თბილისელთა ხმას სრულიად საქართველო უსმენს : დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობა სწორი და გადამწყვეტი ნაბიჯია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 ოქტომბერი. - N227(755). - 1 გვ.[MFN: 7134 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს სახელმწიფოს მეთაური); სარიშვილი ირინა ; ჯავახიშვილი ალექსანდრე ; ამაშუკელი რევაზ ; ჩარკვიანი ჯანსუღ ; ჯაიანი დიმა ; ჩოგოვაძე გოჩა ; თაბუკაშვილი ლაშა .
თემატიკა: 8.3.1.2 .
ვიზიტები მოსკოვსა და ალმა-ათაში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 ოქტომბერი. - N227(755). - 1 გვ.[MFN: 7135 ]
პერსონალია: ფაცაცია ოთარ (საქართველოს პრემიერ - მინისტრი); მარგიანი ავთანდილ (პირველი მოადგილე); ჩერნომირდინი ვიქტორ (რუსეთის პრემიერ მინისტრი); ლობოვი მიხეილ (რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივანი); პასტუხოვი ბორის (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); ადვაძე ვალერიან (საქართველოს რესპუბლიკის სრულუფლებიანი ელჩი რუსეთში).
თემატიკა: 12.3.2.2 .
ალექსანდრე ჩიკვაიძის შეხვედრები ნიუ - იორკში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 ოქტომბერი. - N227(755). - 1 გვ.[MFN: 7136 ]
პერსონალია: სარდენბერგი როლანდო მოტა (გაეროს უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარე); ვორონცოვი იური (რუსეთის ფედერაციის მუდმივი წარმომადგენელი გაეროში).
თემატიკა: 8.3.1.1 .
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ნოტა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 ოქტომბერი. - N227(755). - 1 გვ.[MFN: 7137 ]
გეოგ.დასახელება: გუდაუთა .
საკვანძო სიტყვები: რუსეთი, აფხაზეთი, ელექტროენერგია, ეკონომიკური სანქციები .
საქართველოს რესპუბლიკაში რუსეთის ფედერაციის საელჩოს პრესსამსახური
რუსეთის ფედერაციის მთავრობის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 ოქტომბერი. - N227(755). - 1 გვ.[MFN: 7138 ]
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთი, ადამიანი, უფლება, გათელვა, ეთნიკური წმენდა .
უშიშროების უწყებათა ხელმძღვანელების შეხვედრა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 ოქტომბერი. - N227(755). - 1 გვ.[MFN: 7139 ]
პერსონალია: გოლუშკო ნიკოლოზ (რუსეთის უშიშროების მინისტრი); გიორგაძე იგორ (საქართველოს უშიშროების მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: მოსკოვი, იარაღი, ტერორიზმი, ნარკოტიკი .
ხუციშვილი, ოთარ
ეკონომიკურ ორმოში : როგორ ვუშველოთ საქართველოს? // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 ოქტომბერი. - N227(755). - 2 გვ.[MFN: 7140 ]
თემატიკა: 9.9.9 .
საკვანძო სიტყვები: პოპულარობა, ოპოზიცია, თანამეგობრობა, ეკონომიკა, ხალხი, აზრი .
ხიდაშელი, შალვა
კვლავ ძველი სენი?! : ანუ "ჰოი შური, ყოველთა ბოროტთა დასაბამი და მომწყუედელი ნათესავისა კაცთა" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 ოქტომბერი. - N227(755). - 2 გვ.[MFN: 7141 ]
საკვანძო სიტყვები: ჟამთააღმწერი, ქვეყანა, უღირსი, ვნება .
ედიბერიძე, ედუარდ
განიხილეს გადაუდებელი საკითხები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 ოქტომბერი. - N227(755). - 2 გვ.[MFN: 7142 ]
პერსონალია: ფაცაცია ოთარ (პრემიერ - მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთი, პროგრამა, დევნილი .
"უნდა დაგმოს საერთაშორისო გაერთიანებამ" : გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის უშიშროების საბჭოს გენერალური მდივნის ბუტროს გალის მოხსენება აფხაზეთში (საქართველო) ვითარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 ოქტომბერი. - N227(755). - 3 გვ.[MFN: 7143 ]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 710 | 711 | 712 | 713 | 714 | 715 | 716 | 717 | 718 | 719 | 720 | შემდეგი » ბოლო »»