გიორგი ხაინდრავა მაჰმადიან მესხებს მოინახულებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 11 ოქტომბერი. - N235 (5268). - 3 გვ.[MFN: 71731]
პერსონალია:ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში).
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა თენგიზ თომაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 დეკემბერი. - N324(4703). - 16 გვ.[MFN: 71732]
ანოტაცია: სურათზე: მამა და შვილები - დიმიტრი, სერგო და ილია თომაძები
გურამ რუსიშვილი : ხსოვნა / ზურაბ წერეთელი ; ნუგზარ წერეთელი, გურამ გეგეშიძე, გეიდარ ფალავანდიშვილი და სხვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 დეკემბერი. - N324(4703). - 16 გვ.[MFN: 71733]
თუ მგზავრთა ინტერესებს ნამდვილად გულთან მიიტანენ : სატკივარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 11 ოქტომბერი. - N235 (5268). - 4 გვ.[MFN: 71734]
ანოტაცია: დედაქალაქში ახალი ჰოლანდიური ავტობუსების სამარშრუტო ხაზების არადამაკმაყოფილებელი მუშაობის შესახებ
პერსონალია:ჩიკვილაძე ზაურ (თბილისის მერიის საქალაქო სამსახურის უფროსი).
"არავის ეგონოს, რომ ერის ინტელექტი მხოლოდ თბილისშია თავმოყრილი" : რატომ ფიქრობს ასე და რა სიახლეებს გვპირდება სამომავლოდ "ჩვენთან შემოპარული ევროპელი" / ესაუბრა მზია გელენავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 11 ოქტომბერი. - N235 (5268). - 4 გვ.[MFN: 71735]
ანოტაცია: ინტერვიუ განათლების მინისტრთან კახა ლომაისთან, საქართველოში ჩატარებული ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების შესახებ
პერსონალია:ლომაია კახა (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).