საუბრები შემოდგომის საღამოს რუსუდან ფეტვიაშვილთან : კვირაძალს საკითხავი / ესაუბრა ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 ოქტომბერი. - N251-252 (5284-5285). - 12,13 გვ.[MFN: 72473 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ მხატვარ რუსუდან ფეტვიაშვილთან. სურათზე: რ. ფეტვიაშვილი მეუღლესთან ერთად
პერსონალია: ფეტვიაშვილი რუსუდან (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: ნამუშევრები, ხელოვნება, გამოფენები, გერმანია, მხატვრობა .
ინფორმაცია: სავალდებულო კომპრომისი; ჯუმბერ პატიაშვილი ეჭვობს; ირაკლი გოგავა ადანაშაულებს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 9 დეკემბერი. - N331(4710). - 2 გვ.[MFN: 72474 ]
პერსონალია: თოფაძე გოგი ("მრეწველების" ლიდერი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიის მეთაური); ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი); პატიაშვილი ჯუმბერ (პოლიტიკური გაერთიანება "ერთობის" ლიდერი); გოგავა ირაკლი (ფრაქცია "ალიანსი ახალი საქართველოსათვის" ლიდერი).
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა .
საკვანძო სიტყვები: აჭარის საკითხი, ცენტრი, რეგიონი, დაპირისპირებაკ, მოლაპარაკება, ხელისუფლება, პოლიტიკოსები, პოლიტიკური ტერორი .
"დედის დღიური შვილის კომენტარებით" : კვირაძალს საკითხავი : (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 ოქტომბერი. - N251-252 (5284-5285). - 13 გვ.[MFN: 72475 ]
ანოტაცია: ქართველი ემიგრანტის თათული ღვინიაშვილის შესახებ
პერსონალია: ღვინიაშვილი თათული (ემიგრანტი).
თემატიკა: ქართველი ემიგრანტები .
საკვანძო სიტყვები: გადასახლება, შუა აზია .
ჩაჩხუნაშვილი, სალომე
კომფორტი, კორტები და ქართველები... არიზონაში : თაობა / ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 28 ოქტომბერი. - N250 (5283). - 7 გვ.[MFN: 72476 ]
ანოტაცია: სალომე ჩაჩხუნაშვილი არიზონას შტატის ჩოგბურთის აკადემიაში ვარჯიშის და შთაბეჭდილებების შესახებ
პერსონალია: ჩაჩხუნაშვილი სალომე (ჩოგბურთელი); ერმოლოვა ირინა ; მალაციძე მარინე ; ყარანგოზიშვილი ალიკა ; ბუთხუზი მიხეილ (მწვრთნელები); მესხი ლეილა (ჩოგბურთის აკადემიის პრეზიდენტი); აბჟანდაძე რენა (ჩოგბურთელი); დისთეითი რობერტ (ბიზნესმენი); გეგია ნათია ; ჯიქია ია ; ოქრუაშვილი მაგდა ; მჭედლიშვილი ანი ; ითონიშვილი ნოდარ ; ყავლაშვილი თიკა ; მიქაძე თათია (ჩოგბურთელები).
თემატიკა: ჩოგბურთი .
საკვანძო სიტყვები: ტურნირები, ჩოგბურთელთა მიწვევა .
ბელთაძე, პაატა
ემიგრაცია - ტრაგედია თუ ხსნა? : კვირაძალს საკითხავი : ჟურნალიდან "თანამემამულე", N4 2005 წ. ლონდონი, დიდი ბრიტანეთი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 ოქტომბერი. - N251-252 (5284-5285). - 14 გვ.[MFN: 72477 ]
ანოტაცია: უცხოეთში მცხოვრები ქართველი ემიგრანტების შესახებ
საკვანძო სიტყვები: სოციალური სფერო, ქართული კერები, ლონდონი, ფინანსური სტაბილურობა, ბიზნესი .
პლატონიშვილი, გია
ფართო ასორტიმენტი : ფეხბურთი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 28 ოქტომბერი. - N250 (5283). - 7 გვ.[MFN: 72478 ]
ანოტაცია: ნოდარ ახალკაცი გამართულ პრესკონფერენციაზე ყმაწვილ თანამემამულეთა ბელგიური გამოსვლის შესახებ
პერსონალია: ახალკაცი ნოდარ (ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი); მელიქია ლევან (17 წლამდე ასაკის ჭაბუკთა ნაკრების თავკაცი); დარსაძე გაიოზ ("ჯვაროსანთა" მთავარი მწვრთნელი); ოლსონი ლარს-კრისტერ (უეფას ახალი აღმასრულებელი დირექტორი); ვოლფისბერგი ბრუნო (უეფას პროგრამა "ჰეთ-თრიქის" მენეჯერი).
საკვანძო სიტყვები: ახალგაზრდული ნაკრები .
ვიქტორ სანეევი: საქართველო იყო და არის ჩემი სამშობლო : იუბილე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 ოქტომბერი. - N251-252 (5284-5285). - 19 გვ.[MFN: 72479 ]
ანოტაცია: სპორტსმენის ვიქტორ სანეევის 60 წლის იუბილესთან დაკავშირებით
პერსონალია: სანეევი ვიქტორ (მძლეოსანი).
საკვანძო სიტყვები: მძლეოსნობა, ოლიმპიური თამაშები, რეკორდსმენი, გამოცდილება, შეხვედრა .
ყველას რვიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 28 ოქტომბერი. - N250 (5283). - 8 გვ.[MFN: 72480 ]
ანოტაცია: სურათზე: ლეონიდ ბრეჟნევი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კიბეებზე უნივერსიტეტელებთან მისალმებისას
პერსონალია: ბრეჟნევი ლეონიდ (ცენტრალური კომიტეტის გენერალური მდივანი).
თემატიკა: საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწეები .
მეტს არაფერს ითხოვდა სომეხი აივაზოვი : "რა ენა წახდეს"... // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 28 ოქტომბერი. - N250 (5283). - 8 გვ.[MFN: 72481 ]
ანოტაცია: საქართველოს ტერიტორიაზე მაცხოვრებელი ყველა არაქართველისათვის ქართული ენის ცოდნასთან დაკავშირებით
პერსონალია: აივაზოვი იური (საწარმოს მუშაკი); სამედოვი ნარიმან (ოფიცერი); გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი არეზიდენტი).
თემატიკა: ეროვნული უმცირესობები საქართველოში. ქართული ენა .
საკვანძო სიტყვები: არაქართული მოსახლეობა, სახელმწიფო ენა .
ჩიხლაძე, შალვა
ქართველები - მსოფლიოს ნაკრებში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 ოქტომბერი. - N251-252 (5284-5285). - 20 გვ.[MFN: 72482 ]
ანოტაცია: საერთაშორისო ამხანაგური შეხვედრის შესახებ თავისუფალ ჭიდაობაში
პერსონალია: მამიაშვილი მიხეილ ; კურტანიძე ლუკა ; მინდორაშვილი რევაზ ; თუშიშვილი ოთარ (მოჭიდავეები).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, თავისუფალი ჭიდაობა, შეჯიბრება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 7244 | 7245 | 7246 | 7247 | 7248 | 7249 | 7250 | 7251 | 7252 | 7253 | 7254 | შემდეგი » ბოლო »»