დუმილის მოსმენისათვის : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 30 // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 ოქტომბერი. - N251-252 (5284-5285). - 11,12 გვ.[MFN: 72469 ]
ანოტაცია: პანტომიმის სახელმწიფო თეატრის შესახებ
პერსონალია: შალიკაშვილი ამირან (პანტომიმის სახელმწიფო თეატრის ხელმძღვანელი, მაესტრო); რონძევსკი რიჩარდ (პოლონელი მსახიობი, რეჟისორი).
თემატიკა: პანტომიმა .
საკვანძო სიტყვები: კომიკური სცენები, ტრაგედია, ინტონაციები, სწავლების მანერა, სპექტაკლი, პლასტიკურობა .
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : გ. თათუხაშვილის საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შინაგანი ჯარების სარდლის თანამდებობაზე დანიშვნის შესახებ : 2003 წლის 7 დეკემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 9 დეკემბერი. - N331(4710). - 2 გვ.[MFN: 72470 ]
უნდა დარჩეს თუ არა პრეზიდენტი შევარდნაძე საქართველოში : დღის შეკითხვა / რუბრიკას უძღვება ეთერ საბანაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 9 დეკემბერი. - N331(4710). - 2 გვ.[MFN: 72471 ]
ანოტაცია: ედუარდ შევარდნაძის თანამდებობიდან გადადგომის შემდეგ წარმოშობილი საკითხის შესახებ
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ხიდაშელი თინათინ (იურისტი); ჩიქოვანი თამარ (რადიო "თავისუფლების" ჟურნალისტი); კორძახია დავით (სოციოლოგი); კირვალიძე ლერი (ფიზიკოსი).
გულთბილ შეხვედრებს არ უჩანს ბოლო : ვიქტორ სანეევი-60 // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 28 ოქტომბერი. - N250 (5283). - 7 გვ.[MFN: 72472 ]
ანოტაცია: საქართველოს ფიზიკური აღზრდისა და სპორტის აკადემიაში ვიქტორ სანეევის სტუმრობასთან დაკავშირებით
პერსონალია: სანეევი ვიქტორ (მძლეოსანი); ჩიტაშვილი დურმიშხან (უმაღლესი სასწავლებლის რექტორი); ხაბელოვი ლერი (სეოკის პირველი ვიცე-პრეზიდენტი); ტუღუში მამია (მძლეოსნობის კათედრის პროფესორი); გაფრინდაშვილი ნონა (ხუთგზის მსოფლიო ჩემპიონი); ქევხიშაილი მარიამ ; გაჩეჩილაძე თორნიკე (სტუდენტები); მჟავია თემურ (აფხაზეთის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე); შალაყაძე რობერტ (ოლიმპიური ჩემპიონი); კაპანაძე სალომე (აფხაზეთის განათლების მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: სტუმრობა .
ფეტვიაშვილი, რუსუდან
საუბრები შემოდგომის საღამოს რუსუდან ფეტვიაშვილთან : კვირაძალს საკითხავი / ესაუბრა ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 ოქტომბერი. - N251-252 (5284-5285). - 12,13 გვ.[MFN: 72473 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ მხატვარ რუსუდან ფეტვიაშვილთან. სურათზე: რ. ფეტვიაშვილი მეუღლესთან ერთად
პერსონალია: ფეტვიაშვილი რუსუდან (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: ნამუშევრები, ხელოვნება, გამოფენები, გერმანია, მხატვრობა .
ინფორმაცია: სავალდებულო კომპრომისი; ჯუმბერ პატიაშვილი ეჭვობს; ირაკლი გოგავა ადანაშაულებს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 9 დეკემბერი. - N331(4710). - 2 გვ.[MFN: 72474 ]
პერსონალია: თოფაძე გოგი ("მრეწველების" ლიდერი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიის მეთაური); ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი); პატიაშვილი ჯუმბერ (პოლიტიკური გაერთიანება "ერთობის" ლიდერი); გოგავა ირაკლი (ფრაქცია "ალიანსი ახალი საქართველოსათვის" ლიდერი).
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა .
საკვანძო სიტყვები: აჭარის საკითხი, ცენტრი, რეგიონი, დაპირისპირებაკ, მოლაპარაკება, ხელისუფლება, პოლიტიკოსები, პოლიტიკური ტერორი .
"დედის დღიური შვილის კომენტარებით" : კვირაძალს საკითხავი : (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 ოქტომბერი. - N251-252 (5284-5285). - 13 გვ.[MFN: 72475 ]
ანოტაცია: ქართველი ემიგრანტის თათული ღვინიაშვილის შესახებ
პერსონალია: ღვინიაშვილი თათული (ემიგრანტი).
საკვანძო სიტყვები: გადასახლება, შუა აზია .
ჩაჩხუნაშვილი, სალომე
კომფორტი, კორტები და ქართველები... არიზონაში : თაობა / ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 28 ოქტომბერი. - N250 (5283). - 7 გვ.[MFN: 72476 ]
ანოტაცია: სალომე ჩაჩხუნაშვილი არიზონას შტატის ჩოგბურთის აკადემიაში ვარჯიშის და შთაბეჭდილებების შესახებ
პერსონალია: ჩაჩხუნაშვილი სალომე (ჩოგბურთელი); ერმოლოვა ირინა ; მალაციძე მარინე ; ყარანგოზიშვილი ალიკა ; ბუთხუზი მიხეილ (მწვრთნელები); მესხი ლეილა (ჩოგბურთის აკადემიის პრეზიდენტი); აბჟანდაძე რენა (ჩოგბურთელი); დისთეითი რობერტ (ბიზნესმენი); გეგია ნათია ; ჯიქია ია ; ოქრუაშვილი მაგდა ; მჭედლიშვილი ანი ; ითონიშვილი ნოდარ ; ყავლაშვილი თიკა ; მიქაძე თათია (ჩოგბურთელები).
საკვანძო სიტყვები: ტურნირები, ჩოგბურთელთა მიწვევა .
ბელთაძე, პაატა
ემიგრაცია - ტრაგედია თუ ხსნა? : კვირაძალს საკითხავი : ჟურნალიდან "თანამემამულე", N4 2005 წ. ლონდონი, დიდი ბრიტანეთი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 ოქტომბერი. - N251-252 (5284-5285). - 14 გვ.[MFN: 72477 ]
ანოტაცია: უცხოეთში მცხოვრები ქართველი ემიგრანტების შესახებ
საკვანძო სიტყვები: სოციალური სფერო, ქართული კერები, ლონდონი, ფინანსური სტაბილურობა, ბიზნესი .
ფართო ასორტიმენტი : ფეხბურთი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 28 ოქტომბერი. - N250 (5283). - 7 გვ.[MFN: 72478 ]
ანოტაცია: ნოდარ ახალკაცი გამართულ პრესკონფერენციაზე ყმაწვილ თანამემამულეთა ბელგიური გამოსვლის შესახებ
პერსონალია: ახალკაცი ნოდარ (ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი); მელიქია ლევან (17 წლამდე ასაკის ჭაბუკთა ნაკრების თავკაცი); დარსაძე გაიოზ ("ჯვაროსანთა" მთავარი მწვრთნელი); ოლსონი ლარს-კრისტერ (უეფას ახალი აღმასრულებელი დირექტორი); ვოლფისბერგი ბრუნო (უეფას პროგრამა "ჰეთ-თრიქის" მენეჯერი).
საკვანძო სიტყვები: ახალგაზრდული ნაკრები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 7243 | 7244 | 7245 | 7246 | 7247 | 7248 | 7249 | 7250 | 7251 | 7252 | 7253 | შემდეგი » ბოლო »»