რა, მევენახე ღვინის ქარხნებმა გაწირეს? : კახურ ღვინოს აზერბაიჯანული და სომხური ყურძნით ვერ დააყენებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 27 სექტემბერი. - N224 (5257). - 4 გვ.[MFN: 71068]
ანოტაცია: ინტერვიუ გურჯაანის გამგებელთან აკაკი სიხარულიძესთან, რაიონში არსებულ გასაჭირზე, წარმატებებზე და სამომავლო გეგმების შესახებ
და მოგონებად დარჩა წარსული... : ამ სურათების გარეშე არ შემიძლია : ბაბუაზე, ბებიაზე და უიღბლო სიყვარულზე : ყუთში მოთავსებული როლები : შემოდგომური... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 ნოემბერი. - N318 (4697). - 8 გვ.[MFN: 71069]
დარგს მხოლოდ ასე ავაღორძინებთ : გვჭირდება თუ არა მექანიზაცია : მეჩაიეობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 დეკემბერი. - N343 (4722). - 3 გვ.[MFN: 71070]
ზღვიდან ამოკრეფილი მილიონები : "ფოთის გემთმშენებელი": რეალობა და პერსპექტივა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 27 სექტემბერი. - N224 (5257). - 4 გვ.[MFN: 71071]
თეირანი - 43: სტალინმა იცოდა, რომ იგი უნდა მოეკლათ : ისტორია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 ნოემბერი. - N318 (4697). - 5 გვ.[MFN: 71076]
ანოტაცია: სტალინზე დაგეგმილი თავდასხმების შესახებ
პერსონალია:სტალინი იოსებ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე).
დაიწყო?.. ღმერთმა ბოლომდე ნუ ქნას!.. : მეცნიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 27 სექტემბერი. - N224 (5257). - 6 გვ.[MFN: 71077]
ანოტაცია: საქართველოს მეცნიერების აკადემიის შემადგენლობიდან ზოგიერთი ინსტიტუტების გამოსვლისა და მათი განათლების სამინისტროსთვის დაქვემდებარება
პერსონალია:გამყრელიძე თამაზ (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი); ლომინაძე ჯუმბერ (აკადემიის მათემატიკისა და ფიზიკის განყოფილების აკადემიკოს-მდივანი).