"პატრიოტთა" საზეიმო მსვლელობანი : პარალელების მოყვარულთათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 სექტემბერი. - N218(5251). - 5 გვ.[MFN: 70657]
სურათების ეროვნული გალერეის პერსპექტივები / ესაუბრა მზეხა მახარაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 სექტემბერი. - N218(5251). - 6 გვ.[MFN: 70658]
ანოტაცია: ინტერვიუ სურათების ეროვნული გალერეის გენერალურ დირექტორთან
პერსონალია:კორძახია ქეთევან (სურათების ეროვნული გალერეის გენერალური დირექტორი).
ძველი და მარად ახალი აბრეშუმი : როგორი მოსასხამები აირჩია იორდანიის შაჰმა საკუთარი ჰარემის ქალებისთვის... / [მოამზადეს] ნინო ხოფერიამ, მამუკა ვაშაკიძემ, ლევან ბოჭორიშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 სექტემბერი. - N218(5251). - 6 გვ.[MFN: 70659]
ჯერ საგამოძიებო კომისია იმუშავებს : პარლამენტის თავმჯდომარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 სექტემბერი. - N219 (5252). - 2 გვ.[MFN: 70660]
ანოტაცია: საპარლამენტო უმრავლესობის წევრების ბიზნესაქმიანობაში მონაწილეობის თაობაზე
ეს ფილმი ჩემთვის მოულოდნელობა აღმოჩნდა : ამბობს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე ელენე თევდორაძე / ესაუბრა თამარ შაიშმელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 სექტემბერი. - N217 (5250). - 2 გვ.[MFN: 70661]
ანოტაცია: ინტერვიუ ელენე თევდორაძესთან სტუდია "რეპორტიორის" მიერ მომზადებული ფილმის თაობაზე
პერსონალია:თევდორაძე ელენე (პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე).
"მწვანე ალტერნატივა" მოითხოვს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 სექტემბერი. - N217 (5250). - 3 გვ.[MFN: 70662]
ანოტაცია: გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაცია "მწვანე ალტერნატივა" ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენის პროექტთან დაკავშირებული პრობლემების შესახებ
დედაქალაქს ახალი, ერთიანი ზედამხედველობის სამსახური აქვს : თბილისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 სექტემბერი. - N217 (5250). - 3 გვ.[MFN: 70666]