რა გზით მოდიოდა "მწუხარე საქართველო" : ძვირფასი საფლავები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 აგვისტო. - N185-186 (5216-5217). - 7,8 გვ.[MFN: 69482]
ანოტაცია: ცნობილი მოქანდაკის იაკობ ნიკოლაძის მოღვაწეობის შესახებ
სიგელ-გუჯრები საჯაროდ!.. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 აგვისტო. - N185-186 (5216-5217). - 7 გვ.[MFN: 69483]
ანოტაცია: პროფესორ ზურაბ ჭუმბურიძის რედაქციით, გამომცემლობა "არტანუჯის" მიერ ახალი წიგნის, ქართლ-კახეთის თავადთა და აზნაურთა ოჯახების ფოტოტიპიური გამოცემის შესახებ
პერსონალია:ჭუმბურიძე ზურაბ (ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი, გელათის მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი).
"სიტყვებისა და დეკლარაციების კორიანტელი გაივლის..." : ლიტერატურა და თარიღები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 აგვისტო. - N185-186 (5216-5217). - 8 გვ.[MFN: 69484]
ჩვენც ხომ არ გვემუქრება ტერაქტები? : შიშს დიდი თვალები აქვს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 აგვისტო. - N188 (5221). - 1,2 გვ.[MFN: 69488]
ანოტაცია: თბილისში თავისუფლების მოედანზე აშშ-ს პრეზიდენტის ჯორჯ ბუშის გამოსვლის დროს მომხდარი ინციდენტის შესახებ
ბასაევს თბილისში რა უნდოდა? : კომენტარი / ესაუბრა ლია ჭიღლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 აგვისტო. - N188 (5221). - 1,2 გვ.[MFN: 69490]
ანოტაცია: ინტერვიუ დიდი და პატარა ლიახვის მაჟორიტარ დეპუტატთან გურამ ვახტანგაშვილთან, რუსეთის საინფორმაციო საშუალებების მიერ გავრცელებული ცრუ განცხადების გამო
პერსონალია:ვახტანგაშვილი გურამ (დიდი და პატარა ლიახვის ხეობის მაჟორიტარი დეპუტატი).