1. გამოვიდა ჟურნალი "აფხაზეთის მართლმსაჯულების მაცნე" : ახალი ნომერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N291 (5324). - 8 გვ.[MFN: 74060]
პერსონალია:  თორდია ვახტანგ (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი, ჟურნალის რედაქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ინტერვიუები, მოსამართლეები.
მეგობრების ნაჩუქარი წიგნები : გამოიცა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N291 (5324). - 8 გვ.[MFN: 74061]
ანოტაცია:  ტარიელ ზოზრაშვილის წიგნის "ისინი რომ არა", ვასილ დიმოვის წიგნის "თბილისიმო", დილარ ივარდავას ლექსების კრებულის "სიზმარეული ზღვა აფხაზეთის" გამოცემა
პერსონალია:  ზოზრაშვილი ტარიელ; დიმოვი ვასილ (მწერლები); კილაძე ზაურ (მთარგმნელი); ივარდავა დილარ (პოეტი).
თემატიკა:  პროზა. პოეზია.
საკვანძო სიტყვები:  საგანმანათლებლო-შემეცნებითი ნაშრომი, ლიტერატურა, ნარკვევები, ლექსები.
საფუძვლიანი ეჭვი თუ პარანოია : რატომ დათანხმდა კოკოითი სამშვიდობო ინიციატივას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 15 დეკემბერი. - N290(5323). - 2 გვ.[MFN: 74062]
პერსონალია:  კოკოითი ედუარდ (თვითგამოცხადებული სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი); გაბაშვილი კოტე (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); რურუა ნიკა (თავდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  ცხინვალის ხელისუფლება, სამშვიდობო ინიციატივა, რუსეთის ხელისუფლება, რუსული მასმედია.
მწვანე შუქი მიზნისკენ მიმავალ გზაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 15 დეკემბერი. - N290(5323). - 2 გვ.[MFN: 74063]
ანოტაცია:  სახელმწიფო მინისტრის ბრიფინგი. რუსული ტელეარხის მიერ გადაცემული სიუჟეტი. კოკოითის სამშვიდობო ინიციატივა
პერსონალია:  ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში); aკოკოითი ედუარდ (ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტების მოგვარება, რუსული მასმედია, აფხაზეთის სტატუსი, ცხინვალის რეგიონი.
1. დაასახელეთ საუკეთესო პედაგოგები! : დაფასება : საკუთარი ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N291 (5324). - 8 გვ.[MFN: 74064]
ანოტაცია:  თბილისის მერიის განათლებისა და კულტურის საქალაქო სამსახურის მიერ ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების დამსახურებულ და სოციალურად დაუცველ პედაგოგებისთვის გაწეული ფინანსური დახმარებები
თემატიკა:  თბილისის მერია. ქართველი პედაგოგები.
საკვანძო სიტყვები:  სოციალურად დაუცველი პედაგოგები, საახალწლო ბილეთები, საქველმოქმედო აქციები, დახმარებები.
1. ფრუიძე, ლევან
კიდევ კარგი, ხმა აიმაღლეთ! : გამოხმაურება მიმართვაზე - "ან ჭკვიანი მტერია, ან უგნური მოყვარე" ("საქართველოს რესპუბლიკა", 2005, N 278. 1 დეკემბერი) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 15 დეკემბერი. - N290(5323). - 6 გვ.[MFN: 74065]
ანოტაცია:  ქართველური დიალექტების დამოუკიდებელ უმწერლობო ენებად გამოცხადება და ე.წ ქართიზაციის თეორიის გააქტიურება
პერსონალია:  ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); ჯავახიშვილი ივანე.
თემატიკა:  სახელმწიფო ენა. ქართული ენის დაცვა. საქართველოს საპატრიარქო.
საკვანძო სიტყვები:  ანტიქართული მოძრაობა, ეთნიკური ჯგუფები, სამეცნიერო თეორიები, ქართველური ტომები, ქართული სალიტერატურო ენა, მშობლიური ენა, ენების უფლებების დაცვა, სკოლა, მეგრული ენა, სვანური ენა, მეცნიერები, ქართველური დიალექტები, კუთხური მეტყველება.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N291 (5324). - 8 გვ.[MFN: 74066]
პერსონალია:  კირკიტაძე დავით.
1. ქორიძე, თეიმურაზ
თექვსმეტი ნაბიჯი დიქტატურისკენ : მოგონებები პროკურატურაზე : ბიბლიური წყევლა : როცა უთქმელობა დანაშაულია : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 288-290. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N291 (5324). - 3,4 გვ.[MFN: 74067]
ანოტაცია:  საქართველოში რევოლუციის შემდგომ განვითარებული მოვლენები. ხელისუფლების მიერ სახელმწიფოს არაკონსტიტუციური პრინციპებით მართვა. თანამდებობებზე არაპროფესიონალების დანიშვნა
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი); სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი).
თემატიკა:  "ვარდების რევოლუცია" საქართველოში, 2003 წლის 23 ნოემბერი. აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. დიქტატურა. დემოკრატია.
საკვანძო სიტყვები:  საკადრო პოლიტიკა, ხელისუფლება, დამოუკიდებელი სტრუქტურები, საკანონმდებლო ორგანო, ოპოზიცია, სასამართლო სისტემა.
როცა ადამიანს შია... : პროგრამა უკიდურესად ღირიბი ადამიანებისთვის : სოციალური დახმარება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N291 (5324). - 3 გვ.[MFN: 74068]
ანოტაცია:  საქართველოში მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური სიტუაცია. უახლოეს მომავალში ახალი საპენსიო კოდექსის ამოქმედება
პერსონალია:  გულდედავა თენგიზ (სოცდახმარების და დასაქმების სახელმწიფო სააგენტოს ვაკე-საბურთალოს რაიონის განყოფილების უფროსი).
თემატიკა:  სიღარიბე საქართველოში. სოციალურად დაუცველი პირები.
საკვანძო სიტყვები:  სოციალური დაცვის სისტემა, ეკონომიკური მდგომარეობა, პენსიონერები, გაჭირვებული ადამიანები.
უკანონო ობიექტები დაანგრიეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N291 (5324). - 3 გვ.[MFN: 74069]
ანოტაცია:  თბილისში გამსახურდიას გამზირზე, ისნის რაიონსა და დიღმის მასივში უკანონო ობიექტების ნგრევა
თემატიკა:  უკანონო მშენებლობები. თბილისის მერია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7402 | 7403 | 7404 | 7405 | 7406 | 7407 | 7408 | 7409 | 7410 | 7411 | 7412 |  შემდეგი »  ბოლო »»