სად უნდა იყოს გურამიშვილის საფლავი? : ძვირფასი საფლავები : კვირაძალის საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 28 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 15 ოქტომბერი. - N239-240 (5272-5273). - 8 გვ.[MFN: 72005]
ანოტაცია:  მირგოროდში დავით გურამიშვილის საფლავის გამო. სურათზე: დავით გურამიშვილი
პერსონალია:  გურამიშვილი დავით (პოეტი).
გეოგ.დასახელება:  ლამისყანა.
საკვანძო სიტყვები:  პოეტის ბედუკუღმართობა, მოვლილი საფლავი, სახლ-მუზეუმი.
ჩვენ ოცდამეერთე ვიქნებით... : საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნულ გეგმას შეიმუშავებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 19 ოქტომბერი. - N242 (5275). - 1,2 გვ.[MFN: 72006]
პერსონალია:  სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); კლარკი ლანს (გაეროს განვითარების პროგრამის წარმომადგენელი საქართველოში); ბურდეკინი ბრაინ (ადამიანის უფლებათა ჰუმანიტარული სამართლის ინსტიტუტის პროფესორი).
თემატიკა:  ომბუდსმენი.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო სტრუქტურები, უფლებების დარღვევა, სისხლის სამართლის კოდექსი, სოციალურად დაუცველი ფენები, უფლებათა დაცვის დეკლარაცია.
რუსეთის სამშვიდობო მისიამ კრახი განიცადა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 19 ოქტომბერი. - N242 (5275). - 1 გვ.[MFN: 72007]
ანოტაცია:  საქართველოში კონფლიქტურ ზონებში რუსეთის უმოქმედობის გამო
პერსონალია:  ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში).
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ცხინვალის რეგიონი, კონფლიქტის ზონა, კონსტრუქციული პოლიტიკა, შერეული საკონტროლო კომისია.
1. "ნახონ, როგორი სიყვარული იცის საქართველომ"... : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 15 ოქტომბერი. - N239-240 (5272-5273). - 9 გვ.[MFN: 72008]
ანოტაცია:  საქართველოსა და უკრაინის რევოლუციური წარსულის კავშირის შესახებ
პერსონალია:  პაუშენკო დიმიტრი (მრჩეველი); ორბელიანი ალექსანდრე (შეთქმულების მთავარი ორგანიზატორი); ორბელიანი გრიგოლ (პოეტი); რილეევი (მწერალი); ნალივაიკო (XVI საუკუნის აჯანყების ხელმძღვანელი); ჭავჭავაძე ილია (მწერალი); ბაგალეი დიმიტრი (დეპუტატი); კოციუბინსკი მიხაილო (უკრაინული ლიტერატურის კლასიკოსი); რუსკი; კოვალენკო; სამოილენკო (მწერლები); ჯანაშვილი; ახნაზაროვი (გაზეთ "ივერიის" თანამშრომლები); გუნია (რეჟისორი); გოცირიძე დავით (მოძღვარი); ნადირაძე მზია (მუზეუმის დირექტორი); კენჭაძე სერგო (ექსპოზიციონერი); კობახიძე თამარ (დირექტორის მოადგილე სამეცნიერო დარგში); ბუმბერაშვილი ნელი (ფონდების მთავარი შემნახველი); მელნიჩენკო ვალენტინა (თბილისის უკრაინული სკოლის დირექტორის მოადგილე); მელნიკე ვასილ (უკრაინის საელჩოს კულტურის ატაშე); სპისი მიკოლოა (უკრაინის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში); მაჩალაძე ნატალია (მერიის განათლებისა და კულტურის სამოქალაქო სამსახურის უფროსი); ხახანაშვილი ალექსანდრე (მეცნიერი).
საკვანძო სიტყვები:  ისტორია, კულტურა, რევოლუცია, კავშირები.
1. თბილისს პრობლემები არ შეექმნება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 19 ოქტომბერი. - N242 (5275). - 1 გვ.[MFN: 72009]
პერსონალია:  ჩილაჩავა უჩა (საინიციატივო ჯგუფის წევრი); გვიჩიანი გიორგი ("თბილგაზის" ახალი ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  "თბილგაზი".
