1. ქართული ეროვნული ბალეტი კრემლის სასახლეში : უცხოური პრესიდან : "კომერსანტი" (რუსეთი), 25 ოქტომბერი, Коммерсант // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ოქტომბერი. - N248 (5281). - 1,8 გვ.[MFN: 72271]
ანოტაცია:  სუხიშვილების ქართული ეროვნული ბალეტის ქორეოგრაფია
პერსონალია:  სუხიშვილი ილიკო; რამიშვილი ნინო (ბალეტმაისტერები); სუხიშვილი თენგიზ (სამხატვრო ხელმძღვანელი); თევზაძე ინგა (ბალეტმაისტერ-რეპეტიტორი); სუხიშვილი ნინო (კოსტიუმების მხატვარი); სუხიშვილი ილიკო (ქორეოგრაფი).
საკვანძო სიტყვები:  ფურორი, მოდერნიზაცია.
სამინისტროს მორიგი აუქციონი : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 25 ოქტომბერი. - N247(5280). - 4 გვ.[MFN: 72272]
ანოტაცია:  საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს მიერ ობიექტების პრივატიზების მიზნით მორიგი აუქციონის გამოცხადების შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო. აუქციონი.
საკვანძო სიტყვები:  საწესდებო კაპიტალი, გასაყიდი ფასები, კომპანია, სამშენებლო მასალები, ფართო მოხმარების საგნები.
"მადნეულს" პატრონი დღეს უნდა გამოუჩნდეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 25 ოქტომბერი. - N247(5280). - 4 გვ.[MFN: 72273]
თემატიკა:  სააქციო საზოგადოება "მადნეული".
საკვანძო სიტყვები:  კონკურსი, გამარჯვებული კომპანიები, გაყიდვა, საწესდებო კაპიტალი, საპრივატიზებო თანხა.
კოკოითი ეჭვობს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 25 ოქტომბერი. - N247(5280). - 4 გვ.[MFN: 72274]
ანოტაცია:  ქართულ-ოსური კონფლიქტის მოსაგვარებლად მოქმედ ფორმატში აშშ-ს, ეუთოსა და ევროკავშირის ჩარევის გამო
პერსონალია:  კოკოითი ედუარდ (სამხრეთ ოსეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტების მოგვარება, ქართული მხარე, მოლაპარაკება.
ნარკომანებს მომავლის რწმენა დაუბრუნდათ : აკრძალული ზონა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ოქტომბერი. - N248 (5281). - 1,2 გვ.[MFN: 72275]
ანოტაცია:  ფსიქოსოციალური რეაბილიტაციის ცენტრის "ატლანტისის" შექმნასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მიქანაძე გივი (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე); ბართლომი (იღუმენი).
თემატიკა:  პენიტენციური სისტემა საქართველოში. ნარკომანიასთან ბრძოლა.
საკვანძო სიტყვები:  ნარკომანია, დახმარება.
1. მიხეილ სააკაშვილის შეღებილი ფასადები : იური სიმონიანი, "ნეზავისიმაია გაზეტა", 24 ოქტომბერი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 25 ოქტომბერი. - N247(5280). - 5 გვ.[MFN: 72276]
ანოტაცია:  რუსული პრესა, საქართველოში რევოლუციის შემდეგი პერიოდის მოვლენების შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს საშინაო პოლიტიკა. აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ხელისუფლება, ძალოვანი სტრუქტურები, ბიუჯეტი, რეფორმები, უმუშევრობა, სოციალური მდგომარეობა, საკადრო პოლიტიკა, არადემოკრატიული ქმედებები.
1. სამშვიდობო ჯარების ოფიცერი ტერორისტად შერაცხეს : "ნეზავისიმაია გაზეტა", 24 ოქტომბერი / ვლადიმერ ივანოვი ; იგორ პლუგატარიოვი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 25 ოქტომბერი. - N247(5280). - 5 გვ.[MFN: 72277]
ანოტაცია:  ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონაში რუსეთის სამშვიდობო ძალების ოფიცრის რომან ბოიკოს გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:  ბოიკო რომან (პოდპოლკოვნიკი); დონაძე გურამ (საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესცენტრის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  ცხინვალი, რუსი სამშვიდობო ძალები, ტვირთის ჩამორთმევა, კვების პროდუქტები, კანონის დარღვევა.
სალომე ზურაბიშვილი: ვაპირებ საზოგადოებრივი მოძრაობის შექმნას : საქართველოს ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი სალომე ზურაბიშვილი ესაუბრა "ნოვიე იზვესტიას" თბილისელ კორესპონდენტს ირინე ბარამიძეს, გთავაზობთ ამ საუბრის ჩანაწერს : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : "ნოვოე იზვესტია", НОВЫЕ ИЗВЕСТИЯ / ესაუბრა ირინე ბარამიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ოქტომბერი. - N248 (5281). - 1,2 გვ.[MFN: 72278]
ანოტაცია:  ინტერვიუ სალომე ზურაბიშვილთან მომავალი გეგმების და საქართველოში არსებული პოლიტიკური მდგომარეობის შესახებ. სურათზე: სალომე ზურაბიშვილი
პერსონალია:  ზურაბიშვილი სალომე (ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი); გამყრელიძე დავით ("ახალ მემარჯვენეთა" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა, ახალი მოძრაობა.
1. თედეშვილი, ნ.
განჩინება : რუსთავის საქალაქო სასამართლო : 13 ოქტომბერი 2005 წელი, ქ. რუსთავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 25 ოქტომბერი. - N247(5280). - 5 გვ.[MFN: 72279]
ანოტაცია:  სს "რუსთავის მეტალურგიული კომბინატის" კრედიტორთა მოთხოვნების შესამოწმებელი დამატებითი სხდომის მოწვევის საკითხთან დაკავშირებით
1. განუჭრეტელი დიალოგების დიდოსტატი : ნობელი - 2005 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 25 ოქტომბერი. - N247(5280). - 6 გვ.[MFN: 72280]
პერსონალია:  პინტერ ჰაროლდ (ინგლისელი მწერალი, ნობელის პრემიის ლაურეატი).
თემატიკა:  ნობელის პრემიის ლაურეატები.
საკვანძო სიტყვები:  ლიტერატურის დარგი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7223 | 7224 | 7225 | 7226 | 7227 | 7228 | 7229 | 7230 | 7231 | 7232 | 7233 |  შემდეგი »  ბოლო »»