<<წოდება, რომელიც ახალი საქმეებისკენ გვიბიძგებს>> : პატივგება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 დეკემბერი. - N344 (4723). - 5 გვ.[MFN: 71265]
ანოტაცია:  ქართული წარმოშობის რეფაიდინ შაჰინის შესახებ. სურათზე: საზოგადო მოღვაწე რეფაიდინ შაჰინი
პერსონალია:  შაჰინი რეფაიდინ (თურქეთის "დიდი ერთობის პარტიის" თავმჯდომარის მოადგილე); დემირელი სულეიმან (თურქეთის ყოფილი პრეზიდენტი); ათათურქი მუსტაფა ქემალ (თურქეთის პირველი პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ქართველები საზღვარგარეთ. საქართველო-თურქეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  მეგობრობა, წინაპრები, ზრუნვა, საზოგადო მოღვაწე.
შერეულმა კომისიამ შესაძლებლობები ამოწურა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 სექტემბერი. - N226 (5259). - 3 გვ.[MFN: 71266]
ანოტაცია:  აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბეჟუაშვილი გელა (საქართველოს უშიშროების მდივანი); ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში); ლოშჩინინი ვალერი (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე, აფხაზეთის კონფლიქტებში რუსეთის პრეზიდენტის პირადი წარმომადგენელი); ივანოვი იგორ (რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივანი).
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. ქართულ-ოსური კონფლიქტი. ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს დელეგაცია, მოსკოვი, შეხვედრა, კონფლიქტების დარეგულირება, ქართულ-რუსული მოლაპარაკება.
1. მეშველიანი, ნაზი
ავადმყოფი საავადმყოფოში... : წალკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 სექტემბერი. - N226 (5259). - 6 გვ.[MFN: 71267]
ანოტაცია:  წალკის რაიონის საავადმყოფოს სავალალო მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  გოცირიძე თამაზ (საპროექტო-სამშენებლო შპს "ინტექსის" ხელმძღვანელი); ჯიჯეიშვილი ლევან (პროექტის მენეჯერი); მიმინოშვილი დიმიტრი (წალკის საავადმყოფოს ხელმძღვანელი, მთავარი ექიმი).
თემატიკა:  საქართველოს რეგიონები. ქართველი ექიმები.
საკვანძო სიტყვები:  რაიონი, დიაგნოსტიკური ცენტრი, სარემონტო სამუშაოები, სამედიცინო ამბულატორია, ახალი აღჭურვილობა, სპეციალისტები.
1. ჭოლოკავა, მურად
რუსთაველი რუსთავს უბრუნდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 სექტემბერი. - N226 (5259). - 6 გვ.[MFN: 71268]
ანოტაცია:  ქ. რუსთავის შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს ქალაქები.
საკვანძო სიტყვები:  ინდუსტრიული ქალაქი, მეტალურგიული ქარხანა, ისტორიული ქალაქი.
თუ შესრულდა, კარგი რამ არის დევიზი, - "არც ერთი ბავშვი უყურადღებოდ!" : თაობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 დეკემბერი. - N344 (4723). - 6 გვ.[MFN: 71269]
ანოტაცია:  მშვიდობისა და თანამშრომლობის საერთაშორისო ახალგაზრდული ქსელის "იუვენკო" - ს პროექტის სახელწოდებით "ჩვენ ყველა ჩვენი ბავშვობიდან მოვდივართ" შესახებ/სურათზე: აქციის მონაწილენი საქართველოს ბავშვთა ფედერაციაში
პერსონალია:  ვასკავერი ჯეი (ბავშვთა უფლებების დაცვის საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციის მწვრთნელი); ქურციკიძე მაია (გაეროს ბავშვთა ფონდის კომუნიკაციის, საზოგადოებასთან ურთიერთობის პროგრამის ხელმძღვანელი); არველაძე ქეთი; კობახიძე გიორგი (ბავშვთა და ახალგაზრდების პარლამენტის ხელმძღვანელები); კოვზირიძე გიორგი (ბავშვთა და ახალგაზრდების პარლამენტის სპიკერი); ნოზაძე ქეთევან (ბორჯომის "ქუჩის ბიჭების" სახელობის სარეაბილიტაციო ცენტრის დირექტორი).
თემატიკა:  უპატრონო ბავშვთა სახლები.
საკვანძო სიტყვები:  ბავშვთა სახლი, სარეაბილიტაციო ცენტრები, ბავშვთა ფონდი.
მთისა და ბარის როგორც გასწორება, ისე არც გატოლება შეიძლება : შობადობა კლებულობს, იშვიათია ტყუპიანობა : ჟურნალისტი მივლინებიდან დაბრუნდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 სექტემბერი. - N226 (5259). - 4 გვ.[MFN: 71270]
ანოტაცია:  ხულოს რაიონის სამედიცინო ცენტრის საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  მარკოიძე არჩილ (ხულოს დედათა და ბავშვთა რეგიონული სამედიცინო ცენტრის ყოფილი დირექტორი); თავართქილაძე კახა (თვალის ექიმი).
გეოგ.დასახელება:  აჭარა (ხულო).
თემატიკა:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა. საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  ხულოს რაიონი, სამედიცინო ცენტრი, მომსახურე პერსონალი, სამუშაო პირობები.
1. ფაფიაშვილი, შოთა
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის პროექტის ამ სახით მიღება დაუშვებელია : განხილვა. (გაგრძელება იქნება) / შოთა ფაფიაშვილი ; აპოლონ ფალიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 დეკემბერი. - N344 (4723). - 7 გვ.[MFN: 71271]
ანოტაცია:  საქართველოს ახალი სისხლის სამართლის ახალი საპროცესო კოდექსის შედგენის გამო
პერსონალია:  ჯორბენაძე სერგო; ახვლედიანი ზურაბ; ადეიშვილი ლეონიდე; ჭანტურია ლადო (პრფესორები).
თემატიკა:  სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის პროექტი.
საკვანძო სიტყვები:  კანონმდებლობა, შედგენა.
"ფრინველის გრიპისაც" უნდა გვეშინოდეს : მაინც როგორი დაავადებაა იგი? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 სექტემბერი. - N226 (5259). - 4 გვ.[MFN: 71272]
ანოტაცია:  სახელმწიფო სანიტარული ზედამხედველობის ინსპექციის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, ფრინველთა გრიპის გამომწვევი ვირუსის ცირკულაციის თაობაზე
თემატიკა:  ფრინველების გრიპი. სანიტარული ზედამხედველობის ინსპექცია.
საკვანძო სიტყვები:  ვირუსის ცირკულაცია, რესპირატორული დაავადება, ახლადდახოცილი ფრინველები, ჰიგიენური წესები.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა დოდო დონაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 28 ნოემბერი. - N321 (4700). - 8 გვ.[MFN: 71273]
ანოტაცია:  სურათზე: შეხვედრა პოეტ ეკა ბაქრაძესთან ჟურნალ "საქართველოს ქალის" რედაქციაში. 1987 წლის მაისი
პერსონალია:  ბაქრაძე ეკა (პოეტი).