ნოდარ ტაბიძე ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის გარეთ და ტიციან ტაბიძე - ჟურნალისტიკაში : ქართველი ინტელიგენტის ცხოვრება და ბედი : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N27 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 11,13 გვ.[MFN: 71685]
"პასუხიმგებლად ღვთის და ერის წინაშე"... : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 11,12 გვ.[MFN: 71686]
ანოტაცია: საქართველოს ყოფილი კათოლიკოს-პატრიარქის ამბროსი (ხელაიას) შესახებ
პერსონალია:ხელაია ამბროსი (საქართველოს ყოფილი კათოლიკოს-პატრიარქი).
ზარები ოცდაათიანი წლებიდან : მოგონებები : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" 338-345. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 დეკემბერი. - N346 (4725). - 4 გვ.[MFN: 71688]
ანოტაცია: სურათზე:ალექსანდრე ქუთათელი, ირაკლი აბაშიძე, კონსტანტინე გამსახურდია, დემნა შენგელაია, ალიო მირცხულავა, მიხეილ მრევლიშვილი, ლავროსი კალანდაძე, სერგი ჭილაია, გრიგოლ აბაშიძე, ოთარ ჭელიძე, ალეკო შენგელია. 1952 წ.
გიორგი შენგელაია: ორივე მხარე ახალგაზრდაა - ეს უკვე უზარმაზარი პოტენციალია : გაზეთმა "იზვესტიამ" გამოაქვეყნა რამდენიმე ინტერვიუ ქართული ხელოვნების გამოჩენილ მოღვაწეებთან. ჩვენი გაზეთის წინა ნომერში დაიბეჭდა ინტერვიუ სოფიკო ჭიაურელთან. ახლა კი გთავაზობთ "იზვესტიას" კორესპონდენტის საუბარს ცნობილ ქართველ რეჟისორთან გიორგი შენგელაიასთან : უცხოეთის პრესის ფურცლებზე : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 345. (დასასრული იქნება). // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 დეკემბერი. - N346 (4725). - 6 გვ.[MFN: 71689]
ანოტაცია: ინტერვიუ გიორგი შენგელაიასთან ვარდების რევოლუციის შემდგომ საქართველო-რუსეთის ურთიერთობებზე
მითხარი, ვინაა ნაკრების მწვრთნელი და... : კადრები წყვეტენ ყველაფერს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 20 გვ.[MFN: 71690]
ანოტაცია: საქართველოს ფეხბურთის ვიცეპრეზიდენტების დამტკიცების შესახებ
პირველი კომერციული ბანკი : შეტყობინება : სააქციო საზოგადოება "პირველი კომერციული ბანკის" აუქციონერთა რიგგარეშე საერთო კრების ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 23 გვ.[MFN: 71693]