აფერადებული თეფშები : ხიდები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 სექტემბერი. - N222 (5255). - 8 გვ.[MFN: 70951]
ანოტაცია:  ერევანში, ცნობილი ფერმწერის გ. გრიგორიანის სახელოსნო-მუზეუმში თანამედროვე ქართველ მხატვართა ნამუშევრების გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  გრიგორიანი გევორქ (ფერმწერი); პირადოვი ალექსანდრე (მხატვარი); ერისთავი დიმიტრი; მირზაშვილი თენგიზ; ნიჟარაძე ზურაბ; შენგელია ლორეტა (მხატვრები); გაჩეჩილაძე რევაზ (საქართველოს ელჩი სომხეთში); გიურჯიანი გაგიკ (სომხეთის კულტურის მინისტრის მოადგილე); მიზოიანი ფარაონ (სომხეთის სახელმწიფო გალერეის დირექტორი).
თემატიკა:  მხატვართა გამოფენები. საქართველო-სომხეთის კულტურული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ნამუშევრები, კოლექციონერები, ფერწერა, ეროვნული სახელოსნო, ხელოვნება, ურთიერთობები.
1. 26 სექტემბერი კარზეა : სკოლა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 სექტემბერი. - N222 (5255). - 8 გვ.[MFN: 70952]
თემატიკა:  სახელმძღვანელოები. სკოლები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  სასწავლო ნივთები, სწავლის დაწყება, სასკოლო ბაზრობა.
1. სააქციო საზოგადოება "საქმეოლითის" კოლექტივი და მეგობართა დიდი ჯგუფი
ნიკოლოზ (კოკა) ხაბალაშვილი : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 სექტემბერი. - N222 (5255). - 8 გვ.[MFN: 70953]
ანოტაცია:  ნიკოლოზ ხაბალაშვილის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ხაბალაშვილი ნიკოლოზ (ინჟინერ-მეტალურგი).
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 სექტემბერი. - N222 (5255). - 8 გვ.[MFN: 70954]
პერსონალია:  ქავთარაძე მაია; ლეკიშვილი-ქუთათელაძე ლია; ვაშაკიძე გურამ.
1. გოშაძე, ნარგიზა
ჭკვიანი მტერი თუ უგნური მოყვარე?! : ნუ დავცლით მთის სოფლებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 სექტემბერი. - N222 (5255). - 3 გვ.[MFN: 70955]
ანოტაცია:  რაჭაში, ონის რაიონის სოფლებში შექმნილი მძიმე მდგომარეობის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ონის რაიონი, თემის მცხოვრებნი, მიწათმოქმედება, სოციალური ყოფა, სოციალური დაზღვევა.
გამტაცებლები ფულს ითხოვენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 სექტემბერი. - N222 (5255). - 3 გვ.[MFN: 70956]
ანოტაცია:  გალის რაიონის სოფ. ბარღების მკვიდრის ტურინ კაკულიას დაუდგენელი პირების მიერ გატაცების შესახებ
პერსონალია:  კაკულია ტურინ (გალის რაიონის სოფ. ბარღების მკვიდრი); ჯაფარიძე ვალერი (ქართული სამშვიდობო ძალების სარდალი).
საკვანძო სიტყვები:  შეიარაღებული პირები, ადამიანის გატაცება, აფხაზური მხარე.
მანამდე აზრი ჰქონდა, ახლა - აღარ აქვს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 სექტემბერი. - N222 (5255). - 3 გვ.[MFN: 70957]
ანოტაცია:  სასწავლებლიდან დათხოვნილი კურსანტების საპროტესტო აქციის გამართვის თაობაზე
პერსონალია:  ლაჭყებიანი კობა (საქართველოს თავდაცვის ეროვნული აკადემიის რექტორი, პოლკოვნიკი).
თემატიკა:  საქართველოს თავდაცვის ეროვნული აკადემია.
საკვანძო სიტყვები:  კურსანტები, მშობლები, საკონტრაქტო სამსახური, საპროტესტო აქცია.
ქარხანა აუქციონზე გაიყიდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 სექტემბერი. - N222 (5255). - 3 გვ.[MFN: 70958]
ანოტაცია:  ს/ს "ქუთაისის ლითოფონის ქარხნის" გაყიდვის თაობაზე
თემატიკა:  აუქციონი. საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  გასაყიდი ფასი, სამომხმარებლო საგნები, კომპანიის კაპიტალი, საშენმასალა.
"საქართველო კალთაში მიწევს და სიცხიან თვალებს ვუკოცნი..." : გვესაუბრება პოეტი ცირა შალაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 სექტემბერი. - N222 (5255). - 4 გვ.[MFN: 70959]
საკვანძო სიტყვები:  პუბლიცისტი, ჟურნალისტი, პროზა, ლირიკული ლექსები.
1. შალაშვილი, ცირა
ლექსთა კონა : თვალებს ვუკოცნი : ჩვენი დრო : საკუთრება : დარდი : "მზე დედაა ჩემი" : რაიონს : მეგრული ზღაპარი : სიზმარი : ლექსები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 სექტემბერი. - N222 (5255). - 4 გვ.[MFN: 70960]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7091 | 7092 | 7093 | 7094 | 7095 | 7096 | 7097 | 7098 | 7099 | 7100 | 7101 |  შემდეგი »  ბოლო »»