გალაქტიონის საღამო მოსკოვში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 734 ]
პერსონალია: მაიაკოვსკი ვლადიმერ (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები: მოსკოვის მუზეუმი .
გოზალიშვილი, ვახტანგ
ჯოჯოხეთია მოსაგონებლად : ჩვენს გასაჭირზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 735 ]
გეოგ.დასახელება: სიღნაღი (ერისიმედი ); წნორი (იორი ).
საკვანძო სიტყვები: თბილისის, ვაგზალი .
ნავროზოვი, ლევ
რუსი სტალინისტის წინასწარმეტყველება 1993 წლისათვის : სხვა გაზეთებიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 736 ]
პერსონალია: როზენბერგი ალფრედი ; ტრეტიაკოვი ვიტალი (გაზეთის რედაქტორი); პროხანოვი ალექსანდრე (გაზეთის რედაქტორი).
თემატიკა: რუსეთი .
საკვანძო სიტყვები: ნიუ-იორკის კოლუმბიის ინსტიტუტი .
წლის საუკეთესო პედაგოგი : სასიხარულო სტრიქონები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 737 ]
პერსონალია: შიუკაშვილი ლეო .
საკვანძო სიტყვები: თბილისის კონსერვატორია .
"ნიკემ" რეზო გაბრიაძეს გაუღიმა : სასიხარულო სტრიქონები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 738 ]
პერსონალია: გაბრიაძე რეზო (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები: კინოფილმი "პასპორტი" .
კონტაქტები ფართოვდება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 739 ]
თემატიკა: მრეწველობა. საქმიანი ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: თბილისის ჩარხსაშენებელი ფირმა "დიაში", ბულგარეთი, პოლონეთი, საფრანგეთი, გერმანია, იტალია .
ზუროშვილი, ნინო
გაიხარეს პატარებმა : ჩვენი მთა - ბარის ამბები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 740 ]
საკვანძო სიტყვები: მოსწავლე - ახალგაზრდობის რესპუბლიკური სასახლე .
ეს ხაშურის ქალაქვაჭრობა რა ყოფილა!.. : ჩვენი მთა - ბარის ამბები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 741 ]
გეოგ.დასახელება: ფოთი ; ხაშური .
საკვანძო სიტყვები: გემი, "გრიგოლეთი", "დუკა" .
შემთხვევა სასტუმრო "აჭარაში" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 742 ]
პერსონალია: ტალახაძე გიორგი ; ფიფია ირმა .
თემატიკა: სისხლის სამართლის დანაშაულობები .
თქვენთვის, სპორტის ქომაგებო! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 743 ]
პერსონალია: ბერიშვილი ელგუჯა (სპორტულ ჟურნალისტთა ასოციაციის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: ჟურნალი "ჩემპიონი" .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | შემდეგი » ბოლო »»