საკვანძო სიტყვები:  ვითარება, რესპუბლიკაში.
სანამ ომია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 6904]
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისი; რუსთავი; ბათუმი.
საკვანძო სიტყვები:  კრიმინოგენული, ვითარება.
1. ცნობები დასავლეთ საქართველოდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 24 დეკემბერი. - N270(798). - 1 გვ.[MFN: 6905]
პერსონალია:  სიხარულიძე გია (მერის თანაშემწე); ჭითანავა ლერი (ზუგდიდის გამგებლის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისი; ლანჩხუთი; ზუგდიდი.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური, ვითარება, სტაბილიზაცია.
1. კონსტრუქციული დიალოგის საფუძველზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 24 დეკემბერი. - N270(798). - 1 გვ.[MFN: 6906]
ანოტაცია:  23 დეკემბერს ნაშუადღევს თურქმენეთის დედაქალაქში დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის სახელმწიფოთა თანამეგობრობის სახელმწიფოთა და მთავრობათა მეთაურების შეხვედრაში მონაწილეობის მისაღებად ჩავიდა საქართველოს დელეგაცია.
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ფაცაცია ოთარ (პრემიერ - მინისტრი); ჩიკვაიძე ალ. (საგარეო საქმეთა მინისტრი); ყარყარაშვილი გიორგი (თავდაცვის მინისტრი).
1. ხარებაშვილი, გალინა
კანონები და პრაგმატიზმი : საქართველოს პარლამენტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 24 დეკემბერი. - N270(798). - 1 გვ.[MFN: 6907]
პერსონალია:  ბასილია თ. (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომისიის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  საგადასახადო, სამსახური, კანონპროექტი.
1. გერგაია, თ.
ხალხს იმედი და რწმენა უბრუნდება, ეს კი უკვე გამარჯვებაა / გარგაია თ. ; [ჩაიწერა]ასლაგიშვილი ა. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 24 დეკემბერი. - N270(798). - 1 გვ.[MFN: 6908]
საკვანძო სიტყვები:  ექსპრეზიდენტი, მსხვერპლი.
1. საქართველოს ენერგეტიკოსები უმოქმედოდ არ არიან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 24 დეკემბერი. - N270(798). - 2 გვ.[MFN: 6909]
პერსონალია:  მეტრეველი ვ. (ენერგეტიკის დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  დსთ, ელექტროენერგია.
1. რუსეთიდან - სიყვარულით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 24 დეკემბერი. - N270(798). - 1 გვ.[MFN: 6910]
საკვანძო სიტყვები:  საახალწლო, წარმოდგენები, ჰუმანური, დახმარება.
1. ლეჟავა, ეკა
პრესკონფერენცია მთავრობის სახლში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 24 დეკემბერი. - N270(798). - 1 გვ.[MFN: 6911]
საკვანძო სიტყვები:  ევროგაერთიანება, დახმარება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 687 | 688 | 689 | 690 | 691 | 692 | 693 | 694 | 695 | 696 | 697 |  შემდეგი »  ბოლო »»