"დღეს ოცდახუთი ნოემბერია და დღეა ჩემი დაბადებისა" : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 ნოემბერი. - N274-275(5307-5308). - 11 გვ.[MFN: 73567]
ანოტაცია: ტერენტი გრანელის შესახებ. სურათზე: ტერენტი გრანელი
სასამართლოში კონსტიტუციური წარდგინების ნებართვას მოითხოვენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 ნოემბერი. - N276 (5309). - 2 გვ.[MFN: 73568]
ანოტაცია: "კონსევატიული პარტიის" მოთხოვნა, საკონსტიტუციო სასამართლოში კონსტიტუციური წარდგინების ნებართვის თაობაზე
მსჯელობენ ქალთა უფლებებზე : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 ნოემბერი. - N276 (5309). - 2 გვ.[MFN: 73570]
ანოტაცია: სასტუმრო "თბილისი მარიოტში" არასამთავრობო ორგანიზაციათა ქსელის "ქალთა ერთობა მშვიდობისათვის" და გაეროს განვითარების ფონდის ინიციატივით გამართული კონფერენცია ქალთა უფლებების შესახებ
პერსონალია:ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში); ბესტაევა ზინაიდა (სახელმწიფო მინისტრი სამოქალაქო ინტეგრაციის საკითხებში).
სხვისი მოიმედეობა არ გვარგებს : ქვეყანამ საჭირო რაოდენობის ხორბალი თვითონ უნდა აწარმოოს / ირაკლი დვალი ; ნაზი იმნაიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 დეკემბერი. - N350 (4729). - 7 გვ.[MFN: 73572]
ანოტაცია: საქართველოში ხორბლის მოსავლის გაზრდის აუცილებლობის შესახებ
ჩვენებურებს მოვუწოდებთ, აქტიური მონაწილეობა მიიღონ საპრეზიდენტო არჩევნებში : პარტიებსა და მოძრაობებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 დეკემბერი. - N350 (4729). - 3 გვ.[MFN: 73575]