ზარები ოცდაათიანი წლებიდან : მოგონებები : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" 338-345. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 დეკემბერი. - N346 (4725). - 4 გვ.[MFN: 71688]
ანოტაცია:  სურათზე:ალექსანდრე ქუთათელი, ირაკლი აბაშიძე, კონსტანტინე გამსახურდია, დემნა შენგელაია, ალიო მირცხულავა, მიხეილ მრევლიშვილი, ლავროსი კალანდაძე, სერგი ჭილაია, გრიგოლ აბაშიძე, ოთარ ჭელიძე, ალეკო შენგელია. 1952 წ.
პერსონალია:  აბაშიძე ირაკლი; მაიაკოვსკი ვლადიმერ; იაშვილი პაოლო; ტაბიძე ტიციან (პოეტები); ჯიქია ვლადიმერ (რიონჰესის ინჟინერი).
თემატიკა:  ქართული ინტელიგენცია. ქართველი მწერლები. რუსი პოეტები.
საკვანძო სიტყვები:  რიონჰესის გახსნა.
ანოტაცია:  ინტერვიუ გიორგი შენგელაიასთან ვარდების რევოლუციის შემდგომ საქართველო-რუსეთის ურთიერთობებზე
პერსონალია:  შენგელაია გიორგი (რეჟისორი); ივანოვი იგორ (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); იოსელიანი ოთარ (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  რევოლუცია, საბაზრო ეკონომიკა, ურთიერთობები.
ანოტაცია:  საქართველოს ფეხბურთის ვიცეპრეზიდენტების დამტკიცების შესახებ
პერსონალია:  არველაძე რევაზ; ქავთარაძე გიორგი; რამიშვილი დიმიტრი (სფფ ვიცეპრეზიდენტები).
თემატიკა:  საქართველოს ფეხბურთის ფედერაცია.
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა, ეროვნული ნაკრები, სპორტი.
მსოფლიო ჩემპიონი "ფიშერის ჭადრაკში" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 20 გვ.[MFN: 71691]
პერსონალია:  სვიდლერი პიოტრ (მოჭადრაკე).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, პრეტენდენტები, ტურნირი.
უკანასნელი მოჰიკანი : სანთელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 20 გვ.[MFN: 71692]
ანოტაცია:  ფეხბურთელ ასლან ხარბედიას გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ხარბედია ასლან (ფეხბურთელი).
1. სურამელაშვილი, რ.
თემატიკა:  ბანკები საქართველოში. აუქციონი.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 ოქტომბერი. - N233-234 (5267). - 24 გვ.[MFN: 71694]
პერსონალია:  ნიბლაძე ბონდო; ჯაიანი ანზორ.
1. მიხეილ სააკაშვილი მომავალ მოსამართლეებს შეხვდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 11 ოქტომბერი. - N235 (5268). - 1 გვ.[MFN: 71695]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); კუბლაშვილი კოტე (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  სასამართლო სისტემა, მოსამართლეები, შეხვედრა, სამართალი.
1. აკადემიკოსებსაც მიადგნენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 11 ოქტომბერი. - N235 (5268). - 1 გვ.[MFN: 71696]
ანოტაცია:  აკადემიკოს ივანე კიღურაძის წინააღმდეგ მიმართული აქცია, მის მიერ გაკრიტიკებული "განათლების შესახებ კანონის" გამო
პერსონალია:  კიღურაძე ივანე (მათემატიკის ინსტიტუტის დირექტორი, აკადემიკოსი); ლომაია ალექსანდრე (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები. განათლების რეფორმა.
საკვანძო სიტყვები:  ფინანსური პოლიცია, მეცნიერებათა აკადემიის დაშლა, რეფორმა, კრიტიკა.
1. ცაშიც შიშის ზარია? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 11 ოქტომბერი. - N235 (5268). - 1 გვ.[MFN: 71697]
ანოტაცია:  საქართველოში გერმანიის ფედერაციის "ფრანკფურტის" აეროპორტის სასაზღვრო სამსახურის დელეგაციის სამუშაო ვიზიტის შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს საზღვრის დაცვის დეპარტამენტი. საქართველო-გერმანიის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  გერმანიის დელეგაცია, საჰაერო უსაფრთხოება, საზღვრის დაცვა, სასაზღვრო უწყება, კონტროლი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7165 | 7166 | 7167 | 7168 | 7169 | 7170 | 7171 | 7172 | 7173 | 7174 | 7175 |  შემდეგი »  ბოლო »»