"მოვიდნენ და შევუშვებთ" : თეატრალური სარდაფი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 1 თებერვალი. - N19 (5620). - 14 გვ.[MFN: 73408 ]
UDC: 792.2(=353.1)(092)
ანოტაცია: "თეატრალური სარდაფის" სამომავლო გეგმებისა და პერსპექტივების შესახებ
პერსონალია: ეგაძე ოთარ (რეჟისორი, "თეატრალური სარდაფის" ერთ-ერთი დამფუძნებელი); წულაძე ლევან (რეჟისორი).
თემატიკა: ქართული თეატრი. კართველი რეჟისორები .
საკვანძო სიტყვები: სპექტაკლი, მსახიობთა კონტინგენტი, სამომავლო გეგმები .
ჯონ მაკკეინს ქვეყნის კურსი მოსწონს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 23 ნოემბერი. - N272(5305). - 2 გვ.[MFN: 73409 ]
პერსონალია: მაკკეინი ჯონ (ამერიკელი სენატორი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა: საქართველოს ხელისუფლება. საქართველო-ამერიკის შეერთებული შტატების ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: "ვარდების რევოლუცია", ვიდეომიმართვა, განცხადება, საერთაშორისო ფორუმი, ევროკავშირი, ნატო .
ინფორმაცია: "საქაერონავიგაციის" აფეთქებას აპირებდნენ; "დავამხობთ" სააკაშვილს, დავსვამთ გიორგაძეს"! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 23 ნოემბერი. - N272(5305). - 2 გვ.[MFN: 73410 ]
პერსონალია: კარბელაშვილი გიორგი ("საქაერონავიგაციის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); მიტროფანოვი ალექსეი (რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს დეპუტატი).
ორგანიზაცია: "სიერა ოილ ინტერპრაისი" .
თემატიკა: საქაერონავიგაცია. რუსი პოლიტიკოსები .
საკვანძო სიტყვები: სკანდალი, ენერგეტიკის სამინისტრო, სასამართლო დავა, ჰოლანდიის სასამართლო, საჩივარი, დანაშაულებრივი ჯგუფი, რუსი დეპუტიტი, დსთ, რუსული აგრესია .
ფაილოძე, ნათელა
ანა ფრანკი ისევ სცენაზეა : თაობა მოდის... // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 30 დეკემბერი. - N349 (4728). - 6 გვ.[MFN: 73411 ]
ანოტაცია: სკოლა-სტუდია "ბერიკების" მიერ დადგმული პიესის "ანა ფრანკის დღიურის" შესახებ
პერსონალია: თოდაძე გოგი (სკოლა-სტუდია "ბერიკების" ხელმძღვანელი); თავაძე გოგა ; ნიკოლაიშვილი დათო ; ხიზანიშვილი თამარ (რეჟისორები).
თემატიკა: ბავშთა თეატრალური სტუდიები .
საკვანძო სიტყვები: სამსახიობო ნიჭით გამორჩეული ბავშვები, პრემიერა .
ჰაიდი ტალიავინიმ აფხაზურ მხარესთან შეხვედრები გამართა ; ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 23 ნოემბერი. - N272(5305). - 2 გვ.[MFN: 73412 ]
პერსონალია: ტალიავინი ჰაიდი (საქართველოში გაეროს გენერალური მდივნის წარმომადგენელი); ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე-ფაქტო პრეზიდენტი); შამბა (სერგეი).
საკვანძო სიტყვები: მოლაპარაკება .
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა ბორის სულავამ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 31 დეკემბერი. - N350 (4729). - 9 გვ.[MFN: 73413 ]