მშვიდობის მტრედი მშვიდობის ღამურამ შეცვალა : ...იმის შესახებ, თუ რა ვიხილეთ ივლისის ერთ ცხელ დღეს მიწისქვეშეთში : კვირაძალის საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 30 ივლისი. - N179-180 (5213). - 7 გვ.[MFN: 69971]
ანოტაცია:  თბილისის მეტროპოლიტენში მოწყობილი ხელოვანთა ნიმუშების გამოფენა ლონდონის ტერაქტის გამო
პერსონალია:  ბადრიძე დ. (მხატვარი); წივწივაძე სანდრო (მხატვარი); ჩხაიძე გიორგი (ფოტოგრაფი); ალადაშვილი ლიკა (დიზაინერი); თამაზაშვილი გურამ (ანსამბლ "ალილოს" ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  თბილისის მეტროპოლიტენი.
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნება მიწისქვეშ, ლონდონის ტერაქტი.
დროა, დავეშვათ ციდან მიწაზე! : საქართველოს ეკონომიკას კრახი ემუქრება, მიიჩნევს ცნობილი ეკონომისტი და ექსპერტი ნიკო ორველაშვილი / ესაუბრა ოთარ ხუციშვილი : სპეციალისტის თვალით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 28 ივლისი. - N177 (5210). - 1,2 გვ.[MFN: 69972]
ანოტაცია:  საქართველოს ეკონომიკაში არსებული პრობლემების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ბიზნესი, ინფლაციური პროცესები, ბიზნესმენები, საგადასახადო პოლიტიკა, გადამხდელი, სასამართლო სისტემა, ხელფასები, პენსია, დაფინანსება, ევროპული სტრუქტურები.
1. კონსტანტინე გამსაშურდიას პირველი სიყვარული : კვირაძალის საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 30 ივლისი. - N179-180 (5213). - 8 გვ.[MFN: 69973]
პერსონალია:  ვაშაძე იურა (ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები:  სასიყვარულო წერილები.
1. ბაღდაველიძე, ლევან
წამოიწყეს, მაგრამ აღარ გააგრძელეს : თამბაქოს ბაზარი კვლავაც სავსეა ქორვაჭრებით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 სექტემბერი. - N207 (5240). - 1,3 გვ.[MFN: 69974]
ანოტაცია:  კონტრაბანდული უაქციზო სიგარეტების კატასტროფულად ზრდის შესახებ
"ამერს" იმერეთში "ტორპედო" გამოცდის : დღეს ჩვენი ქვეყნის სტადიონებზე საქართველოს ფეხბურთელთა მე-17 ეროვნული ჩემპიონატი დაიწყება! : ეროვნული ჩემპიონატი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 30 ივლისი. - N179-180 (5213). - 9 გვ.[MFN: 69975]
ანოტაცია:  ფეხბურთელთა ეროვნულ ჩემპიონატში გუნდ "ამერის" შემადგენლობის თაობაზე
პერსონალია:  ჩიხრაძე გიორგი (მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები:  მედლებისთვის ბრძოლა, უმაღლესი ლიგა.
1. ახოიშვილი, ალექსანდრე
"საითაც გავიქეცით, იქით წავიქეცით..." : გამოხმაურება წერილზე "ავიღებ წალდს და ვენახს გავკაფავ..." : "რთველი - 2005" / ალექსანდრე ახოიშვილი ; შალვა ხაჩიშვილი, შალვა ყაველაშვილი და სხვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 სექტემბერი. - N207 (5240). - 1,3 გვ.[MFN: 69976]
ანოტაცია:  საქართველოში მევენახეთა პრობლემების შესახებ
თემატიკა:  მევენახეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ღვინის ქარხნები, წარმოებული პროდუქცია, ფალსიფიკაცია, ყურძნის გაყიდვა.
ვინ დაასაქმებს ყოფილ პატიმრებს, როცა სამუშაოს პოვნა პატიოსან ადამიანებსაც უჭირთ? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 28 ივლისი. - N177 (5210). - 1,2 გვ.[MFN: 69977]
ანოტაცია:  პენიტენციურ და პრობაციის სისტემაში პატიმართა უფლებების დაცვისა და "ციხის საერთაშორისო რეფორმის" განხორციელების შესახებ
პერსონალია:  ტყეშელაშვილი ეკატერინე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე); არაყიშვილი ალექსანდრე (პრობაციის დეპარტამენტის უფროსი); ჰარინგტონი მაურა ("ციხის საერთაშორისო რეფორმის" წარმომადგენელი).
თემატიკა:  საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო. პენიტენციური სისტემა საქართველოში. პატიმართა უფლებების დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  პრესკონფერენცია, პრობაციის დეპარტამენტი, პროექტი, საერთაშორისო ორგანიზაციები, საერთაშორისო რეფორმა, ადამიანის უფლებათა დაცვა, მსჯავრდებულთა უფლებები.
სამეწარმეო რეგისტრაციის პროცედურა გამარტივდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 სექტემბერი. - N207 (5240). - 3 გვ.[MFN: 69978]
პერსონალია:  ალექსიშვილი ალექსი (ფინანსთა მინისტრი).
თემატიკა:  მეწარმეობა.
საკვანძო სიტყვები:  საკანონმდებლო ცვლილებები, მონაცემთა ერთიანი ბაზა.
რუსთავის მუნიციპალიტეტში კონკურსი გამოცხადდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 სექტემბერი. - N207 (5240). - 3 გვ.[MFN: 69979]
ანოტაცია:  რუსთავის მერიაში, თანამშრომელთა შერჩევის მიზნით, 68 ვაკანტურ ადგილზე კონკურსის გამოცხადების შესახებ
პერსონალია:  ნადაშვილი დავით (რუსთავის მერის მოვალეობის შემსრულებელი).
თემატიკა:  რუსთავის მერია.
პროფკავშირების გაერთიანება შენობას იცვლის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 სექტემბერი. - N207 (5240). - 3 გვ.[MFN: 69980]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6993 | 6994 | 6995 | 6996 | 6997 | 6998 | 6999 | 7000 | 7001 | 7002 | 7003 |  შემდეგი »  ბოლო »»