"გრძნობაც ერთი დარგია ცნობადისა"... : 8 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის დაბადების დღე იყო : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 32 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 ნოემბერი. - N263-264(5296-5297). - 13,14 გვ.[MFN: 73034]
ანოტაცია: ილია ჭავჭავაძის მკვლელობისა და, სიკვდილით დასჯასთან დაკავშირებით, ილიას მიერ სახელმწიფო სათათბიროში წარმოსათქმელი სიტყვის შესახებ. სურათზე: ილია ჭავჭავაძე და ლევ ტოლსტოი
შპს "ფოთის საზღვაო ნავსადგური" აცხადებს კონკურსს მცურავი ერთეულებიდან ნავთობპროდუქტებისა და ნარჩენი მასალების რეალიზაციის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 9 ნოემბერი. - N260 (5293). - 6 გვ.[MFN: 73035]
განჩინება : 26 ოქტომბერი, 2005 წელი ქ. თბილისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 9 ნოემბერი. - N260 (5293). - 6 გვ.[MFN: 73036]
ანოტაცია: სამოქალაქო საქმე ელზა ციქობაძის სარჩელი დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონის გამგეობის მიმართ საცხოვრებელი სახლის უმკვიდროდ ცნობისა და ხაზინაზე ჩარიცხვის თაობაზე
დიდი ლიახვის ხეობელები მოკითხვას უთვლიან ახალ ხელისუფლებას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 დეკემბერი. - N340 (4719). - 3 გვ.[MFN: 73037]
ანოტაცია: დიდი ლიახვის მოსახლეობა საქართველოში მიმდინარე მოვლენების შესახებ
"ქართველებს გრძელი ბრძოლები არ უყვართ"... : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N32 / ნიკოლაი ხრუსტალევი, "კულტურა" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 ნოემბერი. - N263-264(5296-5297). - 14 გვ.[MFN: 73038]
ანოტაცია: ინტერვიუ ლევან ზაქარეიშვილთან. სურათზე: ლ. ზაქარეიშვილი
ესროლეთ შიგ გულში! : რეაქცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 15 ნოემბერი. - N265 (5298). - 1,2 გვ.[MFN: 73043]
ანოტაცია: პარლამენტში შს მინისტრის ვანო მერაბიშვილის მკაცრი მოწოდება პოლიციის თანამშრომლებისადმი, სასამართლოს განაჩენის გარეშე დამნაშავეთა ადგილზე ლიკვიდაციის შესახებ