"დღეს ოცდახუთი ნოემბერია და დღეა ჩემი დაბადებისა" : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ნოემბერი. - N274-275(5307-5308). - 11 გვ.[MFN: 73567]
ანოტაცია:  ტერენტი გრანელის შესახებ. სურათზე: ტერენტი გრანელი
პერსონალია:  გრანელი ტერენტი (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  პიროვნება, შემოქმედი, პოეზია.
სასამართლოში კონსტიტუციური წარდგინების ნებართვას მოითხოვენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 ნოემბერი. - N276 (5309). - 2 გვ.[MFN: 73568]
ანოტაცია:  "კონსევატიული პარტიის" მოთხოვნა, საკონსტიტუციო სასამართლოში კონსტიტუციური წარდგინების ნებართვის თაობაზე
პერსონალია:  კუკავა კახა (პარლამენტარი); მასალკინი გია (აჭარის უმაღლესი საბჭოს წევრი).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტი. საქართველოს პარლამენტის წევრები. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  აჭარის სტატუსი, საპარლამენტო არჩევნები, მონაწილეობის უფლება.
"თელიანი ველი" - კიდევ ერთი აღიარება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 ნოემბერი. - N276 (5309). - 2 გვ.[MFN: 73569]
ანოტაცია:  მოსკოვში IX საერთაშორისო პროფესიონალური ღვინის კონკურსზე ქართული ღვინოების დაჯილდოება
თემატიკა:  ქართული ღვინო.
საკვანძო სიტყვები:  კონკურსი, ღვინის ხარისხი, კომპანიები, დაჯილდოება, "მუკუზანი", "საფერავი", "ქინძმარაული", "წინანდალი".
მსჯელობენ ქალთა უფლებებზე : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 ნოემბერი. - N276 (5309). - 2 გვ.[MFN: 73570]
ანოტაცია:  სასტუმრო "თბილისი მარიოტში" არასამთავრობო ორგანიზაციათა ქსელის "ქალთა ერთობა მშვიდობისათვის" და გაეროს განვითარების ფონდის ინიციატივით გამართული კონფერენცია ქალთა უფლებების შესახებ
პერსონალია:  ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში); ბესტაევა ზინაიდა (სახელმწიფო მინისტრი სამოქალაქო ინტეგრაციის საკითხებში).
თემატიკა:  გაეროს განვითარების ქალთა ფონდი. ქალთა უფლებების დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  კონფერენცია, არასამთავრობო ორგანიზაციები, ქალთა სამშვიდობო წამოწყებები, სამშვიდობო შეთანხმებები, თანამშრომლობა.
ოთხმოცდაათი ჩავლილა წელი : ადამიანი დროში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 ნოემბერი. - N276 (5309). - 7 გვ.[MFN: 73571]
ანოტაცია:  ეველინა თავაძის დაბადების 90 წელთან დაკავშირებით
პერსონალია:  თავაძე ეველინა (აბრეშუმის მრეწველობის სამმართველოს ყოფილი უფროსი, მსუბუქი მრეწველობის სამინისტროს ტექნიკური სამმართველოს ყოფილი უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  ოჯახი, ბიოგრაფია, სამსახურეობრივი მოვალეობა, მაუდის კომბინატი, პროფესიონალი.
1. დვალი, ირაკლი
სხვისი მოიმედეობა არ გვარგებს : ქვეყანამ საჭირო რაოდენობის ხორბალი თვითონ უნდა აწარმოოს / ირაკლი დვალი ; ნაზი იმნაიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 დეკემბერი. - N350 (4729). - 7 გვ.[MFN: 73572]
ანოტაცია:  საქართველოში ხორბლის მოსავლის გაზრდის აუცილებლობის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  კრედიტის, სათესლე მასალა, სასუქები, შხამ-ქიმიკატები, საწვავ-საპოხი მასალები, ახალი ტექნოლოგიები, სარწყავი სისტემა, ხორბლის მოვლა-მოყვანა, დეფიციტი.
1. კოჭლაშვილი, ნოდარ
სომეხთა ეროვნული პარტიები მესხეთ-ჯავახეთში... : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ნოემბერი. - N274-275(5307-5308). - 11,12 გვ.[MFN: 73573]
ანოტაცია:  ისტორიულ ქართულ მიწებზე სომხების პრეტენზიების შესახებ
თემატიკა:  მესხეთ-ჯავახეთი. ეროვნული უმცირესობები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  პროვოკაცია, ეთნოკონფლიქტი, საქართველოს ტერიტორია, ისტორიული სინამდვილე.
1. ქირია, შალვა
ნესტორ ხერგიანმა სამბო გაიხსენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 ნოემბერი. - N276 (5309). - 7 გვ.[MFN: 73574]
ანოტაცია:  მოჭიდავე ნესტორ ხერგიანის შესახებ
პერსონალია:  ხერგიანი ნესტორ (მოჭიდავე); ხაჩიძე გმირო (მწვრთნელი); წიკლაური ვასილ; ცინცაძე ავთანდილ; სარდანაშვილი ლაშა; ბოდაველი მინდია; ბაინდურაშვილი გოგიტა; ტყემალაძე ბესიკ; ჯიქურაული ივერი (მოჭიდავეები); ბიწაძე ბადრი (საქართველოს სამბოს ფედერაციის პრეზიდენტი, გენერალ-ლეიტენანტი).
თემატიკა:  ჭიდაობა.
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ასპარეზობა, ორთაბრძოლები, თასის გათამაშება.
1. სახალხო მოძრაობა "ჩვენი აჭარა"
ჩვენებურებს მოვუწოდებთ, აქტიური მონაწილეობა მიიღონ საპრეზიდენტო არჩევნებში : პარტიებსა და მოძრაობებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 დეკემბერი. - N350 (4729). - 3 გვ.[MFN: 73575]
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. საპრეზიდენტო არჩევნები საქართველოში, 2004 წლის 4 იანვარი.
1. იოსელიანი, ლილი
საუბრები შემოდგომის საღამოს ლილი იოსელიანთან : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი / ესაუბრა ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ნოემბერი. - N274-275(5307-5308). - 12,13,14 გვ.[MFN: 73576]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ლილი იოსელიანთან. სურათზე: ლილი და ჯაბა იოსელიანები
პერსონალია:  იოსელიანი ლილი (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  პედაგოგი, შემოქმედი, ქართული თეატრი, ოჯახი, სტუდენტებიეპოქა, ტრადიცია, სულიერება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7353 | 7354 | 7355 | 7356 | 7357 | 7358 | 7359 | 7360 | 7361 | 7362 | 7363 |  შემდეგი »  ბოლო »»