სააკაძეობა სრულიად საქართველოს დღესასწაულია : გმირნო, მამულის მადიდნო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 ივნისი. - N145 (5178). - 5 გვ.[MFN: 68447]
ლეონიდ კუჩმა: "გარედან ჩაურევლად არ იქნებოდა ის, რაც საქართველოში ხდება" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ნოემბერი. - N308 (4687). - 1 გვ.[MFN: 68448]
ანოტაცია: უკრაინის პრეზიდენტი ლეონიდ კუჩმა საქართველოში შექმნილი სიტუაციის შესახებ
განჩინება : ზუგდიდის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ ნ. სარიამ ერთპიროვნულად განვიხილე შპს "ევროსერვისის" დირექტორის რ. ლატარიას განცხადება შპს "ევროსერვისის" ქონებაზე გაკოტრების საქმის წარმოების გახსნის შესახებ : 7 ივნისი 2005 წელი, ქ. ზუგდიდი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 ივნისი. - N145 (5178). - 5 გვ.[MFN: 68451]
მართლაც ბევრი აქვს სათქმელი : სიტყვა პოეტის ახალ წიგნზე / ესაუბრა ელგუჯა ლებანიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ნოემბერი. - N308 (4687). - 8 გვ.[MFN: 68452]
ანთიმოზ ივერიელი სოფელ უდედან ყოფილა : "ევროპული მერიდიანები" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 ივნისი. - N145 (5178). - 6 გვ.[MFN: 68453]