ქართული საგალობლები იაპონიაში აჟღერდა : გასტროლები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 20 ნოემბერი. - N313 (4692). - 8 გვ.[MFN: 70687 ]
ანოტაცია: ანსამბლ "რუსთავის" ვოკალური ჯგუფის იაპონიაში გამართული კონცერტების შესახებ
პერსონალია: თოიძე ბადრი (ანსამბლ "რუსთავის" ქორმაისტერი).
საკვანძო სიტყვები: ხალხური სიმღერა, საშობაო საგალობლები .
ქეშელაშვილი, ომარ
არ გვჭირდება ასეთი რეფორმები : გადავარჩინოთ მეცნიერება : კერძო აზრი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 20 სექტემბერი. - N219 (5252). - 3,4 გვ.[MFN: 70688 ]
ანოტაცია: განათლებისა და მეცნირების სფეროში მიმდინარე რეფორმების შესახებ
თემატიკა: საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია .
საკვანძო სიტყვები: ინტელიგენცია, მეცნიერთა აზრი, ეროვნული ცნობიერობა, მატერიალური სახსარი, ცოდნა, უმაღლესი სასწავლებლები .
ინტერ-პრესა
სარეაბილიტაციო სამუშაოები დასრულდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 20 დეკემბერი. - N341 (4720). - 1 გვ.[MFN: 70689 ]
ანოტაცია: ქუთაისში სასამართლო შენობის მზადყოფნასთან დაკავშირებით
თემატიკა: სასამართლოები. მსოფლიო ბანკი .
საკვანძო სიტყვები: რემონტი, მზადყოფნა .
ჭიჭინაძე, ნანა
დედოფლისწყაროელები ომის მონაწილეებს არ ივიწყებენ : მხარე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 20 ნოემბერი. - N313 (4692). - 8 გვ.[MFN: 70690 ]
ანოტაცია: დედოფლისწყაროს მხარეთმცოდნეობის მუზეუმში გენერალ კონსტანტინე ლესელიძის დაბადებიდან 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი საიუბილეო საღამოს გამართვის შესახებ
პერსონალია: ფიროსმანაშვილი ვალიკო ; იურისონოვი ფედია (დიდი სამამულო ომის ვეტერანები); მოდებაძე თამარ (ბიზნესმენი).
გეოგ.დასახელება: დედოფლისწყარო .
თემატიკა: დიდი სამამულო ომის ვეტერანები .
საკვანძო სიტყვები: კავკასიის დაცვა, საბრძოლო ოპერაციები, ფოტოგამოფენა, ხალხური სიმღერები .
ოსები ჯერ უნდა გაერკვნენ, თუ ვისგან არიან დამოუკიდებლები : პარლამენტის თავმჯდომარე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 20 სექტემბერი. - N219 (5252). - 2 გვ.[MFN: 70691 ]
თემატიკა: საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე. ქართულ-ოსური კონფლიქტი .
საკვანძო სიტყვები: ცხინვალი, სეპარატისტული ხელისუფლება .
კვინიკაძე, თამაზ
აკვანთ სიმრავლე არ მოგვაკლდეს : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 20 ნოემბერი. - N313 (4692). - 1 გვ.[MFN: 70692 ]
პერსონალია: კვინიკაძე გიორგი .
გამგებლის დაბრუნებას მოითხოვენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 20 დეკემბერი. - N341 (4720). - 1 გვ.[MFN: 70693 ]
ანოტაცია: აქცია დუშეთის რაიონში გამგებლის თანამდებობიდან გადაყენების გამო
პერსონალია: მოლოდინი მარინა (დუშეთის მაჟორიტარი დეპუტატი); დანელია გელა ("ლეიბორისტული პარტიის" საინფორმაციო დეპარტამენტის უფროსი); ბერბერაშვილი გოდერძი (დუშეთის რაიონის გამგებელი); ნათელაშვილი შალვა ("საქართველოს ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი); თევდორაძე ელენე (ფრაქცია "გაერთიანებული დემოკრატების" წევრი).
თემატიკა: გამგებლები. საქართველოს ლეიბორისტული (შრომის) პარტია .
საკვანძო სიტყვები: გამგებელი, გადაყენება, მოსახლეობა, მიტინგი, დარბევა, სამართალდამცავები, შეჩერება .
მიხეილ სააკაშვილი ცესკოს წევრებს შეხვდა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 20 სექტემბერი. - N219 (5252). - 2 გვ.[MFN: 70694 ]
თემატიკა: შუალედური არჩევნები. საქართველოს პრეზიდენტი .
საკვანძო სიტყვები: არჩევნები, ადმინისტრაციული ჩარევა .
წარმატებული პრაიმერი და ვიცე-სპიკერის შუახევში გამგზავრების "საიდუმლო" : ოპოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 20 სექტემბერი. - N219 (5252). - 2 გვ.[MFN: 70695 ]
ანოტაცია: პრაიმერულ არჩევნებში მონაწილე ოპოზიციური ძალების მიერ შემაჯამებული არჩევნების შედეგების განხილვის შესახებ
პერსონალია: კაციტაძე მამუკა ; მოსიძე გიორგი ; ნიჟარაძე ედუარდ ; ქვარიანი ნინო ("მემარჯვენე ოპოზიციის" წარმომადგენლები).
თემატიკა: შუალედური არჩევნები. პრაიმერი. ოპოზიცია .
საკვანძო სიტყვები: საარჩევნო ოლქები, პოლიტიკური ძალები, გაყალბება, შედეგები .
დიდ იაკობს ვენდოთ! : წიგნი და გამომცემელი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 20 ნოემბერი. - N313 (4692). - 6 გვ.[MFN: 70696 ]
ანოტაცია: გამომცემლობა "ბაკმის" მიერ ბულგარეთში დასტამბელი იაკობ გოგებაშვილის წიგნის "საღმრთო ისტორიის" შესახებ
პერსონალია: ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); გამრეკელი გიორგი (პროტოპრესვიტერი); ციხელაშვილი ალექსანდრე (მხატვარი); მოსიძე რუსუდან (რედაქტორი); მაჩიტაძე ზაქარია (კონსულტანტი); სანებლიძე-ყაზახაშვილი ნინო ; ყაზახაშვილი თემურ ; ონიანი რუსუდან (მხატვარ-ხატმწერები).
თემატიკა: სახელმძღვანელოები. რელიგია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 7065 | 7066 | 7067 | 7068 | 7069 | 7070 | 7071 | 7072 | 7073 | 7074 | 7075 | შემდეგი » ბოლო »»