ბათუმში ოპერისა და ბალეტის თეატრი გაიხსნა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 6902 ]
პერსონალია: აბაშიძე ასლან .
საკვანძო სიტყვები: კულტურა .
ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 6903 ]
გეოგ.დასახელება: გულრიფში ; ბათუმი ; ბოლნისი .
საკვანძო სიტყვები: ვითარება, რესპუბლიკაში .
სანამ ომია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 6904 ]
გეოგ.დასახელება: ქუთაისი ; რუსთავი ; ბათუმი .
ცნობები დასავლეთ საქართველოდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 24 დეკემბერი. - N270(798). - 1 გვ.[MFN: 6905 ]
პერსონალია: სიხარულიძე გია (მერის თანაშემწე); ჭითანავა ლერი (ზუგდიდის გამგებლის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება: ქუთაისი ; ლანჩხუთი ; ზუგდიდი .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური, ვითარება, სტაბილიზაცია .
კონსტრუქციული დიალოგის საფუძველზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 24 დეკემბერი. - N270(798). - 1 გვ.[MFN: 6906 ]
ანოტაცია: 23 დეკემბერს ნაშუადღევს თურქმენეთის დედაქალაქში დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის სახელმწიფოთა თანამეგობრობის სახელმწიფოთა და მთავრობათა მეთაურების შეხვედრაში მონაწილეობის მისაღებად ჩავიდა საქართველოს დელეგაცია.
პერსონალია: შევარდნაძე ე. ; ფაცაცია ოთარ (პრემიერ - მინისტრი); ჩიკვაიძე ალ. (საგარეო საქმეთა მინისტრი); ყარყარაშვილი გიორგი (თავდაცვის მინისტრი).
ხარებაშვილი, გალინა
კანონები და პრაგმატიზმი : საქართველოს პარლამენტი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 24 დეკემბერი. - N270(798). - 1 გვ.[MFN: 6907 ]
პერსონალია: ბასილია თ. (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომისიის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: საგადასახადო, სამსახური, კანონპროექტი .
გერგაია, თ.
ხალხს იმედი და რწმენა უბრუნდება, ეს კი უკვე გამარჯვებაა / გარგაია თ. ; [ჩაიწერა]ასლაგიშვილი ა. // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 24 დეკემბერი. - N270(798). - 1 გვ.[MFN: 6908 ]
გეოგ.დასახელება: ხონი .
საკვანძო სიტყვები: ექსპრეზიდენტი, მსხვერპლი .
საქართველოს ენერგეტიკოსები უმოქმედოდ არ არიან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 24 დეკემბერი. - N270(798). - 2 გვ.[MFN: 6909 ]
პერსონალია: მეტრეველი ვ. (ენერგეტიკის დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: დსთ, ელექტროენერგია .
რუსეთიდან - სიყვარულით // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 24 დეკემბერი. - N270(798). - 1 გვ.[MFN: 6910 ]
საკვანძო სიტყვები: საახალწლო, წარმოდგენები, ჰუმანური, დახმარება .
პრესკონფერენცია მთავრობის სახლში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 24 დეკემბერი. - N270(798). - 1 გვ.[MFN: 6911 ]
საკვანძო სიტყვები: ევროგაერთიანება, დახმარება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 687 | 688 | 689 | 690 | 691 | 692 | 693 | 694 | 695 | 696 | 697 | შემდეგი » ბოლო »»