შალვა ნათელაშვილს ორიგინალური ვერსია აქვს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 ივნისი. - N145 (5178). - 4 გვ.[MFN: 68446]
ანოტაცია:  ლეიბორისტული პარტიის ლიდერის შალვა ნათელაშვილის აღშფოთება, საზღვარგარეთ ქართველთა მასობრივი დაპატიმრების გამო
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ნათელაშვილი შალვა (ლეიბორისტული პარტიის ლიდერი).
თემატიკა:  საქართველოს ლეიბრისტული (შრომის) პარტია.
საკვანძო სიტყვები:  ბრიფინგი, საზღვარგარეთ მცხოვრები ქართველები, ევროპის სამართალდამცავები, სუვერენული ქვეყნების შიდა პოლიტიკა.
სააკაძეობა სრულიად საქართველოს დღესასწაულია : გმირნო, მამულის მადიდნო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 ივნისი. - N145 (5178). - 5 გვ.[MFN: 68447]
პერსონალია:  სააკაძე გიორგი (ეროვნული გმირი).
თემატიკა:  გიორგი სააკაძე. სახალხო დღესასწაულები.
საკვანძო სიტყვები:  დიდი მოურავი, სადღესასწაულო ღონისძიებები.
ლეონიდ კუჩმა: "გარედან ჩაურევლად არ იქნებოდა ის, რაც საქართველოში ხდება" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ნოემბერი. - N308 (4687). - 1 გვ.[MFN: 68448]
ანოტაცია:  უკრაინის პრეზიდენტი ლეონიდ კუჩმა საქართველოში შექმნილი სიტუაციის შესახებ
თემატიკა:  უკრაინის პრეზიდენტი.
გაიმართა მორიგი სატელეფონო საუბარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ნოემბერი. - N308 (4687). - 1 გვ.[MFN: 68449]
ანოტაცია:  ედუარდ შევარდნაძისა და ვლადიმერ პუტინის სატელეფონო საუბრის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტი.
ეუთო დაინტერესებულია საქართველოში სტაბილურობის შენარჩუნებით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ნოემბერი. - N308 (4687). - 1 გვ.[MFN: 68450]
ანოტაცია:  ედუარდ შევარდნაძის და იაპ დე ჰოოპ სხეფერის სატელეფონო საუბრის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); სხეფერი იაპ დე ჰოოპ (ეუთოს გენერალური მდივანი, ნიდერლანდების სამეფოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. ევროპის უშიშროების და თანამშრომლობის ორგანიზაცია.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოში არსებული ვითარება, კრიზისის მშვიდობიანად მოგვარება.
1. სარია, ნ.
განჩინება : ზუგდიდის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ ნ. სარიამ ერთპიროვნულად განვიხილე შპს "ევროსერვისის" დირექტორის რ. ლატარიას განცხადება შპს "ევროსერვისის" ქონებაზე გაკოტრების საქმის წარმოების გახსნის შესახებ : 7 ივნისი 2005 წელი, ქ. ზუგდიდი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 ივნისი. - N145 (5178). - 5 გვ.[MFN: 68451]
1. ოთარაშვილი, ვაჟა
მართლაც ბევრი აქვს სათქმელი : სიტყვა პოეტის ახალ წიგნზე / ესაუბრა ელგუჯა ლებანიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ნოემბერი. - N308 (4687). - 8 გვ.[MFN: 68452]
ანოტაცია:  პოეტ ვაჟა ოთარაშვილის შესახებ
პერსონალია:  ოთარაშვილი ვაჟა (პოეტი).
ანთიმოზ ივერიელი სოფელ უდედან ყოფილა : "ევროპული მერიდიანები" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 ივნისი. - N145 (5178). - 6 გვ.[MFN: 68453]
ანოტაცია:  წმინდა ანთიმოზ ივერიელის სახ. თბილისის 166-ე სკოლაში გამართული კვირეულის - "ევროპული მერიდიანები" შესახებ
პერსონალია:  ლეფორი ფილიპ (საფრანგეთის ელჩი); გირბეა კოსტანტინე (რუმინეთის ელჩი); ენცშელი თომა (გერმანიის საელჩოს ატაშე); გრიგალაშვილი ნოდარ (საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და სპორტის კომიტეტის თავმჯდომარე); მაკლარენი დონალდ (იტალიის საელჩოს წარმომადგენელი); გოდაბრელიძე ნოდარ (თსუ-ს პროფესორი); კვირიკაშვილი ნანა (თბილისის 166-ე სკოლის დირექტორი).
თემატიკა:  სკოლები საქართველოში. საქართველო-რუმინეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  კვირეული, კონფერენცია, პედაგოგიური კოლექტივი, რუმინეთი, ურთიერთობა.