"პატრიოტთა" საზეიმო მსვლელობანი : პარალელების მოყვარულთათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 სექტემბერი. - N218(5251). - 5 გვ.[MFN: 70657]
საკვანძო სიტყვები:  ფაშიზმი, ბოლშევმზმი, პატრიოტთა ბანაკები, იდეოლოგია.
1. კორძახია, ქეთევან
სურათების ეროვნული გალერეის პერსპექტივები / ესაუბრა მზეხა მახარაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 სექტემბერი. - N218(5251). - 6 გვ.[MFN: 70658]
ანოტაცია:  ინტერვიუ სურათების ეროვნული გალერეის გენერალურ დირექტორთან
პერსონალია:  კორძახია ქეთევან (სურათების ეროვნული გალერეის გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  სურათების ეროვნული გალერეა.
საკვანძო სიტყვები:  შენობის აღდგენა, საგამოფენო დარბაზი, ექსპონატები, ფონდი.
1. ძველი და მარად ახალი აბრეშუმი : როგორი მოსასხამები აირჩია იორდანიის შაჰმა საკუთარი ჰარემის ქალებისთვის... / [მოამზადეს] ნინო ხოფერიამ, მამუკა ვაშაკიძემ, ლევან ბოჭორიშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 სექტემბერი. - N218(5251). - 6 გვ.[MFN: 70659]
პერსონალია:  სტურუა ევგენია; სტურუა ილონა (დიზაინერები).
საკვანძო სიტყვები:  აბრეშუმის სამოსი, ექსპოზიცია.
ჯერ საგამოძიებო კომისია იმუშავებს : პარლამენტის თავმჯდომარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 სექტემბერი. - N219 (5252). - 2 გვ.[MFN: 70660]
ანოტაცია:  საპარლამენტო უმრავლესობის წევრების ბიზნესაქმიანობაში მონაწილეობის თაობაზე
საკვანძო სიტყვები:  ბიზნესინტერესები, უმრავლესობის წევრები, საბაჟო ტერმინალი "ოპიზა".
ეს ფილმი ჩემთვის მოულოდნელობა აღმოჩნდა : ამბობს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე ელენე თევდორაძე / ესაუბრა თამარ შაიშმელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 სექტემბერი. - N217 (5250). - 2 გვ.[MFN: 70661]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ელენე თევდორაძესთან სტუდია "რეპორტიორის" მიერ მომზადებული ფილმის თაობაზე
პერსონალია:  თევდორაძე ელენე (პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  პარლამენტის წევრები. კორუფცია.
საკვანძო სიტყვები:  საგამოძიებო კომისია, ბექაურის საქმიანობა, ტერმინალი "ოპიზა", დაპირისპირება პარლამენტში, აღმასრულებელი ხელისუფლება, ბრალდებები.
"მწვანე ალტერნატივა" მოითხოვს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 სექტემბერი. - N217 (5250). - 3 გვ.[MFN: 70662]
ანოტაცია:  გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაცია "მწვანე ალტერნატივა" ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენის პროექტთან დაკავშირებული პრობლემების შესახებ
1. თეთრაძე, ოთარ
ეს "თამაშები" ცუდად სრულდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 სექტემბერი. - N217 (5250). - 3 გვ.[MFN: 70663]
ანოტაცია:  უკანონო სამეწარმეო საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  შენგელია როლანდ (ინდმეწარმე); ოთარაშვილი მამუკა (ინდმეწარმე).
თემატიკა:  უკანონო შემოსავლები.
საკვანძო სიტყვები:  ფინანსური პოლიცია, სათამაშო ბიზნესი, ბიუჯეტი, სისხლის სამართლის საქმე.
ნებით თუ იძულებით? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 სექტემბერი. - N217 (5250). - 3 გვ.[MFN: 70664]
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის მიერ უზენაესი სასამართლოს ოთხი მოსამართლისთვის უფლებამოსილების შეწყვეტის თაობაზე
პერსონალია:  ბეჟაშვილი ლევან (საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე); ტაბუცაძე იური; ქოიავა გიორგი; ბოჭორიშვილი ლენგერ (საქართველოს უზენაესი სასამართლოს ყოფილი წევრები).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი.
ხელჩართული ჩხუბი კერესელიძის ქუჩაზე : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 სექტემბერი. - N217 (5250). - 2 გვ.[MFN: 70665]
ანოტაცია:  თავდაცვის სამინისტროს კავშირგაბმულობის ყოფილი ბატალიონის ოჯახის წევრების მიერ კერესელიძის ქუჩაზე მოწყობილი საპროტესტო აქციის შესახებ
1. მოდებაძე, ზურაბ
დედაქალაქს ახალი, ერთიანი ზედამხედველობის სამსახური აქვს : თბილისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 სექტემბერი. - N217 (5250). - 3 გვ.[MFN: 70666]
პერსონალია:  უგულავა გიგი (თბილისის მერი); მაქაცარია ლაშა (ერთიანი ზედამხედველობის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  ერთიანი ზედამხედველობის სამსახური.
საკვანძო სიტყვები:  მაკონტროლებელი ორგანო, მეწარმეობის განვითარება, ანტისანიტარიული მდგომარეობა, უკანონო მშენებლობები, გარაჟები, ბენზოგასამართი სადგურები, უსახური რეკლამები, ინსპექტირება, ზომების მიღება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7062 | 7063 | 7064 | 7065 | 7066 | 7067 | 7068 | 7069 | 7070 | 7071 | 7072 |  შემდეგი »  ბოლო »»