"თავისუფლებმა" გვასახელეს, ახლა "კლასიკოსების" ჯერია : ჭიდაობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 5 აგვისტო. - N184(5217). - 7 გვ.[MFN: 69435]
საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდი : მოწვევა საკონკურსო ვაჭრობაზე (ტენდერზე) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 5 აგვისტო. - N184(5217). - 7 გვ.[MFN: 69436]
ანოტაცია: ქ. ქუთაისში ავტომშენებლის და ირაკლი აბაშიძის ქუჩების კაპიტალური შეკეთების შესახებ
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა ლამზირა ჩხეიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 5 აგვისტო. - N184(5217). - 8 გვ.[MFN: 69437]
ანოტაცია: სურათზე: თავდგირიძეების ოჯახი. ყვარლის რაიონი. სოფელი საცხენისი. გასული საუკუნის 10-იანი წლები
თბილისის გარეუბნებში დევები მომრავლებულან : როგორ ვხარჯავთ სასმელ წყალს? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 5 აგვისტო. - N184(5217). - 8 გვ.[MFN: 69439]
პერსონალია:ჯელია გოჩა ("თბილწყალკანალის" საინფორმაციო ცენტრის უფროსი).
მე პირდაპირი წესით არჩეული ქალაქის ბოლო მერი ვარ : კადრები / ესაუბრა მარიკა ვარდოშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 5 აგვისტო. - N184(5217). - 2 გვ.[MFN: 69443]