რა გზით მოდიოდა "მწუხარე საქართველო" : ძვირფასი საფლავები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 აგვისტო. - N185-186 (5216-5217). - 7,8 გვ.[MFN: 69482]
ანოტაცია:  ცნობილი მოქანდაკის იაკობ ნიკოლაძის მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  ნიკოლაძე იაკობ (მოქანდაკე, მხატვარი); ნიკოლაძე გურამ (მხატვარი).
თემატიკა:  ქართველი მხატვრები. ქართველი მოქანდაკეები.
საკვანძო სიტყვები:  სკულპტურა, შემოქმედება, ძეგლები.
სიგელ-გუჯრები საჯაროდ!.. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 აგვისტო. - N185-186 (5216-5217). - 7 გვ.[MFN: 69483]
ანოტაცია:  პროფესორ ზურაბ ჭუმბურიძის რედაქციით, გამომცემლობა "არტანუჯის" მიერ ახალი წიგნის, ქართლ-კახეთის თავადთა და აზნაურთა ოჯახების ფოტოტიპიური გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  ჭუმბურიძე ზურაბ (ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი, გელათის მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი).
თემატიკა:  ქართველი თავადაზნაურები.
საკვანძო სიტყვები:  გამოცემა, წიგნი, აზნაურთა ოჯახების ნუსხა, გენიალოგიური კვლევა, მონოგრაფიები.
1. "სიტყვებისა და დეკლარაციების კორიანტელი გაივლის..." : ლიტერატურა და თარიღები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 აგვისტო. - N185-186 (5216-5217). - 8 გვ.[MFN: 69484]
ანოტაცია:  ქართველი მწერლების მოგონებების შესახებ
პერსონალია:  ასათიანი ლევან (მწერალი); ლეონიძე გიორგი; ბენაშვილი დ.; გუნია ვ. (მწერლები).
საკვანძო სიტყვები:  მწერლის არქივი, უბის წიგაკები, შემოქმედება, კრიტიკა, ლიტერატურათმცოდნეობა, მწერალთა კავშირი, მოგონებები.
სატურნირო მდგომარეობა გამოასწორეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 აგვისტო. - N185-186 (5216-5217). - 9 გვ.[MFN: 69485]
ანოტაცია:  შვედეთში მიმდინარე მოჭადრაკეთა ევროპის გუნდური ჩემპიონატის VI ტურის შესახებ
პერსონალია:  ჩიბურდანიძე მაია; ლომინეიშვილი მაია; არახამია ქეთევან; ძაგნიძე ნანა (მოჭადრაკეები).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ჩემპიონატი, ტურნირი.
"ვარსკვლავთბიჭუნა" "ვერცხლს" დააჯერეს : მაქაბიადა - 2005 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 აგვისტო. - N185-186 (5216-5217). - 9 გვ.[MFN: 69486]
ანოტაცია:  17 წლის კარატისტ ლევან გორელაშვილის შესახებ
პერსონალია:  გორელაშვილი ლევან (კარატისტი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ორთაბრძოლა, შეჯიბრი, გამარჯვება.
გაქცევით თავს მაინც ვერ უშველიან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 აგვისტო. - N185-186 (5216-5217). - 9 გვ.[MFN: 69487]
ანოტაცია:  ფინანსური პოლიციის მიერ, აზერბაიჯანის ტერიტორიიდან გამოსული ორი სხზვადასხვა ტვირთით დატვირთული ავტობუსის დაკავების შესახებ
თემატიკა:  ფინანსური პოლიცია.
საკვანძო სიტყვები:  ქვემო ქართლი, სასაზღვრო გამტარი პუნქტი, ავტობუსის დაკავება, სამრეწველო საქონელი, ტვირთი.
ჩვენც ხომ არ გვემუქრება ტერაქტები? : შიშს დიდი თვალები აქვს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 აგვისტო. - N188 (5221). - 1,2 გვ.[MFN: 69488]
ანოტაცია:  თბილისში თავისუფლების მოედანზე აშშ-ს პრეზიდენტის ჯორჯ ბუშის გამოსვლის დროს მომხდარი ინციდენტის შესახებ
პერსონალია:  ფიფია გოჩა (პარლამენტარი).
თემატიკა:  ტერორისტული აქტები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  დივერსიული ჯგუფი, ხელყუმბარა, პრეზიდენტის ვიზიტი, ქართული სპეცსამსახური, რუსეთის მხარე, საქართველოს ტერიტორია.
ნუ ვიზამთ!.. : გვეხმაურებიან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 აგვისტო. - N188 (5221). - 1 გვ.[MFN: 69489]
ანოტაცია:  საქართველოს ექსპრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის გამოხმაურება, მეცნიერებათა აკადემიის გაუქმების მცდელობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი); გამყრელიძე თამაზ (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია. პოლიტიკური მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები:  აკადემია, რეფორმა, წერილი.
1. ვახტანგაშვილი, გურამ
ბასაევს თბილისში რა უნდოდა? : კომენტარი / ესაუბრა ლია ჭიღლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 აგვისტო. - N188 (5221). - 1,2 გვ.[MFN: 69490]
ანოტაცია:  ინტერვიუ დიდი და პატარა ლიახვის მაჟორიტარ დეპუტატთან გურამ ვახტანგაშვილთან, რუსეთის საინფორმაციო საშუალებების მიერ გავრცელებული ცრუ განცხადების გამო
პერსონალია:  ვახტანგაშვილი გურამ (დიდი და პატარა ლიახვის ხეობის მაჟორიტარი დეპუტატი).
საკვანძო სიტყვები:  ცხინვალის რეგიონი, რუსეთის განცხადება, ბესლანის ტერაქტი, ხეობის მოსახლეობა.
ბოდიში, ელსადენები გალღვა (?!) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 აგვისტო. - N188 (5221). - 1,2 გვ.[MFN: 69491]
ანოტაცია:  საქართველოს ენერგოსისტემაში არსებული კრიზისული სიტუაციის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ენერგოსისტემა, ენერგოავარიები, ენერგოკრიზისი, რემონტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6945 | 6946 | 6947 | 6948 | 6949 | 6950 | 6951 | 6952 | 6953 | 6954 | 6955 |  შემდეგი »  ბოლო »»