საკვანძო სიტყვები:  გადასახლება, პოლიტიკური დამნაშავე.
1. ორი რეკორდი გააუმჯობესეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 25 ივნისი. - N149 (5182). - 4 გვ.[MFN: 68611]
ანოტაცია:  თურქეთში ჩატარებული ევროპის მძლეოსანთა გუნდური პირველობის შესახებ
პერსონალია:  ჭინჭარაული როსტომ; დუბინა იულია (მძლეოსნები).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, გუნდური პირველობა.
1. ნუ გავანიავებთ იმას, რაც წინაპართა სისხლის ფასად გვერგო და შთამომავლობას უნდა გადავცეთ! : მიმართვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ივნისი. - N150 (5183). - 1,4 გვ.[MFN: 68612]
ანოტაცია:  მეცნიერთა და საზოგადოების ფართო ფენების წარმომადგენელთა მიერ გამართული საგანგებო ეროვნული ფორუმი, კანონპროექტის "სახემწიფო საკუთრებაში არსებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშულების მიწის პრივატიზაციის შესახებ" დაკავშირებით
თემატიკა:  მიწის რეფორმა. მიწის მესაკუთრეობა. მიწის პრივატიზაცია.
საკვანძო სიტყვები:  ფორუმი, სასოფლო-სამეურნეო მიწები, კანონპროექტი, მიწის ყიდვა-გაყიდვის უფლება, მიწების მისაკუთრება, გასხვისება, მიწის იჯარით აღება, საბაზრო ეკონომიკა.
1. ბოჭორიძე, მარიკა
დავით მაღრაძე იმედის გადარჩენას ცდილობს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ივნისი. - N150 (5183). - 1 გვ.[MFN: 68613]
ანოტაცია:  პოეტ დავით მაღრაძის მოსაზრება, დედაქალაქის მერის პირდაპირი არჩევნების სისტემის ამოქმედების თაობაზე
პერსონალია:  მაღრაძე დავით (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  ამჟამინდელი ხელისუფლება, კრიტიკა, შენიშვნები, საზოგადოების აზრი.
"აქლემების" ჭიდილში გაჭყლეტილი "კოზაკი" : როგორ ჩარეცხა წყალმა 147 ათასი ლარი : დიდი დიღმის კოლექტორის ბედუკუღმართობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ივნისი. - N150 (5183). - 1,3 გვ.[MFN: 68614]
ანოტაცია:  წყალდიდობის შედეგად დიდი დიღმის სანიაღვრე კორექტორის დაზიანების შესახებ
პერსონალია:  ორგველიძე ნანა (სს "მრეწვრკინიგზის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); ჯიბლაძე პაატა; ესიავა რამაზ (საკრებულოს წევრები); შენგელია ჯუმბერ (ფრაქცია "სამართლიანობის" თავმჯდომარე).
თემატიკა:  სანიაღვრე კორექტორი.
საკვანძო სიტყვები:  მაგისტრალი, წოწორას ხევი, სანიაღვრე წყლები, სამშენებლო სამუშაოები, საქალაქო სამსახური, ბიუჯეტი, სამშენებლო ტექნიკა, წყალგაყვანილობის სამუშაოები.
1. მიხეილ სააკაშვილმა გახსნა პრეზიდენტებზე განხორციელებული თავდასხმა : ვლადიმერ ნოვიკოვი, თბილისი. "კომერსანტი", 25 ივნისი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ივნისი. - N150 (5183). - 1,2 გვ.[MFN: 68615]
ანოტაცია:  რუსული პრესა 10 მაისს თბილისში, თავისუფლების მოედანზე აშშ-ს პრეზიდენტის ჯორჯ ბუშის ვიზიტის დროს რგდ-5 ტიპის ხელყუმბარის აღმოჩენის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბუში ჯორჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი); ალადაშვილი ირაკლი (სამხედრო ექსპერტი); ბექაური კობა (პარლამენტარი); მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. საქართველო-ამერიკის შეერთებული შტატების ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტი, თავისუფლების მოედანი, ინციდენტი, ხელყუმბარა, გამოძიება.
ხელცარიელი არ ჩამოდიან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ივნისი. - N150 (5183). - 1 გვ.[MFN: 68616]
ანოტაცია:  აშშ-ს სანაპირო დაცვის სამსახურის წარმომადგენლების მხრიდან ქართველი მესაზღვრეებისათვის გაწეული დახმარების შესახებ
პერსონალია:  ვილსონ-ბიმი კლეარ (აშშ-ს სანაპირო დაცვის საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის დახმარების პროგრამის მენეჯერი); ლუისი რან (ლეიტენანტი); გულუა დავით (საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე, სანაპირო დაცვის მთავარი სამმართველოს უფროსი, გენერალ-მაიორი).
თემატიკა:  საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტი. საქართველო-ამერიკის შეერთებული შტატების ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  სასაზღვრო უწყება, შეხვედრა, სასწავლო პროგრამების შემუშავება, აღჭურვილობა, დაცვის სამსახური.
ბრძოლა არსებობისთვის : კვირის თვალსაწიერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ივნისი. - N150 (5183). - 2 გვ.[MFN: 68617]
ანოტაცია:  პარლამენტში მიმდინარე პროცესების შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტი. საპარლამენტო ოპოზიცია.
საკვანძო სიტყვები:  საპარლამენტო უმრავლესობა, ოპოზიცია, პარტიული ორთაბრძოლები, დაპირისპირება, მერის არჩევნები, პოლიტიკოსები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6857 | 6858 | 6859 | 6860 | 6861 | 6862 | 6863 | 6864 | 6865 | 6866 | 6867 |  შემდეგი »  ბოლო »»