ნანგრევებში დაკარგული ილუზიები : ქართველ მხატვართა არა მხოლოდ მხატვრული სიმართლე : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 24 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 სექტემბერი. - N212 (5246). - 5,6 გვ.[MFN: 70411]
ანოტაცია: თბილისის ომის დროს დაზარალებული "მხატვრის სახლის" შენობის აღდგენა-განახლების საკითხების შესახებ
სიტყვის თავისუფლება - როგორი და რისთვის? : კომპეტენტური აზრი : (დასასრული იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 14 სექტემბერი. - N215 (5248). - 1,3 გვ.[MFN: 70414]
ანოტაცია: ნოდარ კიკვაძის აზრი ქართული პრესისა და მასმედიის შესახებ
შევარდნაძის ხელისუფლების შემდეგ არაფერი შეცვლილაო : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 14 სექტემბერი. - N215 (5248). - 3 გვ.[MFN: 70419]
ანოტაცია: "მემარჯვენე ოპოზიციის" ლიდერის დავით გამყრელიძის მიერ საქართველოს ხელისუფლების ოპოზიციის ტერორში და ოპოზიციის წარმომადგენლების დისკრედიტაციაში დადანაშაულების შესახებ
"საკუთარივე შემოქმედების მწუხარე ანარეკლი"... : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 10 სექტემბერი. - N212 (5246). - 6 გვ.[MFN: 70420]