სად უნდა იყოს გურამიშვილის საფლავი? : ძვირფასი საფლავები : კვირაძალის საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 28 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 15 ოქტომბერი. - N239-240 (5272-5273). - 8 გვ.[MFN: 72005]
ანოტაცია: მირგოროდში დავით გურამიშვილის საფლავის გამო. სურათზე: დავით გურამიშვილი
ჩვენ ოცდამეერთე ვიქნებით... : საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნულ გეგმას შეიმუშავებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 19 ოქტომბერი. - N242 (5275). - 1,2 გვ.[MFN: 72006]
პერსონალია:სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); კლარკი ლანს (გაეროს განვითარების პროგრამის წარმომადგენელი საქართველოში); ბურდეკინი ბრაინ (ადამიანის უფლებათა ჰუმანიტარული სამართლის ინსტიტუტის პროფესორი).
"ნახონ, როგორი სიყვარული იცის საქართველომ"... : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 15 ოქტომბერი. - N239-240 (5272-5273). - 9 გვ.[MFN: 72008]
ანოტაცია: საქართველოსა და უკრაინის რევოლუციური წარსულის კავშირის შესახებ
რატომ უნდა ეწყოს ენგურის ხიდზე ბლოკები? : კითხულობს მწერალი გურამ ოდიშარია / ესაუბრა თამარ შაიშმელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 19 ოქტომბერი. - N242 (5275). - 1,3 გვ.[MFN: 72011]
"ვის აქვს უფლება პარლამენტს ჭკუა დაარიგოს?" : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 19 ოქტომბერი. - N242 (5275). - 2 გვ.[MFN: 72012]
ანოტაცია: პარლამენტში საგარეო საქმეთა მინისტრსა და საპარლამენტო უმრავლესობას შორის არსებული უთანხმოების შესახებ
პერსონალია:მესხი ზაზა (ლონდონში სამედიცინო აპარატურისა და აღჭურვილობის კომპანიის მთავარი ინჟინერი, ქართულენოვანი ჟურნალის "თანამემამულეს" რედაქტორი); ინასარიძე კარლო (მიუნჰენში გამომავალი ჟურნალის "მებრძოლი საქართველო" გამომცემელი); ხაბელაშვილი ნინო; ბესტავაშვილი ალექსანდრე (ჟურნალ "თანამემამულეს" თანამშრომლები); მესხი ზაზა (დიდი ბრიტანეთი).