"ცოფების ყრა" პარლამენტში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 ივნისი. - N148 (5181). - 1,2 გვ.[MFN: 68551]
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტში შექმნილი პოლემიკა, თბილისის მერის არჩევასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბოკერია გიგა; კაციტაძე მამუკა; ბერძენიშვილი დავით; დავითაშვილი კობა; ჯუღელი კობა (პარლამენტარები).
საკვანძო სიტყვები:  საპარლამენტო უმრავლესობა, კანონპროექტი, ცვლილებები, ოპოზიცია, უარყოფითი ემოციები, თბილისის მერის არჩევნები, პოლემიკა.
1. კოხია, ოთარ
კოლხეთის მიწას "სუნთქვა" უჭირს... : სოფელი / ესაუბრა იოსებ გობეჩია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ნოემბერი. - N309 (4688). - 5 გვ.[MFN: 68552]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ოთარ კოხიასთან დღეისათვის სენაკის რაიონის სოფლის მეურნეობის წამყვან დარგებში შექმნილი მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  კოხია ოთარ (სენაკის რაიონის სოფლის მეურნეობისა და სურსათის სამმართველოს უფროსი).
თემატიკა:  საქართველოს რეგიონები. სოფლის მეურნეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ჩაის წარმოება, თხილის კულტურა, სიმინდისა და სოიის მოყვანა, სასოფლო-სამეურნეო მიწის გამოყენება, საწვავ-საცხები მასალები, აგრარული პოლიტიკის უმოქმედობა.
"თუ საქმე ეხება ჩვენი საერთო სახლის ფლიგელში გაჩენილ ხანძარს, ალბათ, არც არის საჭირო შეკითხვა, ჩავაქროთ თუ არა ეს ხანძარი" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ნოემბერი. - N309 (4688). - 1,2 გვ.[MFN: 68553]
ანოტაცია:  მოსკოვში აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაურის ასლან აბაშიძისა და რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილის ვლადიმერ ლოშჩინინის შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  ლოშჩინინი ვალერი (რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიული რესპუბლიკის მეთაური).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; მოსკოვი.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოში შექმნილი სიტუაცია, ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის მოგვარება, კანონიერი ხელისუფლება, მეზობელი ქვეყნების პოლიტიკური მხარდაჭერა.
საქართველოს პრეზიდენტი ნილ ბუშს შეხვდა : ვიზიტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 ივნისი. - N148 (5181). - 1 გვ.[MFN: 68554]
ანოტაცია:  საქართველოში აშშ-ს პრეზიდენტის ძმის ნილ ბუშის ვიზიტის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბუში ნილ (აშშ-ს პრეზიდენტის ჯორჯ ბუშის ძმა).
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, განათლების სფერო, რეკომენდაციები.
1. დარახველიძე, დავით
"ობშიაკი" მართლაც არსებობს. მას 200-წლოვანი ისტორია აქვს" : აკრძალული ზონა / ესაუბრა ლელა ხვადაგიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 ივნისი. - N148 (5181). - 1,2 გვ.[MFN: 68555]
ანოტაცია:  პენიტენციურ სისტემაში არსებულ მძიმე მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  დარახველიძე დავით (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  სასჯელაღსრულების სისტემა, საპყრობილეები, პატიმრები, კეთილმოწყობილი საკნები, მძიმე პირობები.
1. თოდრია, ვახტანგ
დევნილებს სტატუსი არ ჩამოერთმევათ : აფხაზეთი - ტკივილი ჩვენი / ესაუბრა მზია გელენავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ნოემბერი. - N309 (4688). - 8 გვ.[MFN: 68556]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ვახტანგ თოდრიასთან დევნილის სტატუსის ჩამორთმევის ანტიკონსტიტუციურობის შესახებ
პერსონალია:  თოდრია ვახტანგ (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი სასამართლოს თავმჯდომარე, საქართველოს იუსტიციის საბჭოს წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  ლტოლვილის სტატუსის დაკარგვა, შეღავათების და პრივილეგიების გაუქმება, დევნილთა უფლებების შელახვა, სარჩელის განხილვა, პროცესის მოგება.
1. ცანავა, ბაია
ინტერპრესმა ნიუსი მიიმატა / ესაუბრა ლელა ხვადაგიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 ივნისი. - N148 (5181). - 1,2 გვ.[MFN: 68557]
ანოტაცია:  დამოუკიდებელი სააგენტოს - ინტერპრესნიუსის საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  ცანავა ბაია (ინტერპრესნიუსის მთავარი რედაქტორი).
თემატიკა:  მასმედია. ქართველი ჟურნალისტები.
საკვანძო სიტყვები:  სააგენტოს კონსერვაცია, სააგენტოს დახურვა, შემოქმედებითი გუნდი, პროფესიონალიზმი, ფინანსური საკითხები, საკუთარი აზრის გამოხატვა, დამოუკიდებელი სააგენტო.
ლიანას ვიოლინოს ხმა მსოფლიოს სწვდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ნოემბერი. - N309 (4688). - 9 გვ.[MFN: 68558]
ანოტაცია:  სანკტ-პეტერბურგში გამართული ლიანა ისაკიძის სახელობის მევიოლინეთა პირველი საერთაშორისო კონკურსის შესახებ
პერსონალია:  ისაკაძე ლიანა; ბრონი ზახარ; ჟისლინი გრიგორ; მიშჩუკი ვლადიმერ; დანჩენკო ვიქტორ; რევიჩი ალექსანდრე; ოვჩარეკი ვლადიმერ; შაპელი კორინ; კიოკერტი ნიკოლას; ნოდელმანი მიხაილ; ლამმა ივონ; სოკოლოვი ვალერი (მუსიკოსები).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; სანკტ-პეტერბურგი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6851 | 6852 | 6853 | 6854 | 6855 | 6856 | 6857 | 6858 | 6859 | 6860 | 6861 |  შემდეგი »  ბოლო »»