მისი მდიდარი მემკვიდრეობა : მიღწვიან, მომიგონებენ... / რამაზ ხუროძე ; გივი ცინცაძე, ნაზი კუციავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 ნოემბერი. - N301 (4680). - 6 გვ.[MFN: 67979]
ანოტაცია: მეცნიერების დამსახურებული მოღვაწის, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტის, ქიმიის მეცნიერებათა დოქტორის, პროფესორ დიმიტრი ერისთავის შრომითი საქმიანობის შესახებ
ამ როიალთან კი ერთ დროს რიხტერი იჯდა... : რუსული როკის საღამო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 ივნისი. - N136 (5169). - 8 გვ.[MFN: 67981]
ანოტაცია: თბილისის ელენე ახვლედიანის სახ. სახლ-მუზეუმში გამართული რუსული როკის საღამოს შესახებ
ფაქსი ემიგრაციიდან : გაზეთი "ПОИСК" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 ივნისი. - N136 (5169). - 5 გვ.[MFN: 67982]
ანოტაცია: რუსეთის განათლების, მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სამინისტროს გაზეთში დაბეჭდილი სტატია საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის დამოუკიდებლობისა და მისი ახალი პრეზიდენტის, თამაზ გამყრელიძის შესახებ
პერსონალია:თავხელიძე ალბერტ (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ყოფილი პრეზიდენტი, აკადემიკოსი); გამყრელიძე თამაზ (აკადემიკოსი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი).
ინფორმაცია: ირაკლი ტუღუშს კიდევ ერთი სართული წაართვეს; სამშვიდობოებმა რეჟიმი გაამკაცრეს; თურქეთი კვლავ დაგვეხმარება; სარჩელი კახა ბენდუქიძის წინააღმდეგ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 ივნისი. - N136 (5169). - 5 გვ.[MFN: 67985]
მოწვევა ტენდერზე, "საქართველოს აგრობიზნეს ბანკისთვის" ("სტანდარტ ბანკი") ორი ახალი ბრონირებული ავტომობილის მიწოდებისთვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 ივნისი. - N136 (5169). - 5 გვ.[MFN: 67986]
ტრადიციული დარგი უნდა აღორძინდეს : ხვალ შეიძლება გვიანიც იყოს / ესაუბრა ნაზი იმნაიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 ნოემბერი. - N301 (4680). - 5 გვ.[MFN: 67987]
ანოტაცია: მთისწინა და მაღალმთიანი ზონის ფერმერულ მეურნეობებში ხილის მოვლა-მოყვანის პროგრესული ტექნოლოგიებისა და ახალი უხვმოსავლიანი, კონკურენტუნარიანი, რეზისტენტული ჯიშების დანერგვის შესახებ
აშკარად გვატყუებენ, თანაც ხმას ვერ ვიღებთ : რას ვჭამთ, რას ვსვამთ! / ესაუბრა ლალი ქინქლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 ივნისი. - N136 (5169). - 6 გვ.[MFN: 67988]
ანოტაცია: ინტერვიუ "ქართული ხარისხის" ფონდის დირექტორთან
პერსონალია:კუნჭულია გიგლა ("ქართული ხარისხის" ფონდის დირექტორი).