"დაპატარავებული" მსოფლიოს დიდი სატკივარი : გამოფენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 ნოემბერი. - N255 (5288). - 5 გვ.[MFN: 72728]
ანოტაცია:  საქართველოს ჰუმანიტარულ და სახელოვნებო მეცნიერებათა აკადემიის, თბილისის მხატვართა კავშირთან ერთად, 2001 წლის 11 სექტემბერს ნიუ-იორკში განხორციელებული ტერაქტის მსხვერპლთა სულის მოსახსენიებლად მხატვარ ნოდარ ღოღობერიძის ნიუ-იორკული სერიის ნახატების გამოფენის მოწყობის შესახებ
პერსონალია:  ღოღობერიძე ნოდარ (მხატვარი); ბაშელეიშვილი დემურ (საქართველოს ჰუმანიტარულ და სახელოვნებო მეცნიერებათა აკადემიის და თბილისის მხატვართა კავშირის ხელმძღვანელი); გოგუაძე ვახტანგ (პროფესორი); ლეჟავა ზურაბ; თოთიბაძე გოგი; კენჭაძე სერგო (მხატვრები); ღლონტი ფელიქს (კომპოზიტორი); გოგიაშვილი გურამ; კვარაცხელია ვალერი (ჟურნალისტები).
თემატიკა:  ქართველი მხატვრები. ტერორისტული აქტები.
საკვანძო სიტყვები:  მსხვერპლი, სულთა მოხსენება.
ასტემიროვა გადადგა, ახლა ვისი რიგია? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 5 ნოემბერი. - N257-258 (5290-5291). - 4 გვ.[MFN: 72729]
ანოტაცია:  ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის ეთერ ასტემიროვას თანამდებობიდან გადადგმის შესახებ
პერსონალია:  ასტემროვა ეთერ (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  თანამდებობის დატოვება, რეორგანიზაცია.
"კონსერვატორები" სასამართლოთი იმუქრებიან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 5 ნოემბერი. - N257-258 (5290-5291). - 4 გვ.[MFN: 72730]
ანოტაცია:  "კონსერვატიული პარტიის" პროტესტი, საბავშვო ქალაქ "მზიურის" მნიშვნელოვან ტერიტორიის საზოგადოებრივი საქმიანობის დონის სტატუსის მინიჭების გამო
პერსონალია:  დავითაშვილი კობა ("კონსერვატიული პარტიის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  სარჩელი, გაპროტესტება, საბავშვო ქალაქი "მზიური", სტატუსი.
1. ხუნდაძე, ნოდარ
ნუ გადაიხდი! : ხმალი აიღე! : გოლიათი : ძეგლი : მიჭირს წარმოვიდგინო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 დეკემბერი. - N336(4715). - 12 გვ.[MFN: 72731]
1. ლოურენსი, დევიდ ჰერბერტ
პორნოგრაფია და უხამსობა : "მნათობის" ფურცლებიდან / თარგმნა მანანა მიქელაძემ : დასასრული. დასაწყისი იხ. "სრ" 335 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 დეკემბერი. - N336(4715). - 11 გვ.[MFN: 72732]