საკვანძო სიტყვები:  გაზმომარაგება, ბუნებრივი აირი, პრესკონფერენცია.
1. ოღონდ ამ შხამს მოერიონ, ღმერთო... : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 19 ოქტომბერი. - N242 (5275). - 1 გვ.[MFN: 72010]
ანოტაცია:  უცხოეთში ქართული ღვინის ფალსიფიკატორებთან ბრძოლის აუცილებლობის შესახებ
პერსონალია:  კობერიძე ლევან ("ჯი-ვი-ეს მარკეტინგის" ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ქართული ღვინოები. მეღვინეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ღვინის ფალსიფიკატორები, მწარმოებელი, მევენახეობა, ფალსიფიცირებული პროდუქცია, თავისუფალი ვაჭრობა, გამოკვლევა.
1. რატომ უნდა ეწყოს ენგურის ხიდზე ბლოკები? : კითხულობს მწერალი გურამ ოდიშარია / ესაუბრა თამარ შაიშმელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 19 ოქტომბერი. - N242 (5275). - 1,3 გვ.[MFN: 72011]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მწერალ გურამ ოდიშარიასთან
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტის ზონა, დევნილები, კონფლიქტის მოგვარება, ქართულ-აფხაზური ურთიერთობები, რკინიგზის გახსნა, ნოსტალგია, სოხუმი.
"ვის აქვს უფლება პარლამენტს ჭკუა დაარიგოს?" : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 19 ოქტომბერი. - N242 (5275). - 2 გვ.[MFN: 72012]
ანოტაცია:  პარლამენტში საგარეო საქმეთა მინისტრსა და საპარლამენტო უმრავლესობას შორის არსებული უთანხმოების შესახებ
პერსონალია:  მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ზურაბიშვილი სალომე (საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. საქართველოს პარლამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  საკანონმდებლო ორგანო, ელჩების დანიშვნის მექანიზმი, დაპირისპირება, დეპუტატები, ბრალდებები.
1. მესხი, ზაზა
საუბრები შემოდგომის საღამოს ზაზა მესხთან : კვირაძალს საკითხავი / ესაუბრა ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 15 ოქტომბერი. - N239-240 (5272-5273). - 10,11 გვ.[MFN: 72013]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ზაზა მესხთან. სურათზე: ზაზა მესხი
პერსონალია:  მესხი ზაზა (ლონდონში სამედიცინო აპარატურისა და აღჭურვილობის კომპანიის მთავარი ინჟინერი, ქართულენოვანი ჟურნალის "თანამემამულეს" რედაქტორი); ინასარიძე კარლო (მიუნჰენში გამომავალი ჟურნალის "მებრძოლი საქართველო" გამომცემელი); ხაბელაშვილი ნინო; ბესტავაშვილი ალექსანდრე (ჟურნალ "თანამემამულეს" თანამშრომლები); მესხი ზაზა (დიდი ბრიტანეთი).
თემატიკა:  უცხოეთში მცხოვრები ქართველები. ქართველი ემიგრანტები. ქართული სათვისტომოები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველები უცხოეთში, ქართული ჟურნალი.
მაჰმადიანი მესხები დაბრუნებას ითხოვენ : მოლოდინი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 19 ოქტომბერი. - N242 (5275). - 2 გვ.[MFN: 72014]
ანოტაცია:  საქართველოდან გადასახლებული მაჰმადიანი მესხების სამშობლოში დაბრუნების საკითხის შესახებ
პერსონალია:  ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი კოფნლიქტების მოგვარების საკითხებში).
თემატიკა:  თურქი მესხები.
საკვანძო სიტყვები:  გადასახლებული მესხები, რეპატრიაციის საკითხი, პრესკონფერენცია, მესხთა დაბრუნება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7197 | 7198 | 7199 | 7200 | 7201 | 7202 | 7203 | 7204 | 7205 | 7206 | 7207 |  შემდეგი »  ბოლო »»