ქართული საგალობლები იაპონიაში აჟღერდა : გასტროლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ნოემბერი. - N313 (4692). - 8 გვ.[MFN: 70687]
ანოტაცია:  ანსამბლ "რუსთავის" ვოკალური ჯგუფის იაპონიაში გამართული კონცერტების შესახებ
პერსონალია:  თოიძე ბადრი (ანსამბლ "რუსთავის" ქორმაისტერი).
საკვანძო სიტყვები:  ხალხური სიმღერა, საშობაო საგალობლები.
1. ქეშელაშვილი, ომარ
არ გვჭირდება ასეთი რეფორმები : გადავარჩინოთ მეცნიერება : კერძო აზრი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 სექტემბერი. - N219 (5252). - 3,4 გვ.[MFN: 70688]
ანოტაცია:  განათლებისა და მეცნირების სფეროში მიმდინარე რეფორმების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ინტელიგენცია, მეცნიერთა აზრი, ეროვნული ცნობიერობა, მატერიალური სახსარი, ცოდნა, უმაღლესი სასწავლებლები.
1. ინტერ-პრესა
სარეაბილიტაციო სამუშაოები დასრულდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 დეკემბერი. - N341 (4720). - 1 გვ.[MFN: 70689]
ანოტაცია:  ქუთაისში სასამართლო შენობის მზადყოფნასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  სასამართლოები. მსოფლიო ბანკი.
საკვანძო სიტყვები:  რემონტი, მზადყოფნა.
დედოფლისწყაროელები ომის მონაწილეებს არ ივიწყებენ : მხარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ნოემბერი. - N313 (4692). - 8 გვ.[MFN: 70690]
ანოტაცია:  დედოფლისწყაროს მხარეთმცოდნეობის მუზეუმში გენერალ კონსტანტინე ლესელიძის დაბადებიდან 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი საიუბილეო საღამოს გამართვის შესახებ
პერსონალია:  ფიროსმანაშვილი ვალიკო; იურისონოვი ფედია (დიდი სამამულო ომის ვეტერანები); მოდებაძე თამარ (ბიზნესმენი).
თემატიკა:  დიდი სამამულო ომის ვეტერანები.
საკვანძო სიტყვები:  კავკასიის დაცვა, საბრძოლო ოპერაციები, ფოტოგამოფენა, ხალხური სიმღერები.
ოსები ჯერ უნდა გაერკვნენ, თუ ვისგან არიან დამოუკიდებლები : პარლამენტის თავმჯდომარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 სექტემბერი. - N219 (5252). - 2 გვ.[MFN: 70691]
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე. ქართულ-ოსური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  ცხინვალი, სეპარატისტული ხელისუფლება.
1. კვინიკაძე, თამაზ
აკვანთ სიმრავლე არ მოგვაკლდეს : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ნოემბერი. - N313 (4692). - 1 გვ.[MFN: 70692]
პერსონალია:  კვინიკაძე გიორგი.
გამგებლის დაბრუნებას მოითხოვენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 დეკემბერი. - N341 (4720). - 1 გვ.[MFN: 70693]
ანოტაცია:  აქცია დუშეთის რაიონში გამგებლის თანამდებობიდან გადაყენების გამო
პერსონალია:  მოლოდინი მარინა (დუშეთის მაჟორიტარი დეპუტატი); დანელია გელა ("ლეიბორისტული პარტიის" საინფორმაციო დეპარტამენტის უფროსი); ბერბერაშვილი გოდერძი (დუშეთის რაიონის გამგებელი); ნათელაშვილი შალვა ("საქართველოს ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი); თევდორაძე ელენე (ფრაქცია "გაერთიანებული დემოკრატების" წევრი).
თემატიკა:  გამგებლები. საქართველოს ლეიბორისტული (შრომის) პარტია.
საკვანძო სიტყვები:  გამგებელი, გადაყენება, მოსახლეობა, მიტინგი, დარბევა, სამართალდამცავები, შეჩერება.
მიხეილ სააკაშვილი ცესკოს წევრებს შეხვდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 სექტემბერი. - N219 (5252). - 2 გვ.[MFN: 70694]
თემატიკა:  შუალედური არჩევნები. საქართველოს პრეზიდენტი.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, ადმინისტრაციული ჩარევა.
წარმატებული პრაიმერი და ვიცე-სპიკერის შუახევში გამგზავრების "საიდუმლო" : ოპოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 სექტემბერი. - N219 (5252). - 2 გვ.[MFN: 70695]
ანოტაცია:  პრაიმერულ არჩევნებში მონაწილე ოპოზიციური ძალების მიერ შემაჯამებული არჩევნების შედეგების განხილვის შესახებ
პერსონალია:  კაციტაძე მამუკა; მოსიძე გიორგი; ნიჟარაძე ედუარდ; ქვარიანი ნინო ("მემარჯვენე ოპოზიციის" წარმომადგენლები).
თემატიკა:  შუალედური არჩევნები. პრაიმერი. ოპოზიცია.
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო ოლქები, პოლიტიკური ძალები, გაყალბება, შედეგები.
დიდ იაკობს ვენდოთ! : წიგნი და გამომცემელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ნოემბერი. - N313 (4692). - 6 გვ.[MFN: 70696]
ანოტაცია:  გამომცემლობა "ბაკმის" მიერ ბულგარეთში დასტამბელი იაკობ გოგებაშვილის წიგნის "საღმრთო ისტორიის" შესახებ
პერსონალია:  ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); გამრეკელი გიორგი (პროტოპრესვიტერი); ციხელაშვილი ალექსანდრე (მხატვარი); მოსიძე რუსუდან (რედაქტორი); მაჩიტაძე ზაქარია (კონსულტანტი); სანებლიძე-ყაზახაშვილი ნინო; ყაზახაშვილი თემურ; ონიანი რუსუდან (მხატვარ-ხატმწერები).
თემატიკა:  სახელმძღვანელოები. რელიგია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7065 | 7066 | 7067 | 7068 | 7069 | 7070 | 7071 | 7072 | 7073 | 7074 | 7075 |  შემდეგი »  ბოლო »»