"მოვიდნენ და შევუშვებთ" : თეატრალური სარდაფი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 1 თებერვალი. - N19 (5620). - 14 გვ.[MFN: 73408]
UDC:  792.2(=353.1)(092)
ანოტაცია:  "თეატრალური სარდაფის" სამომავლო გეგმებისა და პერსპექტივების შესახებ
პერსონალია:  ეგაძე ოთარ (რეჟისორი, "თეატრალური სარდაფის" ერთ-ერთი დამფუძნებელი); წულაძე ლევან (რეჟისორი).
თემატიკა:  ქართული თეატრი. კართველი რეჟისორები.
საკვანძო სიტყვები:  სპექტაკლი, მსახიობთა კონტინგენტი, სამომავლო გეგმები.
ჯონ მაკკეინს ქვეყნის კურსი მოსწონს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 ნოემბერი. - N272(5305). - 2 გვ.[MFN: 73409]
პერსონალია:  მაკკეინი ჯონ (ამერიკელი სენატორი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს ხელისუფლება. საქართველო-ამერიკის შეერთებული შტატების ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  "ვარდების რევოლუცია", ვიდეომიმართვა, განცხადება, საერთაშორისო ფორუმი, ევროკავშირი, ნატო.
ინფორმაცია: "საქაერონავიგაციის" აფეთქებას აპირებდნენ; "დავამხობთ" სააკაშვილს, დავსვამთ გიორგაძეს"! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 ნოემბერი. - N272(5305). - 2 გვ.[MFN: 73410]
პერსონალია:  კარბელაშვილი გიორგი ("საქაერონავიგაციის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); მიტროფანოვი ალექსეი (რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს დეპუტატი).
ორგანიზაცია:  "სიერა ოილ ინტერპრაისი".
თემატიკა:  საქაერონავიგაცია. რუსი პოლიტიკოსები.
საკვანძო სიტყვები:  სკანდალი, ენერგეტიკის სამინისტრო, სასამართლო დავა, ჰოლანდიის სასამართლო, საჩივარი, დანაშაულებრივი ჯგუფი, რუსი დეპუტიტი, დსთ, რუსული აგრესია.
ანა ფრანკი ისევ სცენაზეა : თაობა მოდის... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 დეკემბერი. - N349 (4728). - 6 გვ.[MFN: 73411]
ანოტაცია:  სკოლა-სტუდია "ბერიკების" მიერ დადგმული პიესის "ანა ფრანკის დღიურის" შესახებ
პერსონალია:  თოდაძე გოგი (სკოლა-სტუდია "ბერიკების" ხელმძღვანელი); თავაძე გოგა; ნიკოლაიშვილი დათო; ხიზანიშვილი თამარ (რეჟისორები).
თემატიკა:  ბავშთა თეატრალური სტუდიები.
საკვანძო სიტყვები:  სამსახიობო ნიჭით გამორჩეული ბავშვები, პრემიერა.
ჰაიდი ტალიავინიმ აფხაზურ მხარესთან შეხვედრები გამართა ; ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 ნოემბერი. - N272(5305). - 2 გვ.[MFN: 73412]
პერსონალია:  ტალიავინი ჰაიდი (საქართველოში გაეროს გენერალური მდივნის წარმომადგენელი); ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე-ფაქტო პრეზიდენტი); შამბა (სერგეი).
საკვანძო სიტყვები:  მოლაპარაკება.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა ბორის სულავამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 დეკემბერი. - N350 (4729). - 9 გვ.[MFN: 73413]
ანოტაცია:  სურათზე: მერაბ მახარაძე და რუსუდან ჯინჭარაძე დიუსელდორფში 1981 წლის 13 მაისს, უეფას თასის ფინალზე წასვლის წინ
1. ვიგნანსკი, მიხეილ
საქართველოს სურს "გაზპრომს" გადააფიქრებინოს ფასების მომატება : "ვრემია ნოვოსტეი", 22 ნოემბერი / მიხეილ ვიგნანსკი ; ალექსეი გრივაჩი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 ნოემბერი. - N272(5305). - 7 გვ.[MFN: 73414]
ანოტაცია:  საქართველოსთვის გაზის მიწოდების ახალი გრძელვადიანი კონტრაქტების დადების შესახებ
პერსონალია:  გილაური ნიკა (საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრი); ინგოროყვა დავით (გაზის საერთაშორისო კორპორაციის პრეზიდენტი); რიაზანოვი ალექსანდრ ("გაზპრომის" გამგეობის თავმჯდომარის მოადგილე); ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ფრადკოვი მიხეილ (რუსეთის პრემიერი); ბეჟუაშვილი გელა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
ორგანიზაცია:  "გაზპრომი"; "ყაზახრუსეთგაზი".
თემატიკა:  ბუნებრივი აირი.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური თამაში, გაზის ალტერნატივა, შეთანხმება, მოლაპარაკება, ექსპორტი, გაზსადენი.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 დეკემბერი. - N350 (4729). - 9 გვ.[MFN: 73415]
პერსონალია:  მჭედლიძე ნოდარ; ბაბუციძე ტასო; მილორავა საშა; პეტროსიანი სამველ; შარაშიძე თემურ; ბოჭორიშვილი დავით; კვაჭაძე ეკატერინე; სამუშია ნაული; რეხვიაშვილი აკაკი.
მეზობლები : თითქმის ნატურიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 დეკემბერი. - N350 (4729). - 9 გვ.[MFN: 73416]
თემატიკა:  ფელეტონი.
1. გაიზარდონ! : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 დეკემბერი. - N350 (4729). - 1 გვ.[MFN: 73417]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7337 | 7338 | 7339 | 7340 | 7341 | 7342 | 7343 | 7344 | 7345 | 7346 | 7347 |  შემდეგი »  ბოლო »»