ნაწარმი, რომელიც მსოფლიოს მასშტაბით კონკურენტუნარიანია : 25 ნოემბერს რუსთავის მეტალურგიული კომბინატი ამუშავდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ნოემბერი. - N309 (4688). - 1,4 გვ.[MFN: 68550]
პერსონალია:ჟორდანია ირაკლი (სს მეტალურგიული კომბინატის მეთვალყურეთა საბჭოს თავმჯდომარე).
კოლხეთის მიწას "სუნთქვა" უჭირს... : სოფელი / ესაუბრა იოსებ გობეჩია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ნოემბერი. - N309 (4688). - 5 გვ.[MFN: 68552]
ანოტაცია: ინტერვიუ ოთარ კოხიასთან დღეისათვის სენაკის რაიონის სოფლის მეურნეობის წამყვან დარგებში შექმნილი მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:კოხია ოთარ (სენაკის რაიონის სოფლის მეურნეობისა და სურსათის სამმართველოს უფროსი).
"თუ საქმე ეხება ჩვენი საერთო სახლის ფლიგელში გაჩენილ ხანძარს, ალბათ, არც არის საჭირო შეკითხვა, ჩავაქროთ თუ არა ეს ხანძარი" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ნოემბერი. - N309 (4688). - 1,2 გვ.[MFN: 68553]
ანოტაცია: მოსკოვში აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაურის ასლან აბაშიძისა და რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილის ვლადიმერ ლოშჩინინის შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:ლოშჩინინი ვალერი (რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიული რესპუბლიკის მეთაური).
"ობშიაკი" მართლაც არსებობს. მას 200-წლოვანი ისტორია აქვს" : აკრძალული ზონა / ესაუბრა ლელა ხვადაგიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 ივნისი. - N148 (5181). - 1,2 გვ.[MFN: 68555]
ანოტაცია: პენიტენციურ სისტემაში არსებულ მძიმე მდგომარეობის შესახებ
დევნილებს სტატუსი არ ჩამოერთმევათ : აფხაზეთი - ტკივილი ჩვენი / ესაუბრა მზია გელენავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ნოემბერი. - N309 (4688). - 8 გვ.[MFN: 68556]
ანოტაცია: ინტერვიუ ვახტანგ თოდრიასთან დევნილის სტატუსის ჩამორთმევის ანტიკონსტიტუციურობის შესახებ
პერსონალია:თოდრია ვახტანგ (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი სასამართლოს თავმჯდომარე, საქართველოს იუსტიციის საბჭოს წევრი).