ქართული ეროვნული ბალეტი კრემლის სასახლეში : უცხოური პრესიდან : "კომერსანტი" (რუსეთი), 25 ოქტომბერი, Коммерсант // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ოქტომბერი. - N248 (5281). - 1,8 გვ.[MFN: 72271]
ანოტაცია: სუხიშვილების ქართული ეროვნული ბალეტის ქორეოგრაფია
მიხეილ სააკაშვილის შეღებილი ფასადები : იური სიმონიანი, "ნეზავისიმაია გაზეტა", 24 ოქტომბერი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 25 ოქტომბერი. - N247(5280). - 5 გვ.[MFN: 72276]
ანოტაცია: რუსული პრესა, საქართველოში რევოლუციის შემდეგი პერიოდის მოვლენების შესახებ
სამშვიდობო ჯარების ოფიცერი ტერორისტად შერაცხეს : "ნეზავისიმაია გაზეტა", 24 ოქტომბერი / ვლადიმერ ივანოვი ; იგორ პლუგატარიოვი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 25 ოქტომბერი. - N247(5280). - 5 გვ.[MFN: 72277]
ანოტაცია: ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონაში რუსეთის სამშვიდობო ძალების ოფიცრის რომან ბოიკოს გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:ბოიკო რომან (პოდპოლკოვნიკი); დონაძე გურამ (საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესცენტრის ხელმძღვანელი).
სალომე ზურაბიშვილი: ვაპირებ საზოგადოებრივი მოძრაობის შექმნას : საქართველოს ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი სალომე ზურაბიშვილი ესაუბრა "ნოვიე იზვესტიას" თბილისელ კორესპონდენტს ირინე ბარამიძეს, გთავაზობთ ამ საუბრის ჩანაწერს : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : "ნოვოე იზვესტია", НОВЫЕ ИЗВЕСТИЯ / ესაუბრა ირინე ბარამიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ოქტომბერი. - N248 (5281). - 1,2 გვ.[MFN: 72278]
ანოტაცია: ინტერვიუ სალომე ზურაბიშვილთან მომავალი გეგმების და საქართველოში არსებული პოლიტიკური მდგომარეობის შესახებ. სურათზე: სალომე ზურაბიშვილი
განჩინება : რუსთავის საქალაქო სასამართლო : 13 ოქტომბერი 2005 წელი, ქ. რუსთავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 25 ოქტომბერი. - N247(5280). - 5 გვ.[MFN: 72279]
ანოტაცია: სს "რუსთავის მეტალურგიული კომბინატის" კრედიტორთა მოთხოვნების შესამოწმებელი დამატებითი სხდომის მოწვევის საკითხთან დაკავშირებით