თემატიკა:  საქართველოს კათალიკოს პატრიარქი.
1. ცესკოს ვარაუდით... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 სექტემბერი. - N208 (5241). - 1 გვ.[MFN: 70070]
ანოტაცია:  1 ოქტომბრის არჩევნებში დამკვირვებელთა სტატუსით მონაწილე არასამთავრობო ორგანიზაციების შესახებ
თემატიკა:  ცენტრალური საარჩევნო კომისია. შუალედური არჩევნები.
წინასაარჩევნო კამპანია 1 აგვისტოს დაიწყება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 ივლისი. - N178 (5211). - 1 გვ.[MFN: 70071]
ანოტაცია:  შუალედური მაჟორიტარული არჩევნების წინასაარჩევნო კამპანიის შესახებ
პერსონალია:  ღონღაძე ალექსანდრე (ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წევრი).
თემატიკა:  შუალედური არჩევნები.
საკვანძო სიტყვები:  მაჟორიტარული არჩევნები, აგიტაცია-პროპაგანდა.
1. ზურაბ ჟვანიას ძმა ეჭვს გამოთქვამს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 სექტემბერი. - N208 (5241). - 1 გვ.[MFN: 70072]
ანოტაცია:  გიორგი ჟვანია ძმის დაღუპვის მიზეზების შესახებ
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
წიქარიშვილების ახდენილი ზღაპარი : 9 შვილი, 9 სიხარული... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 სექტემბერი. - N208 (5241). - 1,4 გვ.[MFN: 70073]
ანოტაცია:  წიქარიშვილების მრავლშვილიანი ოჯახის შესახებ
პერსონალია:  წიქარიშვილი დავით (წმინდა გიორგის სახელობის ტაძრის რეგენტი - საეკლესიო გუნდის ლოტბარ - ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  მრავალშვილიანი ოჯახები.
აფხაზურ მხარეს მოუწოდებენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 ივლისი. - N178 (5211). - 1 გვ.[MFN: 70074]
ანოტაცია:  გაეროში საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან დოკუმენტის წარდგენა აფხაზეთისთვის სამშვიდობო პროცესის ხელსაყრელ პირობებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ალასანია ირაკლი (აფხაზეთის ლეგიტიმური მთავრობის თავმჯდომარე); ადამია რევაზ (გაეროში საქართველოს ელჩი).
თემატიკა:  გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია. ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  უშიშროების საბჭო, დევნილები.
ჯანმრთელი ბავშვი ქვეყნის ძლიერებაა : სკოლა - სემინარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 სექტემბერი. - N208 (5241). - 4 გვ.[MFN: 70075]
ანოტაცია:  თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტში ევროპის პედიატრიული გასტროენტეროლოგიის, ჰემატოლოგიისა და ნუტრიციოლოგიის საზოგადოების (ESPGHAN) მიერ ჩატარებული სემინარის შესახებ
პერსონალია:  ფაღავა ყარამან (თსსუ პედიატრიისა და მოზრდილთა მედიცინის კათედრის გამგე, პროფესორი); ლენტცე მიხაილ (ESPGHAN-ის პრეზიდენტი); ბელლი დომინიკ; რაველი ალბერტო; ტამენიაუ იან; იანკოვსკი ლეონიდ; სტაიევსკა ჰანია (პროფესორები).
საკვანძო სიტყვები:  ბავშვთა და მოზარდთა ჯანმრთელობა, მკურნალობის სიახლენი, რთული კლინიკური შემთხვევები, მეცნიერების უახლესი მიღწევები, კოლეგიური მსჯელობები, კონტაქტები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7003 | 7004 | 7005 | 7006 | 7007 | 7008 | 7009 | 7010 | 7011 | 7012 | 7013 |  შემდეგი »  ბოლო »»