რა, მევენახე ღვინის ქარხნებმა გაწირეს? : კახურ ღვინოს აზერბაიჯანული და სომხური ყურძნით ვერ დააყენებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 27 სექტემბერი. - N224 (5257). - 4 გვ.[MFN: 71068]
ანოტაცია:  ინტერვიუ გურჯაანის გამგებელთან აკაკი სიხარულიძესთან, რაიონში არსებულ გასაჭირზე, წარმატებებზე და სამომავლო გეგმების შესახებ
პერსონალია:  სიხარულიძე აკაკი (გურჯაანის რაიონის გამგებელი).
გეოგ.დასახელება:  კახეთი (გურჯაანი).
თემატიკა:  მეღვინეობა საქართველოში. მევენახეობა საქართველოში. გამგებლები. ღვინის ქარხნები.
საკვანძო სიტყვები:  გურჯაანის რაიონი, ყურძნის მოსავალი, რთველი, გლეხობა, ყურძნის ჩაბარება, სოციალურად დაუცველი ადამიანები, ადგილობრივი მოსახლეობა.
და მოგონებად დარჩა წარსული... : ამ სურათების გარეშე არ შემიძლია : ბაბუაზე, ბებიაზე და უიღბლო სიყვარულზე : ყუთში მოთავსებული როლები : შემოდგომური... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 ნოემბერი. - N318 (4697). - 8 გვ.[MFN: 71069]
ანოტაცია:  მსახიობ ლამარა ჩხეიძის მოგონებები
პერსონალია:  ჩხეიძე ლამარა (მსახიობი).
1. ლორთქიფანიძე, თეიმურაზ
დარგს მხოლოდ ასე ავაღორძინებთ : გვჭირდება თუ არა მექანიზაცია : მეჩაიეობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 დეკემბერი. - N343 (4722). - 3 გვ.[MFN: 71070]
ანოტაცია:  მეჩაიეობის აღორძინების გამო
პერსონალია:  კერესელიძე შალვა (მეცნიერი); შევარდნაძე ედუარდ (ცენტრალური კომიტეტის პირველი მდივანი); პატარიძე ზურაბ (მდივანი); ნაზარაშვილი თეიმურაზ (ინსტიტუტის დირექტორი).
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობა საქართველოში. მეჩაიეობა საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საკრეფი მანქანა, ჩაის კრეფა.
ზღვიდან ამოკრეფილი მილიონები : "ფოთის გემთმშენებელი": რეალობა და პერსპექტივა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 27 სექტემბერი. - N224 (5257). - 4 გვ.[MFN: 71071]
ანოტაცია:  "ფოთის გემთსაშენის" ამოქმედების შესახებ
თემატიკა:  ფოთის ნავსადგური. გემთმშენებლობა.
საკვანძო სიტყვები:  სამგზავრო გემები, გემის მშენებლობა, ქართული ნაწარმი, ინფრასტრუქტურა, სატვირთო გემები, პროექტი.
1. კვირკველია, მანუჩარ
დაგვეწევა... ამერიკა? : ჩემპიონი / ესაუბრა ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 ნოემბერი. - N318 (4697). - 8 გვ.[MFN: 71072]
ანოტაცია:  მანუჩარ კვირკველიას წარმატებების და მომავალი გეგმების შესახებ
პერსონალია:  კვირკველია მანუჩარ (მოჭიდავე).
მომავალ წელს პენსია 35 ლარამდე გაიზრდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 27 სექტემბერი. - N224 (5257). - 4 გვ.[MFN: 71073]
თემატიკა:  პენსიები. პენსიონრები.
საკვანძო სიტყვები:  ბიუჯეტი, პროექტი.
ან აკადემიაში ან სხვა სასწავლებლებში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 27 სექტემბერი. - N224 (5257). - 4 გვ.[MFN: 71074]
ანოტაცია:  საქართველოს თავდაცვის ეროვნული აკადემიიდან დათხოვნილი მეორე და მესამე კურსის მსმენელების საპროტესტო აქცია
პერსონალია:  ლაჭყებიანი კობა (თავდაცვის აკადემიის რექტორი).
თემატიკა:  საქართველოს თავდაცვის აკადემია.
საკვანძო სიტყვები:  კურსანტები, საპროტესტო აქცია.