"ვაქირულა" მტერმა დალიოს : ეს "ღვინო" ბაზარს საერთოდ დაგვაკარგვინებს : შევხედოთ სიმართლეს თვალებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 4 გვ.[MFN: 71667]
ანოტაცია:  "ვაქირულას" ჯიშის ყურძნისგან ტოქსიკური ღვინის დამზადების შესახებ
პერსონალია:  სვიმონიშვილი დავით (სოფლის მეურნეობის მინისტრი); ჩხარტიშვილი ნოდარ (საქართველოს მებაღეობის, მევენახეობისა და მეღვინეობის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორი).
თემატიკა:  ქართული ღვინო. ღვინის ხარისხი. მეღვინეობა. მევენახეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ყურძნის ჩაბარება, ღვინის ქარხნები, სოფლის გლეხობა, ვაზის გაშენება, ვაზის ჯიშები, უწამლი ვაზი, გამოკვლევები.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : პაატა ჯახუტაშვილისათვის იუსტიციის გენერალ-მაიორის უმაღლესი სპეციალური წოდების მინიჭების შესახებ : 2003 წლის 23 დეკემბერი ქ. თბილისი : წოდების მინიჭება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 დეკემბერი. - N346 (4725). - 2 გვ.[MFN: 71668]
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი); ჯახუტაშვილი პაატა (მთავარი სამხედრო პროკურორი).
თემატიკა:  პრეზიდენტის ბრძანებულებები, განკარგულებები და დადგენილებები.
1. შეხვედრები, რომლებიც თავს გვახსენებენ : გაგრა. 1931 წლის სექტემბერ-ოქტომბერში : გვიამბობს ჩეკისტი სარდიონ ნადარაია : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 231. (დასასრული შემდეგ ნომერში) / მოამზადა ალეკო ასლანიშვლიმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 5 გვ.[MFN: 71669]
პერსონალია:  სტალინი იოსებ; ბერია ლავრენტი (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწეები); მამულია სამსონ (საქართველოს ყოფილი კბ (პ) ცენტრალური კომიტეტის მდივანი).
1. კინწურაშვილი, თეიმურაზ
ნდობას გამართლება უნდა : თაღლითი მეორედ ცდილობდა პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის აღებას : საპასპორტო სამსახური // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 დეკემბერი. - N346 (4725). - 2 გვ.[MFN: 71670]
ანოტაცია:  პირადობის მოწმობების გაცემასთან დაკავშირებით/სურათზე:ვლადიმერ გეთიაშვილი
პერსონალია:  გეთიაშვილი ვლადიმერ (საპასპორტო სამსახურის უფროსი); ჯაფარიძე ზვიად (იურისტი); დიასამიძე მალხაზ (ინჟინერი).
თემატიკა:  პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტები.
საკვანძო სიტყვები:  მოწმობების გაცემა, წესრიგი, გამოვლენა.
1. ჭიაბერაშვილი, ზურაბ
საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის განკარგულება N187 / 2003 : საქართველოს პრეზიდენტის 2004 წლის 4 იანვრის რიგგარეშე არჩევნების ბიულეტენის ფორმისა და ტექსტის დამტკიცების შესახებ : 2003 წლის 22 დეკემბერი / ზურაბ ჭიაბერაშვილი ; დიმიტრი ქიტოშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 დეკემბერი. - N346 (4725). - 2 გვ.[MFN: 71671]
პერსონალია:  ჭიაბერაშვილი ზურაბ (ცენტრალური საარჩენვნო კომისიის თავმჯდომარე); ქიტოშვილი დიმიტრი (კომისიის მდივანი).
1. ჯალაღონია, ნოდარ
ძველი ქართული იარაღების გამოფენა ქარვასლაში : ვუძღვნი ვლადიმერ კანდელაკს : დროის სუნთქვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 5 გვ.[MFN: 71672]
საკვანძო სიტყვები:  ლექსი.
1. მიწისძვრას მსხვერპლი არ მოჰყოლია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 5 გვ.[MFN: 71673]
პერსონალია:  გოგუა თემურ (ტყვარჩელის რაიონის აფხაზური ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი).
გეოგ.დასახელება:  ტყვარჩელი; ზუგდიდი; სენაკი.
საკვანძო სიტყვები:  მიწისქვეშა ბიძგები.
1. ინსპექციამ უკანონოდ მოჭრილი ხეტყე დააკავა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 5 გვ.[MFN: 71674]
პერსონალია:  ვეზდენი მამუკა (სამხრეთ ბიუროს ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ტყის უკანონო ჩეხვა.
საკვანძო სიტყვები:  სატყეო მეურნეობა, ზარალი.
"არაინფლაციური" ფასეულობის ძიებაში : განათლება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 6 გვ.[MFN: 71675]
ანოტაცია:  თბილისის 29-ე საშულო სკოლის შესახებ
პერსონალია:  კეჭეხმაძე ჯუმბერი (თბილისის 29-ე საშუალო სკოლის დირექტორი).
თემატიკა:  სკოლები საქართველოში. განათლება.
საკვანძო სიტყვები:  პედაგოგი, პედაგოგიური კოლექტივი, ახალი თაობა, ცოდნა.
ქედის რაიონში კვლავ სტიქია მძვინვარებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 6 გვ.[MFN: 71676]
საკვანძო სიტყვები:  დაზარალებული ოჯახები, მეწყერი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7163 | 7164 | 7165 | 7166 | 7167 | 7168 | 7169 | 7170 | 7171 | 7172 | 7173 |  შემდეგი »  ბოლო »»