დაფასება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 5 იანვარი. - N3(806). - 4 გვ.[MFN: 7263]
პერსონალია:  კერესელიძე შალვა (მეცნიერებათა დოქტორი).
კაი ყმა : გახსენება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 5 იანვარი. - N3(806). - 4 გვ.[MFN: 7264]
პერსონალია:  შარიფაშვილი ტ. (კასპელი მეომარი).
1. რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მისია აფხაზეთში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 იანვარი. - N4(807). - 1 გვ.[MFN: 7265]
პერსონალია:  პასტუხოვი ბორის (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); შუიკოვი ვალერი.
საკვანძო სიტყვები:  სოჭი, მოლაპარაკება, ჟენევა, ეკონომიკური სანქციები.
1. ხელი მოაწერეს საქართველო - ჩინეთის შეთანხმებას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 იანვარი. - N4(807). - 1 გვ.[MFN: 7266]
პერსონალია:  ჩიკვაიძე ალექსანდრე (საქართველოს რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ფენსიანი ვან (ჩინეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში).
"ევროპა და მთელი მსოფლიო შევარდნაძესთან ვალშია : ახალწლის წინა დღეებში იტალიის რადიოს მეორე არხის სპეციალურმა საინფორმაციო გამოშვებამ "ადამიანები და ფაქტები - უფრო მეტი რომ ვიცოდეთ" მოაწყო პირდაპირი რადიოგადაცემა საქართველოდან, რომელშიც მონაწილეობდა საქართველოს რესპუბლიკის პარლამენტის თავმჯდომარე - სახელმწიფოს მეთაური ედუარდ შევარდნაძე / შევარდნაძე ედუარდ ; [ჩაიწერა]ლივონი ლუკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 იანვარი. - N4(807). - 1,2 გვ.[MFN: 7267]
ლტოლვილთა ტკივილი ჩემი ტკივილია, მთელი საქართველოს ტკივილია / შევარდნაძე ედუარდ ; აბლოთია გოჩა, თოფურიძე მაია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 იანვარი. - N4(807). - 1 გვ.[MFN: 7268]
პერსონალია:  ერქვანია ზურაბ (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე); ცანავა დავით (ქალაქ სოხუმის ვიცე-მერი).
1. ოთარ ფაცაცია ბათუმში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 იანვარი. - N4(807). - 1 გვ.[MFN: 7269]
პერსონალია:  აბაშიძე ასლან (აჭარის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე); ნაკაშიძე ჯემალ (ავტონომიური რესპუბლიკის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე); ჩერნომირდინი ვიქტორ (რუსეთის პრემიერ - მინისტრი).
1. სახელმწიფოს მეთაურის პრესსამდივნოს ცნობა : ზვიად გამსახურდიას თვითმკვლელობის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 იანვარი. - N4(807). - 1 გვ.[MFN: 7270]
1. ბერიძე, რუსუდან
საქართველოს პარლამენტის დადგენილება : "ფიზიკურ პირთა ქონების გადასახადის შესახებ" საქართველოს რესპუბლიკის კანონის თაობაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 იანვარი. - N4(807). - 2 გვ.[MFN: 7271]
საქართველოს რესპუბლიკის კანონი : ფიზიკურ პირთა გადასახადის შესახებ / გოგუაძე ვახტანგ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 6 იანვარი. - N4(807). - 2 გვ.[MFN: 7272]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 723 | 724 | 725 | 726 | 727 | 728 | 729 | 730 | 731 | 732 | 733 |  შემდეგი »  ბოლო »»