ანოტაცია:  სურათზე: გურამ რუსიშვილი
თუ მგზავრთა ინტერესებს ნამდვილად გულთან მიიტანენ : სატკივარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 11 ოქტომბერი. - N235 (5268). - 4 გვ.[MFN: 71734]
ანოტაცია:  დედაქალაქში ახალი ჰოლანდიური ავტობუსების სამარშრუტო ხაზების არადამაკმაყოფილებელი მუშაობის შესახებ
პერსონალია:  ჩიკვილაძე ზაურ (თბილისის მერიის საქალაქო სამსახურის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  მოსახლეობა, სამარშრუტო ტაქსები, ავტობუსები, მგზავრთა უკმაყოფილება.
"არავის ეგონოს, რომ ერის ინტელექტი მხოლოდ თბილისშია თავმოყრილი" : რატომ ფიქრობს ასე და რა სიახლეებს გვპირდება სამომავლოდ "ჩვენთან შემოპარული ევროპელი" / ესაუბრა მზია გელენავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 11 ოქტომბერი. - N235 (5268). - 4 გვ.[MFN: 71735]
ანოტაცია:  ინტერვიუ განათლების მინისტრთან კახა ლომაისთან, საქართველოში ჩატარებული ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების შესახებ
პერსონალია:  ლომაია კახა (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო. ერთიანი ეროვნული გამოცდები.
საკვანძო სიტყვები:  ეროვნული გამოცდები, საგამოცდო სისტემა, სკოლა, მასწავლებელთა ანაზღაურება, აბიტურიენტთა რეგისტრაცია, მასწავლებელთა კვალიფიკაცია, განათლება.
"რომ უკრაინას კვლავ ვნახავ..." : "ლესიაობა" მეგობრობის დღესასწაული : კონტაქტები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 11 ოქტომბერი. - N235 (5268). - 4 გვ.[MFN: 71736]
ანოტაცია:  საქართველოში, სურამში ჩატარებული დღესასწაულის "ლესიაობის" შესახებ
პერსონალია:  უკრაინკა ლესია (უკრაინელი პოეტი); სპისი მიკოლა (უკრაინის ელჩი საქართველოში); ჯობაძე რეზო (სურამის მე-2 საშუალო სკოლის დირექტორი); მთვარელაძე მურად (პოეტი).
თემატიკა:  საქართველო-უკრაინის კულტურული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  კულტურული კავშირები, მეგობრული ურთიერთობები.
ვის ქონებას არიგებს ბაღაფში? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 11 ოქტომბერი. - N235 (5268). - 4 გვ.[MFN: 71737]
ანოტაცია:  აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტის სერგეი ფაღაფშის, ყარაჩაი-ჩერქეზეთის ბიზნესწრეებთან შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტი); ბატდიევი მუსტაფა (ყარაჩაი-ჩერქეზეთის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიზნესწრეები, ჩერქეზეთი, ვიზიტი, ეკონომიური ურთიერთობები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7169 | 7170 | 7171 | 7172 | 7173 | 7174 | 7175 | 7176 | 7177 | 7178 | 7179 |  შემდეგი »  ბოლო »»