გამოვიდა ჟურნალი "აფხაზეთის მართლმსაჯულების მაცნე" : ახალი ნომერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N291 (5324). - 8 გვ.[MFN: 74060]
პერსონალია:თორდია ვახტანგ (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი, ჟურნალის რედაქტორი).
მეგობრების ნაჩუქარი წიგნები : გამოიცა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N291 (5324). - 8 გვ.[MFN: 74061]
ანოტაცია: ტარიელ ზოზრაშვილის წიგნის "ისინი რომ არა", ვასილ დიმოვის წიგნის "თბილისიმო", დილარ ივარდავას ლექსების კრებულის "სიზმარეული ზღვა აფხაზეთის" გამოცემა
საფუძვლიანი ეჭვი თუ პარანოია : რატომ დათანხმდა კოკოითი სამშვიდობო ინიციატივას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 15 დეკემბერი. - N290(5323). - 2 გვ.[MFN: 74062]
პერსონალია:კოკოითი ედუარდ (თვითგამოცხადებული სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი); გაბაშვილი კოტე (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); რურუა ნიკა (თავდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე).
დაასახელეთ საუკეთესო პედაგოგები! : დაფასება : საკუთარი ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N291 (5324). - 8 გვ.[MFN: 74064]
ანოტაცია: თბილისის მერიის განათლებისა და კულტურის საქალაქო სამსახურის მიერ ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების დამსახურებულ და სოციალურად დაუცველ პედაგოგებისთვის გაწეული ფინანსური დახმარებები
კიდევ კარგი, ხმა აიმაღლეთ! : გამოხმაურება მიმართვაზე - "ან ჭკვიანი მტერია, ან უგნური მოყვარე" ("საქართველოს რესპუბლიკა", 2005, N 278. 1 დეკემბერი) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 15 დეკემბერი. - N290(5323). - 6 გვ.[MFN: 74065]
ანოტაცია: ქართველური დიალექტების დამოუკიდებელ უმწერლობო ენებად გამოცხადება და ე.წ ქართიზაციის თეორიის გააქტიურება
თექვსმეტი ნაბიჯი დიქტატურისკენ : მოგონებები პროკურატურაზე : ბიბლიური წყევლა : როცა უთქმელობა დანაშაულია : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 288-290. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N291 (5324). - 3,4 გვ.[MFN: 74067]
ანოტაცია: საქართველოში რევოლუციის შემდგომ განვითარებული მოვლენები. ხელისუფლების მიერ სახელმწიფოს არაკონსტიტუციური პრინციპებით მართვა. თანამდებობებზე არაპროფესიონალების დანიშვნა
როცა ადამიანს შია... : პროგრამა უკიდურესად ღირიბი ადამიანებისთვის : სოციალური დახმარება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N291 (5324). - 3 გვ.[MFN: 74068]
ანოტაცია: საქართველოში მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური სიტუაცია. უახლოეს მომავალში ახალი საპენსიო კოდექსის ამოქმედება
პერსონალია:გულდედავა თენგიზ (სოცდახმარების და დასაქმების სახელმწიფო სააგენტოს ვაკე-საბურთალოს რაიონის განყოფილების უფროსი).