ნოდარ ტაბიძე ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის გარეთ და ტიციან ტაბიძე - ჟურნალისტიკაში : ქართველი ინტელიგენტის ცხოვრება და ბედი : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N27 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 11,13 გვ.[MFN: 71685]
პერსონალია:  ტაბიძე ნოდარ (ჟურნალისტი); ტაბიძე ტიციან (პოეტი).
თემატიკა:  ქართველი ჟურნალისტები. ქართველი პოეტები.
საკვანძო სიტყვები:  ჟურნალისტთა თაობები, ქართული პერიოდიკა, დროებათა ცვლილებები, ჟურნალისტიკის ისტორია, პოლიტიკური პლატფორმა, ტერიტორიული მთლიანობა, პროფესიული შეხედულება.
1. ვანიძე, ნინო
"პასუხიმგებლად ღვთის და ერის წინაშე"... : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 11,12 გვ.[MFN: 71686]
ანოტაცია:  საქართველოს ყოფილი კათოლიკოს-პატრიარქის ამბროსი (ხელაიას) შესახებ
პერსონალია:  ხელაია ამბროსი (საქართველოს ყოფილი კათოლიკოს-პატრიარქი).
საკვანძო სიტყვები:  მღვდელმსახურება, რელიგიური ინტერესები, გადასახლება, სულიერება, ქრისტიანული კულტურა.
1. საუბრები შემოდგომის საღამოს მზია დათუნაშვილთან : კვირაძალს საკითხავი / ესაუბრა ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 14 გვ.[MFN: 71687]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მხატვარ მზია დათუნაშვილთან
პერსონალია:  დათუნაშვილი მზია (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  კოსტიუმების მხატვარი, კინო, დეკორაციები, პროფესიონალი.
ანოტაცია:  სურათზე:ალექსანდრე ქუთათელი, ირაკლი აბაშიძე, კონსტანტინე გამსახურდია, დემნა შენგელაია, ალიო მირცხულავა, მიხეილ მრევლიშვილი, ლავროსი კალანდაძე, სერგი ჭილაია, გრიგოლ აბაშიძე, ოთარ ჭელიძე, ალეკო შენგელია. 1952 წ.
პერსონალია:  აბაშიძე ირაკლი; მაიაკოვსკი ვლადიმერ; იაშვილი პაოლო; ტაბიძე ტიციან (პოეტები); ჯიქია ვლადიმერ (რიონჰესის ინჟინერი).
თემატიკა:  ქართული ინტელიგენცია. ქართველი მწერლები. რუსი პოეტები.
საკვანძო სიტყვები:  რიონჰესის გახსნა.
ანოტაცია:  ინტერვიუ გიორგი შენგელაიასთან ვარდების რევოლუციის შემდგომ საქართველო-რუსეთის ურთიერთობებზე
პერსონალია:  შენგელაია გიორგი (რეჟისორი); ივანოვი იგორ (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); იოსელიანი ოთარ (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  რევოლუცია, საბაზრო ეკონომიკა, ურთიერთობები.
ანოტაცია:  საქართველოს ფეხბურთის ვიცეპრეზიდენტების დამტკიცების შესახებ
პერსონალია:  არველაძე რევაზ; ქავთარაძე გიორგი; რამიშვილი დიმიტრი (სფფ ვიცეპრეზიდენტები).
თემატიკა:  საქართველოს ფეხბურთის ფედერაცია.
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა, ეროვნული ნაკრები, სპორტი.
მსოფლიო ჩემპიონი "ფიშერის ჭადრაკში" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 20 გვ.[MFN: 71691]
პერსონალია:  სვიდლერი პიოტრ (მოჭადრაკე).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, პრეტენდენტები, ტურნირი.
უკანასნელი მოჰიკანი : სანთელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 20 გვ.[MFN: 71692]
ანოტაცია:  ფეხბურთელ ასლან ხარბედიას გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ხარბედია ასლან (ფეხბურთელი).
1. სურამელაშვილი, რ.
თემატიკა:  ბანკები საქართველოში. აუქციონი.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 24 გვ.[MFN: 71694]
პერსონალია:  ნიბლაძე ბონდო; ჯაიანი ანზორ.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7165 | 7166 | 7167 | 7168 | 7169 | 7170 | 7171 | 7172 | 7173 | 7174 | 7175 |  შემდეგი »  ბოლო »»