სიმბოლური ხიდი მთაწმინდის პანთეონსა და ლევილის სასაფლაოს შორის : სულიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 დეკემბერი. - N302 (5335). - 8 გვ.[MFN: 74359]
პერსონალია:  ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); ჩოლოყაშვილი ქაქუცა (ეროვნული გმირი); ჯაფარიძე ნათია (საქართველოს ელჩი საფრანგეთში); ერისთავი ზურაბ (საელჩოს უფროსი მრჩეველი); პატარიძე ოთარ; მელუა მირიან; მელუა ლუკა (საფრანგეთში ქართული სათვისტომოს წარმომადგენლები).
თემატიკა:  საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია. ეროვნული გმირები.
საკვანძო სიტყვები:  ცერემონია.
ამოცანა : თითქმის ნატურიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 დეკემბერი. - N302 (5335). - 8 გვ.[MFN: 74360]
თემატიკა:  სატირა.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 დეკემბერი. - N302 (5335). - 8 გვ.[MFN: 74361]
პერსონალია:  დარასელია ცაცა; კორკოტაძე-ქაჯაია ციალა; ცუცქირიძე დიმიტრი.
1. გერგედავა, ბორის
ვნახოთ, დაპირება თუ იქცევა საქმედ! : მხარე / ესაუბრა ზაურ ფიფია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 დეკემბერი. - N302 (5335). - 3 გვ.[MFN: 74362]
ანოტაცია:  წალენჯიხის რაიონის სოფლის მეურნეობის აღორძინების პერსპექტივები
პერსონალია:  გერგედავა ბორის (გეოგრაფიის მეცნიერებათა კანდიდატი, ეროვნული აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი, გეოგრაფიის ინსტიტუტის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი).
საკვანძო სიტყვები:  წალენჯიხის რაიონი, სოფლის მეურნეობა, უმოქმედო ფაბრიკები, პლანტაციები, მეცხოველეობა, კულტურული ძეგლები, ტურიზმის განვითარება.
გაუგებარი <<დინსკოტუაითიზმი>>, ანუ საქართველოს ენერგეტიკის ნგრევა ქართული დოყლაპიობით და ამერიკული მიზანსწრაფულობით : რატომ არ გვპასუხობს სს "გაერთანებული სადისტრიბუციო კომპანია?" : ელექტროენერგიის იმპორტი "აშოცკ-წმინდურად" : კომუნალური გამრიცხველიანება და მასთან დაკავშირებული უკანონობა : ვინ უწყობს ხელს "სგსეს" საქმიანობას? : ჩვენი მიმართვა : ჟურნალისტური გამოძიება : დასასრული. დასაწყისი იხ. "სრ", N 301 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 დეკემბერი. - N302 (5335). - 3 გვ.[MFN: 74363]
ანოტაცია:  საქართველოში კომპანია "პი ეი კონსალტინგის" საქმიანობის შესწავლასთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  კომპანია, უკანონო ელექტროგადამცემი ხაზი, სომხეთი, იმპორტი, ელექტროენერგია, ინდივიდუალური გამრიცხველიანების პროექტი, მომხმარებელი, საფასური.
გაზის ფასი არ მოიმატებსო... : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 დეკემბერი. - N302 (5335). - 3 გვ.[MFN: 74364]
ანოტაცია:  რუსეთიდან შემოტანილ ბუნებრივ აირზე ფასის გაზრდასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  თბილგაზი.
საკვანძო სიტყვები:  ბუნებრივი აირი, რუსეთი, შეთანხმება.
ისინი უცხო ქვეყნის ლიცენზიით მუშაობენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 დეკემბერი. - N302 (5335). - 3 გვ.[MFN: 74365]
ანოტაცია:  აფხაზეთსა და სამაჩაბლოში რუსული კომპანიების უკანონო მუშაობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ზოდელავა ანდრო ("მაგთიკომის" გენერალური დირექტორის მოადგილე იურიდიულ საკითხებში).
ორგანიზაცია:  "მეგაფონი".
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთის ტერიტორიის ათვისება, კომპანია, საკუთარი გადამცემების დამონტაჟება, რუსული კომპანიები, ბიუჯეტი.
წიგნი, რომელიც ყველა ქართველმა უნდა წაიკითხოს : ფიქრები ელვირა გორიუხინას პუბლიცისტური კრებულის "არ გაგვთიშო ერთმანეთისგან, ღმერთო, არ გაგვთიშო! წაკითხვის შემდეგ : მოვლენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 დეკემბერი. - N302 (5335). - 4 გვ.[MFN: 74366]
პერსონალია:  გორიუხინა ელვირა (მწერალი, ნოვოსიბირსკის პედაგოგიური უნივერსიტეტის პროფესორი); კიკვაძე ნოდარ (თსუ-ს პროფესორი).
თემატიკა:  პუბლიცისტიკა. რუსი მწერლები.
საკვანძო სიტყვები:  თხზულება, ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი, აფხაზეთის ომი, ტრაგედია, ეთნოკონფლიქტების თემა, ნარკვევები, დევნილები.
თბილისელი მასწავლებელი და ვლადიკავკაზელი "სეპარატისტი" მოწაფე : მეცნიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 დეკემბერი. - N302 (5335). - 4 გვ.[MFN: 74367]
ანოტაცია:  მეცნიერ შალვა ხუბეშტის მოღვაწეობა
პერსონალია:  ხუბეშტი შალვა (ჩრდილოეთ კავკასიის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფიზიკა-მათემატიკის ფაკულტეტის დოცენტი); სანიკიძე ჯემალ (გამოთვლითი მათემატიკის ინსტიტუტის განყოფილების გამგე, პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  სადოქტორო შრომა, კონსულტაციები, კონტაქტები, სამეცნიერო ცენტრი, ქართული მათემატიკური სკოლა.
ულამაზესი გზით და კარგი სახელით : შეხვედრა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 დეკემბერი. - N302 (5335). - 4 გვ.[MFN: 74368]
ანოტაცია:  თბილისის კინოს სახლში გამართული ცნობილი მსახიობის დოდო ჭიჭინაძის საღამო
პერსონალია:  ჭიჭინაძე დოდო (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  საიუბილეო თარიღი, ფილმები, როლები, ტრაგიკული მონაცემები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7432 | 7433 | 7434 | 7435 | 7436 | 7437 | 7438 | 7439 | 7440 | 7441 | 7442 |  შემდეგი »  ბოლო »»