1. გალაქტიონის საღამო მოსკოვში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 734]
პერსონალია:  მაიაკოვსკი ვლადიმერ (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  მოსკოვის მუზეუმი.
1. გოზალიშვილი, ვახტანგ
ჯოჯოხეთია მოსაგონებლად : ჩვენს გასაჭირზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 735]
გეოგ.დასახელება:  სიღნაღი (ერისიმედი); წნორი (იორი).
საკვანძო სიტყვები:  თბილისის, ვაგზალი.
1. ნავროზოვი, ლევ
რუსი სტალინისტის წინასწარმეტყველება 1993 წლისათვის : სხვა გაზეთებიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 736]
პერსონალია:  როზენბერგი ალფრედი; ტრეტიაკოვი ვიტალი (გაზეთის რედაქტორი); პროხანოვი ალექსანდრე (გაზეთის რედაქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ნიუ-იორკის კოლუმბიის ინსტიტუტი.
1. წლის საუკეთესო პედაგოგი : სასიხარულო სტრიქონები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 737]
პერსონალია:  შიუკაშვილი ლეო.
საკვანძო სიტყვები:  თბილისის კონსერვატორია.
1. "ნიკემ" რეზო გაბრიაძეს გაუღიმა : სასიხარულო სტრიქონები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 738]
პერსონალია:  გაბრიაძე რეზო (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  კინოფილმი "პასპორტი".
1. კონტაქტები ფართოვდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 739]
თემატიკა:  მრეწველობა. საქმიანი ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  თბილისის ჩარხსაშენებელი ფირმა "დიაში", ბულგარეთი, პოლონეთი, საფრანგეთი, გერმანია, იტალია.
1. ზუროშვილი, ნინო
გაიხარეს პატარებმა : ჩვენი მთა - ბარის ამბები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 740]
საკვანძო სიტყვები:  მოსწავლე - ახალგაზრდობის რესპუბლიკური სასახლე.
ეს ხაშურის ქალაქვაჭრობა რა ყოფილა!.. : ჩვენი მთა - ბარის ამბები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 741]
გეოგ.დასახელება:  ფოთი; ხაშური.
საკვანძო სიტყვები:  გემი, "გრიგოლეთი", "დუკა".
1. შემთხვევა სასტუმრო "აჭარაში" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 742]
პერსონალია:  ტალახაძე გიორგი; ფიფია ირმა.
თემატიკა:  სისხლის სამართლის დანაშაულობები.
1. თქვენთვის, სპორტის ქომაგებო! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 იანვარი. - N3(547). - 4 გვ.[MFN: 743]
პერსონალია:  ბერიშვილი ელგუჯა (სპორტულ ჟურნალისტთა ასოციაციის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ჟურნალი "ჩემპიონი".
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 |  შემდეგი »  ბოლო »»