1. გოგა და დოდოშკა : ასე ეძახდნენ ერთმანეთს მთელი სიცოცხლე და-ძმა ტოვსტონოგოვები : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 22 ოქტომბერი. - N245-246 (5278-5279). - 14 გვ.[MFN: 72209]
ანოტაცია:  გიორგი ტოვსტონოგოვის დაბადებიდან 90 წლისთავთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ტოვსტონოგოვი გიორგი (რეჟისორი); ტოვსტონოგოვა ნათელა; ლებედევი ევგენი (მსახიობი).
თემატიკა:  რუსული თეატრი.
საკვანძო სიტყვები:  დრამატული თეატრი, სპექტაკლები, მეგობრული ურთიერთობები, მაყურებლები.
საქართველოს გენერალიტეტის სამსაუკუნოვანი მატიანე : ჟურნალისტ ლევან დოლიძის დიდი გამარჯვება : წიგნი / დავით თევზაძე ; ელგუჯა მეძმარიაშვილი, გურამ ქარქაშაძე, აკაკი ბუდაღაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 დეკემბერი. - N328 (4707). - 6 გვ.[MFN: 72210]
ანოტაცია:  ახალი ენციკლოპედიური ცნობარის "გენერლები საქართველოდან" შესახებ
პერსონალია:  გახოკიძე ჯემალ; ფირცხალაიშვილი ჯონი; თავაძე რობერტ (გენერალ-ლეიტენანტები); ჯავახიშვილი ალექსანდრე (კონტრ-ადმირალი); გვარამია ვახტანგ (იუსტიციის სახელმწიფო მრჩეველი); გომელაური ვალერიან (გენერალ-მაიორი); გურული ვახტანგ (ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი); დოლიძე ლევან (ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები:  ახალი წიგნი, კვლევა გენერლებზე.
ფოტოზე შეჩერებული დრო : წარსულიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 22 ოქტომბერი. - N245-246 (5278-5279). - 14 გვ.[MFN: 72211]
ანოტაცია:  გრიგოლ ლორთქიფანიძის შესახებ. სურათზე: გრიგოლ ლორთქიფანიძე მეუღლესთან ლუბა ავრამენკოსთან ერთად
პერსონალია:  ლორთქიფანიძე გორიგოლ (1918-21 წლების დამოუკიდებელი საქართველოს მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილე, საგარეო საქმეთა მინისტრის მოვალეობის აღმასრულებელი, პოლიტიკური მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს გამოყოფა, ამიერკავკასიის ფედერაცია, გადასახლება, უკრაინა, ოჯახი.
1. ქიტოშვილი, დიტო
ერთიან სიაში გვარი უკონტროლოდ არ ჩაიწერება : ცესკო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 დეკემბერი. - N330(4709). - 3 გვ.[MFN: 72212]
ანოტაცია:  ხელახალი საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნების შესახებ საქართველოში
პერსონალია:  ქიტოშვილი დიტო (ცესკო-ს მდივანი).
თემატიკა:  ცენტრალური საარჩევნო კომისია. არჩევნები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო კანონმდებლობა, საუბნო კომისიები, საარევნო სიები.
"ლოკომოტივი" ლიდერობას არ თმობს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 22 ოქტომბერი. - N245-246 (5278-5279). - 19 გვ.[MFN: 72213]
ანოტაცია:  საქართველოს მორაგბეთა ეროვნული ჩემპიონატის მერვე ტურის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ჩემპიონატი, ორთაბრძოლა.
ასლან აბაშიძე და ირინა სარიშვილი არჩევნებს "აქტიურ ბოიკოტს" გამოუცხადებენ : პარტიებსა და მოძრაობებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 დეკემბერი. - N330(4709). - 2 გვ.[MFN: 72214]
პერსონალია:  აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიის მეთაური); სარიშვილი ირინა (ედპ-ს ყოფილი ლიდერი).
თემატიკა:  საპრეზიდენტო არჩევნები საქართველოში. საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია.
ახლა დიდების ჯერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 22 ოქტომბერი. - N245-246 (5278-5279). - 19 გვ.[MFN: 72215]
ანოტაცია:  საბერძნეთში ქ. სალონიკში ჩატარებული ახალგაზრდა და ჭაბუკ სამბისტთა მსოფლიო პირველობის შესახებ
პერსონალია:  იაძე ოლეგ (მწვრთნელი); წიკლაური ლევან; ბერუაშვილი დიმიტრი; სანიკიძე გელა; კუცია ნიკოლოზ; მსხალაძე იოსებ (სამბისტები).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ასპარეზობა, პირველობა.
1. საქართველოს სახელმწიფო კანცელარიის სახელმწიფო სამსახურის ბიურო
"საჯარო სამსახურის შესახებ" საქართველოს კანონის თანახმად საქართველოს სახელმწიფო კანცელარიის სახელმწიფო სამსახურის ბიურო აცხადებს კონკურსს ბორჯომის რაიონული სასამართლოს აპარატის შემდეგ ვაკანტურ თანამდებობებზე : განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 დეკემბერი. - N328 (4707). - 7 გვ.[MFN: 72216]
მხოლოდ საკუთარი შეხედულებების გაცვლით შემოიფარგლნენ : პარტიებსა და მოძრაობებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 დეკემბერი. - N330(4709). - 2 გვ.[MFN: 72217]
პერსონალია:  ნათელაშვილი შალვა (ლეიბორისტული პარტიის ლიდერი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური).
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, საპრეზიდენტო არჩევნები, საპარლამენტო არჩევნები.
"სოციალისტები" მოითხოვენ : პარტიებსა და მოძრაობებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 დეკემბერი. - N330(4709). - 2 გვ.[MFN: 72218]
ანოტაცია:  ამომრჩეველთა სიების გამოქვეყნების მოთხოვნის შესახებ
პერსონალია:  ქუცნაშვილი ზაქარია (სოციალისტური პარტიის წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება, ცესკო, საპრეზიდენტო არჩევნები, კანდიდატები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7217 | 7218 | 7219 | 7220 | 7221 | 7222 | 7223 | 7224 | 7225 | 7226 | 7227 |  შემდეგი »  ბოლო »»