თემატიკა: საქართველოს კათალიკოს პატრიარქი .
ცესკოს ვარაუდით... // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 3 სექტემბერი. - N208 (5241). - 1 გვ.[MFN: 70070 ]
ანოტაცია: 1 ოქტომბრის არჩევნებში დამკვირვებელთა სტატუსით მონაწილე არასამთავრობო ორგანიზაციების შესახებ
თემატიკა: ცენტრალური საარჩევნო კომისია. შუალედური არჩევნები .
წინასაარჩევნო კამპანია 1 აგვისტოს დაიწყება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 ივლისი. - N178 (5211). - 1 გვ.[MFN: 70071 ]
ანოტაცია: შუალედური მაჟორიტარული არჩევნების წინასაარჩევნო კამპანიის შესახებ
პერსონალია: ღონღაძე ალექსანდრე (ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წევრი).
თემატიკა: შუალედური არჩევნები .
საკვანძო სიტყვები: მაჟორიტარული არჩევნები, აგიტაცია-პროპაგანდა .
ზურაბ ჟვანიას ძმა ეჭვს გამოთქვამს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 3 სექტემბერი. - N208 (5241). - 1 გვ.[MFN: 70072 ]
ანოტაცია: გიორგი ჟვანია ძმის დაღუპვის მიზეზების შესახებ
პერსონალია: ჟვანია ზურაბ (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა: საქართველოს პრემიერ-მინისტრი .
წიქარიშვილების ახდენილი ზღაპარი : 9 შვილი, 9 სიხარული... // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 3 სექტემბერი. - N208 (5241). - 1,4 გვ.[MFN: 70073 ]
ანოტაცია: წიქარიშვილების მრავლშვილიანი ოჯახის შესახებ
პერსონალია: წიქარიშვილი დავით (წმინდა გიორგის სახელობის ტაძრის რეგენტი - საეკლესიო გუნდის ლოტბარ - ხელმძღვანელი).
თემატიკა: მრავალშვილიანი ოჯახები .
აფხაზურ მხარეს მოუწოდებენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 ივლისი. - N178 (5211). - 1 გვ.[MFN: 70074 ]
ანოტაცია: გაეროში საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან დოკუმენტის წარდგენა აფხაზეთისთვის სამშვიდობო პროცესის ხელსაყრელ პირობებთან დაკავშირებით
პერსონალია: ალასანია ირაკლი (აფხაზეთის ლეგიტიმური მთავრობის თავმჯდომარე); ადამია რევაზ (გაეროში საქართველოს ელჩი).
თემატიკა: გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია. ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი .
საკვანძო სიტყვები: უშიშროების საბჭო, დევნილები .
ჯანმრთელი ბავშვი ქვეყნის ძლიერებაა : სკოლა - სემინარი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 3 სექტემბერი. - N208 (5241). - 4 გვ.[MFN: 70075 ]
ანოტაცია: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტში ევროპის პედიატრიული გასტროენტეროლოგიის, ჰემატოლოგიისა და ნუტრიციოლოგიის საზოგადოების (ESPGHAN) მიერ ჩატარებული სემინარის შესახებ
პერსონალია: ფაღავა ყარამან (თსსუ პედიატრიისა და მოზრდილთა მედიცინის კათედრის გამგე, პროფესორი); ლენტცე მიხაილ (ESPGHAN-ის პრეზიდენტი); ბელლი დომინიკ ; რაველი ალბერტო ; ტამენიაუ იან ; იანკოვსკი ლეონიდ ; სტაიევსკა ჰანია (პროფესორები).
თემატიკა: ჯანმრთელობის დაცვა .
საკვანძო სიტყვები: ბავშვთა და მოზარდთა ჯანმრთელობა, მკურნალობის სიახლენი, რთული კლინიკური შემთხვევები, მეცნიერების უახლესი მიღწევები, კოლეგიური მსჯელობები, კონტაქტები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 7003 | 7004 | 7005 | 7006 | 7007 | 7008 | 7009 | 7010 | 7011 | 7012 | 7013 | შემდეგი » ბოლო »»