ზარები ოცდაათიანი წლებიდან : მოგონებები : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" 338-342. (გაგრძელება იქნება). // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 დეკემბერი. - N343 (4722). - 5 გვ.[MFN: 71078]
ანოტაცია:  უდანაშაულოდ დასჯილი მწერლების შესახებ
პერსონალია:  ჯავახიშვილი მიხეილ (მწერალი); იაშვილი პაოლო; ტაბიძე ტიციან (პოეტები).
თემატიკა:  რეპრესიები საქართველოში. ქართული ინტელიგენცია. ქართველი მწერლები.
საკვანძო სიტყვები:  რეპრესირებული ინტელიგენცია.
1. ბერიძე, გივი
ახალი სამშენებლო კურიოზები ძველი პრობლემების ფონზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 ნოემბერი. - N318 (4697). - 4 გვ.[MFN: 71079]
ანოტაცია:  ქალაქთმშენებლობის, კერძოდ კი ქალაქგეგმარების პრობლემების შესახებ
თემატიკა:  არქიტექტურა.
საკვანძო სიტყვები:  საპროექტო დოკუმენტები, ხუროთმოძღვრების მემკვიდრეობის შენარჩუნება, არქიტექტურისა და მშენებლობის განვითარების პროცესი.
1. ლომთაძე, ბელა
თუმც შიშის საბაბი არ გვაქვს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 ნოემბერი. - N318 (4697). - 4 გვ.[MFN: 71080]
ანოტაცია:  ფირმა "ჰუმანას" მიერ წარმოებული ბავშვთა კვების პროდუქტების შემოტანის შეჩერების შესახებ
პერსონალია:  ღუდუშაური მარინა (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე); გამყრელიძე ამირან (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); შავდია ნიკოლოზ (მთავარი სახელმწიფო სანიტარიული ექიმი).
თემატიკა:  ჯანდაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  ლაბორატორიული შემოწმება, კვლევის შედეგები.
1. ჯავახეთის სომხები ავტონომიას მოითხოვენ : იური სიმონიანი, "ნეზავისიმაია გაზეტა", 26 სექტემბერი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 27 სექტემბერი. - N224 (5257). - 6 გვ.[MFN: 71081]
ანოტაცია:  ჯავახეთის რეგიონისათვის ავტონომიის სტატუსის მინიჭების საკითხები
პერსონალია:  რსტაკიანი დავით (მოძრაობა "ვირქის" ლიდერი); ბაიბურთი ვან (პარლამენტარი, "საქართველოს სომეხთა კავშირის" თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ეროვნული უმცირესობები საქართველოში. ეთნოკონფლიქტები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  სომხური პოლიტიკური ფორუმი, რადიკალური ორგანიზაციები, კანონპროექტი, სტატუსი, ჯავახეთის მოსახლეობა, სეპარატისტული განწყობა, სამხედრო ბაზა, სოციალური მდგომარეობა.
80 მილიარდი ხვალინდელი კეთილდღეობისთვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 ნოემბერი. - N318 (4697). - 3 გვ.[MFN: 71082]
ანოტაცია:  საქარათველოში არსებული ჰიდრორესურსების შესახებ
პერსონალია:  დუნდუა ანზორ (ჟინვალჰესის პროექტების დირექტორი).
თემატიკა:  ჰიდროელექტროსადგურები საქართველოში. საქართველოს ენერგეტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  წყალმომარაგების სისტემა, ჰიდროელექტროსადგურები, სტრატეგიული საექსპორტო ნედლეულის წარმოება.
1. დონაძე, რევაზ
წესრიგს ველოდებით, წესრიგს! : დედაქალაქი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 27 სექტემბერი. - N224 (5257). - 6 გვ.[MFN: 71083]
ანოტაცია:  დედაქალაქში ტრანსპორტის მოძრაობის სქემების დახვეწისა და მოსახლეობის გადაადგილების ნორმალური პირობების შექმნის შესახებ
თემატიკა:  საქალაქო ტრანსპორტი. დედაქალაქი.
საკვანძო სიტყვები:  სატრანსპორტო არტერიები, ჰოლანდიური ავტობუსი, მოსახლეობა.
ჯავახეთის ხვალინდელი დღე : უმაღლესი განათლება / ესაუბრა ვერიკო მოდებაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 დეკემბერი. - N343 (4722). - 6 გვ.[MFN: 71084]
ანოტაცია:  ჯავახეთში ქართული ენის სწავლებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბერიძე მერაბ (თსუ მესხეთისა და ჯავახეთის ფილიალების დირექტორი).
გეოგ.დასახელება:  ჯავახეთი; ნინოწმინდა; ახალქალაქი.
საკვანძო სიტყვები:  უნივერსიტეტის ფილიალი, ფაკულტეტები.
1. ბითაძე, ალექსანდრე
საქართველო ახალი სისხლის გადასხმის მოლოდინში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 ნოემბერი. - N318 (4697). - 3 გვ.[MFN: 71085]
ანოტაცია:  საქართველოში განვითარებული მოვლენების შესახებ
თემატიკა:  "ვარდების რევოლუცია" საქართველოში, 2003 წლის 23 ნოემბერი.
1. გიორგი ხაინდრავა: საიდან აქვთ ოსებს უახლესი სამხედრო ტექნიკა? : ზნაურ გასიევი: არ დავმალავ, რუსეთმა კარგად შეგვაიარაღა : ჟურნალი "კომერსანტ ვლასტი", N 38 (იბეჭდება შემოკლებით) : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 27 სექტემბერი. - N224 (5257). - 6 გვ.[MFN: 71086]
ანოტაცია:  რუსული პრესა, კონფლიქტების ზონაში არსებული რთული ვითარების შესახებ
პერსონალია:  ხაინდრვა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში); გასიევი ზნაურ (სამხრეთ ოსეთის პარლამენტის სპიკერი).
საკვანძო სიტყვები:  ჩრდილოეთ ოსეთი, სეპარატისტები, სამხრეთ ოსეთი, დოკუმენტის გაფორმება, რუსი მშვიდობისმყოფელები, პოლიტიკური თანამშრომლობა, რუსეთის ფაქტორი, სამხედრო ტექნიკა.
ჩვენ უნდა ვსდიოთ ახლა სხვა ვარსკვლავთ : მხარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 ნოემბერი. - N318 (4697). - 3 გვ.[MFN: 71087]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7104 | 7105 | 7106 | 7107 | 7108 | 7109 | 7110 | 7111 | 7112 | 7113 | 7114 |  შემდეგი »  ბოლო »»