"ერისიონი" ჩინეთში მიემგზავრება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 7 იანვარი. - N4-5 (5342-5343). - 7 გვ.[MFN: 74553 ]
საპყობილესთან აქცია განაახლეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 4 იანვარი. - N1 (5339). - 3 გვ.[MFN: 74554 ]
ანოტაცია: თბილისის N 1 საპყრობილესთან პატიმართა ნათესავებისა და ახლობლების მიერ საპროტესტო აქციის გამართვა
პერსონალია: ბაღათურია ჯონდი ("ლეიბორისტული პარტიის" წევრი).
თემატიკა: პენიტენციური სისტემა საქართველოში. საპროტესტო აქციები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: პატიმართა ნათესავები, სასჯელაღსრულების სისტემა, პატიმართა შიმშილობა, პატიმართა საცხოვრებელი პირობები .
პარლამენტს ახალი წევრი შეემატა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 7 იანვარი. - N4-5 (5342-5343). - 7 გვ.[MFN: 74555 ]
ანოტაცია: პარლამენტის დეპუტატად მაია ახვლედიანის უფლემოსილების დამტკიცება
პერსონალია: ახვლედიანი მაია (პარლამენტარი); ცინცაძე ალექსანდრე (პრეზიდენტის რწმუნებული გურიის მხარეში).
გადაწყვეტილებამ დაიგვიანა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 4 იანვარი. - N1 (5339). - 3 გვ.[MFN: 74556 ]
ანოტაცია: უზენაესი სასამართლოს თანამდებობიდან გათავისუფლებული მოსამართლეების მხრიდან იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დისციპლინარული გოლეგიის პროცესუალური ნორმების დარღვევაში დადანაშაულება
პერსონალია: გვენეტაძე ნინო ; ტურავა მერაბ ; ლალიაშვილი თამარ ; ისაევი მურმან (უზენაესი სასამართლოს ყოფილი მოსამართლეები); ბესელია ეკა (ადვოკატი).
თემატიკა: მოსამართლეები. იუსტიციის უმაღლესი საბჭო .
საკვანძო სიტყვები: დისციპლინარული კოლეგიის საბჭო, მოსამართლეთა უფლებამოსილების შეჩერება .
ქუთაისის საპყრობილეში ვითარება სტაბილურია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 7 იანვარი. - N4-5 (5342-5343). - 7 გვ.[MFN: 74557 ]
თემატიკა: პენიტენციური სისტემა .
54 ათასი ახალი კომპანია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 7 იანვარი. - N4-5 (5342-5343). - 7 გვ.[MFN: 74558 ]
ანოტაცია: ახალი ეკონომიკური სუბიექტების დარეგისტრიტება
პერსონალია: ალექსიშვილი ალექსი (ფინანსთა მინისტრი).