საუბრები შემოდგომის საღამოს რუსუდან ფეტვიაშვილთან : კვირაძალს საკითხავი / ესაუბრა ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 ოქტომბერი. - N251-252 (5284-5285). - 12,13 გვ.[MFN: 72473]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მხატვარ რუსუდან ფეტვიაშვილთან. სურათზე: რ. ფეტვიაშვილი მეუღლესთან ერთად
პერსონალია:  ფეტვიაშვილი რუსუდან (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  ნამუშევრები, ხელოვნება, გამოფენები, გერმანია, მხატვრობა.
1. ინფორმაცია: სავალდებულო კომპრომისი; ჯუმბერ პატიაშვილი ეჭვობს; ირაკლი გოგავა ადანაშაულებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 დეკემბერი. - N331(4710). - 2 გვ.[MFN: 72474]
პერსონალია:  თოფაძე გოგი ("მრეწველების" ლიდერი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიის მეთაური); ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი); პატიაშვილი ჯუმბერ (პოლიტიკური გაერთიანება "ერთობის" ლიდერი); გოგავა ირაკლი (ფრაქცია "ალიანსი ახალი საქართველოსათვის" ლიდერი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა.
საკვანძო სიტყვები:  აჭარის საკითხი, ცენტრი, რეგიონი, დაპირისპირებაკ, მოლაპარაკება, ხელისუფლება, პოლიტიკოსები, პოლიტიკური ტერორი.
1. "დედის დღიური შვილის კომენტარებით" : კვირაძალს საკითხავი : (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 ოქტომბერი. - N251-252 (5284-5285). - 13 გვ.[MFN: 72475]
ანოტაცია:  ქართველი ემიგრანტის თათული ღვინიაშვილის შესახებ
პერსონალია:  ღვინიაშვილი თათული (ემიგრანტი).
საკვანძო სიტყვები:  გადასახლება, შუა აზია.
1. ჩაჩხუნაშვილი, სალომე
კომფორტი, კორტები და ქართველები... არიზონაში : თაობა / ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 28 ოქტომბერი. - N250 (5283). - 7 გვ.[MFN: 72476]
ანოტაცია:  სალომე ჩაჩხუნაშვილი არიზონას შტატის ჩოგბურთის აკადემიაში ვარჯიშის და შთაბეჭდილებების შესახებ
პერსონალია:  ჩაჩხუნაშვილი სალომე (ჩოგბურთელი); ერმოლოვა ირინა; მალაციძე მარინე; ყარანგოზიშვილი ალიკა; ბუთხუზი მიხეილ (მწვრთნელები); მესხი ლეილა (ჩოგბურთის აკადემიის პრეზიდენტი); აბჟანდაძე რენა (ჩოგბურთელი); დისთეითი რობერტ (ბიზნესმენი); გეგია ნათია; ჯიქია ია; ოქრუაშვილი მაგდა; მჭედლიშვილი ანი; ითონიშვილი ნოდარ; ყავლაშვილი თიკა; მიქაძე თათია (ჩოგბურთელები).
საკვანძო სიტყვები:  ტურნირები, ჩოგბურთელთა მიწვევა.
1. ბელთაძე, პაატა
ემიგრაცია - ტრაგედია თუ ხსნა? : კვირაძალს საკითხავი : ჟურნალიდან "თანამემამულე", N4 2005 წ. ლონდონი, დიდი ბრიტანეთი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 ოქტომბერი. - N251-252 (5284-5285). - 14 გვ.[MFN: 72477]
ანოტაცია:  უცხოეთში მცხოვრები ქართველი ემიგრანტების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  სოციალური სფერო, ქართული კერები, ლონდონი, ფინანსური სტაბილურობა, ბიზნესი.
ფართო ასორტიმენტი : ფეხბურთი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 28 ოქტომბერი. - N250 (5283). - 7 გვ.[MFN: 72478]
ანოტაცია:  ნოდარ ახალკაცი გამართულ პრესკონფერენციაზე ყმაწვილ თანამემამულეთა ბელგიური გამოსვლის შესახებ
პერსონალია:  ახალკაცი ნოდარ (ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი); მელიქია ლევან (17 წლამდე ასაკის ჭაბუკთა ნაკრების თავკაცი); დარსაძე გაიოზ ("ჯვაროსანთა" მთავარი მწვრთნელი); ოლსონი ლარს-კრისტერ (უეფას ახალი აღმასრულებელი დირექტორი); ვოლფისბერგი ბრუნო (უეფას პროგრამა "ჰეთ-თრიქის" მენეჯერი).
საკვანძო სიტყვები:  ახალგაზრდული ნაკრები.
ვიქტორ სანეევი: საქართველო იყო და არის ჩემი სამშობლო : იუბილე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 ოქტომბერი. - N251-252 (5284-5285). - 19 გვ.[MFN: 72479]
ანოტაცია:  სპორტსმენის ვიქტორ სანეევის 60 წლის იუბილესთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სანეევი ვიქტორ (მძლეოსანი).
საკვანძო სიტყვები:  მძლეოსნობა, ოლიმპიური თამაშები, რეკორდსმენი, გამოცდილება, შეხვედრა.
1. ყველას რვიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 28 ოქტომბერი. - N250 (5283). - 8 გვ.[MFN: 72480]
ანოტაცია:  სურათზე: ლეონიდ ბრეჟნევი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კიბეებზე უნივერსიტეტელებთან მისალმებისას
პერსონალია:  ბრეჟნევი ლეონიდ (ცენტრალური კომიტეტის გენერალური მდივანი).
მეტს არაფერს ითხოვდა სომეხი აივაზოვი : "რა ენა წახდეს"... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 28 ოქტომბერი. - N250 (5283). - 8 გვ.[MFN: 72481]
ანოტაცია:  საქართველოს ტერიტორიაზე მაცხოვრებელი ყველა არაქართველისათვის ქართული ენის ცოდნასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  აივაზოვი იური (საწარმოს მუშაკი); სამედოვი ნარიმან (ოფიცერი); გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი არეზიდენტი).
თემატიკა:  ეროვნული უმცირესობები საქართველოში. ქართული ენა.
საკვანძო სიტყვები:  არაქართული მოსახლეობა, სახელმწიფო ენა.
ქართველები - მსოფლიოს ნაკრებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 ოქტომბერი. - N251-252 (5284-5285). - 20 გვ.[MFN: 72482]
ანოტაცია:  საერთაშორისო ამხანაგური შეხვედრის შესახებ თავისუფალ ჭიდაობაში
პერსონალია:  მამიაშვილი მიხეილ; კურტანიძე ლუკა; მინდორაშვილი რევაზ; თუშიშვილი ოთარ (მოჭიდავეები).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, თავისუფალი ჭიდაობა, შეჯიბრება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7244 | 7245 | 7246 | 7247 | 7248 | 7249 | 7250 | 7251 | 7252 | 7253 | 7254 |  შემდეგი »  ბოლო »»