოვან ჟურნალისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე); დიაჩენკო ალექსანდრე; ხაჩატუროვი კონსტანტინე; ლობოვი ალექსეი (როკ-ჯგუფის "პოლიგრიმების" წევრები).
თემატიკა:  რუსი მუსიკოს-შემსრულებლები.
საკვანძო სიტყვები:  კულტურული ღონისძიება, კონცერტი, რუსული როკი, შემოქმედება.
1. ფაქსი ემიგრაციიდან : გაზეთი "ПОИСК" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 ივნისი. - N136 (5169). - 5 გვ.[MFN: 67982]
ანოტაცია:  რუსეთის განათლების, მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სამინისტროს გაზეთში დაბეჭდილი სტატია საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის დამოუკიდებლობისა და მისი ახალი პრეზიდენტის, თამაზ გამყრელიძის შესახებ
პერსონალია:  თავხელიძე ალბერტ (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ყოფილი პრეზიდენტი, აკადემიკოსი); გამყრელიძე თამაზ (აკადემიკოსი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები. საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 ივნისი. - N136 (5169). - 8 გვ.[MFN: 67983]
პერსონალია:  ბერძენიშვილი ზურაბ; გოლიაძე ალექსანდრე.
მომავლისაკენ მიმავალი გზა : შენებაშია მშვენება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 ნოემბერი. - N301 (4680). - 4 გვ.[MFN: 67984]
ანოტაცია:  საჯავახო-ლანჩხუთი-სუფსის გზის მშენებლობის შესახებ
პერსონალია:  ფაჩულია მალხაზ (ფირმა "ზიმოს" წარმომადგენელი); წერეთელი გოგი (საგზაო დეპარტამენტის სამმართველოს უფროსი); კორაშვილი ალიკო (კურატორი); რაზმაძე რაულ (ტექნიკური დირექტორი).
თემატიკა:  გზების მშენებლობა.
1. ინფორმაცია: ირაკლი ტუღუშს კიდევ ერთი სართული წაართვეს; სამშვიდობოებმა რეჟიმი გაამკაცრეს; თურქეთი კვლავ დაგვეხმარება; სარჩელი კახა ბენდუქიძის წინააღმდეგ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 ივნისი. - N136 (5169). - 5 გვ.[MFN: 67985]
პერსონალია:  ტუღუში ირაკლი (პროფკავშირების თავმჯდომარე); ბენდუქიძე კახა (სახელმწიფო მინისტრი).
თემატიკა:  პროფკავშირები საქართველოში. საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო. შიდა ქართლი. აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  დაპირისპირება, სამშვიდობო ძალები, ქართული ჯარი, აუდიტორული საქმიანობა, სადაზღვევო კომპანიები, კანონპროექტები.
1. მოწვევა ტენდერზე, "საქართველოს აგრობიზნეს ბანკისთვის" ("სტანდარტ ბანკი") ორი ახალი ბრონირებული ავტომობილის მიწოდებისთვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 ივნისი. - N136 (5169). - 5 გვ.[MFN: 67986]
1. ვარძელაშვილი, მიხეილ
ტრადიციული დარგი უნდა აღორძინდეს : ხვალ შეიძლება გვიანიც იყოს / ესაუბრა ნაზი იმნაიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 ნოემბერი. - N301 (4680). - 5 გვ.[MFN: 67987]
ანოტაცია:  მთისწინა და მაღალმთიანი ზონის ფერმერულ მეურნეობებში ხილის მოვლა-მოყვანის პროგრესული ტექნოლოგიებისა და ახალი უხვმოსავლიანი, კონკურენტუნარიანი, რეზისტენტული ჯიშების დანერგვის შესახებ
პერსონალია:  ვარძელაშვილი მიხეილ (პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  მეხილეობა, ნიადაგის მოვლა, განოყიერება, მორწყვა, მავნებელ-დაავადებათა წინააღმდეგ ბრძოლა, მოსავლის კრეფა, სასაქონლო დამუშავების პროგრესული მეთოდები, გლეხური და ფერმერული მეურნეობების პროდუქტიულობა, პროდუქციის რეალიზაცია.
1. კუნჭულია, გიგლა
აშკარად გვატყუებენ, თანაც ხმას ვერ ვიღებთ : რას ვჭამთ, რას ვსვამთ! / ესაუბრა ლალი ქინქლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 ივნისი. - N136 (5169). - 6 გვ.[MFN: 67988]
ანოტაცია:  ინტერვიუ "ქართული ხარისხის" ფონდის დირექტორთან
პერსონალია:  კუნჭულია გიგლა ("ქართული ხარისხის" ფონდის დირექტორი).
თემატიკა:  ფალსიფიცირებული პროდუქცია. ფონდი "ქართული ხარისხი".
საკვანძო სიტყვები:  ხარისხის მენეჯმენტი, ბიზნესი, ვაჭრობა, პროდუქცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6794 | 6795 | 6796 | 6797 | 6798 | 6799 | 6800 | 6801 | 6802 | 6803 | 6804 |  შემდეგი »  ბოლო »»