საქართველოში ყველაფერი იყიდება, მათ შორის მწერლის საფლავიც... : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 37 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 დეკემბერი. - N292-293((5325-5326). - 11 გვ.[MFN: 74146]
ანოტაცია:  ლევან გოთუას ცხედრის არმაზიდან თბილისში გადმოსვენება. სურათზე: ლევან გოთუა
პერსონალია:  გოთუა ლევან (მწერალი).
ქართული სკოლა მოსკოვში : შენ, ჯიშო ჩემო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 დეკემბერი. - N294 (5327). - 6 გვ.[MFN: 74147]
ანოტაცია:  მოსკოვის 223-ე ქართულ-რუსული საშუალო სკოლის შესახებ
პერსონალია:  მაქაცარია დალი (მოსკოვის 223-ე საშუალო სკოლის დირექტორი); ჯანაშია მარინა; მესხორიძე ინგა (პედაგოგები).
თემატიკა:  ქართული სკოლები უცხოეთში.
საკვანძო სიტყვები:  პედკოლექტივი, ქართული ენა, რუსული ენა, სწავლების მეთოდიკა, რეკომენდაციები, რუსი ეროვნების მოსწავლეები, ეთნოკულტურა, ცეკვის წრე.
1. მიტროპოლიტი ანანია (ჯაფარიძე)
ისევ სომხების თემა... : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 37 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 დეკემბერი. - N292-293((5325-5326). - 11 გვ.[MFN: 74148]
ანოტაცია:  სომხური საპატრიარქოს მიერ ქართული ეკლესიის დევნა სამხრეთ საქართველოში
თემატიკა:  ქართული ეკლესია. სომხური ეკლესია.
საკვანძო სიტყვები:  თურქები, სომხები, ქართული მოსახლეობა, ქართველი ქრისტიანები.
1. მესხიძე, რეზო
ქართული ალბომი : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 37 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 დეკემბერი. - N292-293((5325-5326). - 12 გვ.[MFN: 74149]
ანოტაცია:  სურათზე: აჭარის ერთ-ერთი ულამაზესი სოფლის ლეღვის მკვიდრნი, ქართული ხალხური სიმღერების უბადლო შემსრულებლები. 1959 წელი
პერსონალია:  ერქომაიშვილი ანზორ (მომღერალი, ანსამბლ "რუსთავის" ხელმძღვანელი); ერქომაიშვილი არტემ (ლოტბარი).
გეოგ.დასახელება:  აჭარა (ლეღვი).
თემატიკა:  წინაპრები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული სიმღერა, ხალხური მუსიკა, ხალხური ცეკვა, თაობა, ნოსტალგია.
ნუ დაახრჩობთ "ვარკეთილაირს" : "თბილგაზს", ალბათ, თავისი პირობების გადახედვა მოუწევს : მომსახურება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 დეკემბერი. - N294 (5327). - 6 გვ.[MFN: 74150]
პერსონალია:  კოპაძე ნუგზარ ("ვარკეთიაირის" დირექტორი); მღვდელაძე ნუგზარ (საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  ბუნებრივი აირი, მომხმარებელი, საზღაურის გადახდა, დავალიანების დაფარვა, მოსახლეობა, მრიცხველები.
1. "კვირაძალს საკითხავი"
გრძნობადსა და ცნობადზე : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 37 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 დეკემბერი. - N292-293((5325-5326). - 13 გვ.[MFN: 74151]
ანოტაცია:  ახალგაგაზრდების გამოხმაურება "კვირაძალში" გამოქვეყნებულ პუბლიკაციებზე
საკვანძო სიტყვები:  მკითხველთა წერილები.
1. "გურჯი" ისლამურ სამყაროში სილამაზის სინონიმი იყო : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 37 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 დეკემბერი. - N292-293((5325-5326). - 13,14 გვ.[MFN: 74152]
თემატიკა:  ფერეიდნელი ქართველები. ქართველი ქალები.
საკვანძო სიტყვები:  ირანი, გურჯი ხათუნები, ქართული ენა, სპარსული ენა, ქართული სოფელი.
"მედეას სურათი ყველა ქართველის ოჯახში უნდა ეკიდოს!.." უშანგი ჩხეიძე : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 37 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 დეკემბერი. - N292-293((5325-5326). - 14 გვ.[MFN: 74153]
ანოტაცია:  მედეა ჯაფარიძის შესახებ. სურათზე: მედეა ჯაფარიძე
პერსონალია:  ჯაფარიძე მედეა (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  მშვენიერების სიმბოლო, სცენა, კინო, როლები, ოჯახი.
1. ჭონიშვილი, სერგეი
<<რაღა დროს ჩემი პეჩორინია...>> : "КУЛЬТУРА" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 დეკემბერი. - N292-293((5325-5326). - 16 გვ.[MFN: 74154]
ანოტაცია:  ინტერვიუ სერგეი ჭონიშვილთან. სურათზე: ს. ჭონიშვილი
პერსონალია:  ჭონიშვილი სერგეი (მოსკოვის ლენინური კომკავშირის სახელობის თეატრის მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  თეატრი, სცენა, კინოროლები, სერიალები.
1. თუშიშვილი, ოთარ
ოთარ თუშიშვილი: კმარა "ბრინჯაოს ხანა" : ლაურეატობის კანდიდატები / ესაუბრა ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 დეკემბერი. - N292-293((5325-5326). - 20 გვ.[MFN: 74155]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ქვეყნის 10 საუკეთესო სპორტსმენთა ერთ-ერთ კანდიდატთან. სურათზე: ოთარ თუშიშვილი
პერსონალია:  თუშიშვილი ოთარ (მოჭიდავე).
თემატიკა:  სპორტი. ქართველი მოჭიდავეები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7411 | 7412 | 7413 | 7414 | 7415 | 7416 | 7417 | 7418 | 7419 | 7420 | 7421 |  შემდეგი »  ბოლო »»