ბრწყინვალება ჯიშისა და გენისა : ჩვენებურები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 11 იანვარი. - N7 (5345). - 5 გვ.[MFN: 74626]
ანოტაცია:  ქართული საშემსრულებლო სკოლის ბრწყინვალე წარმომადგენელზე მარგარიტა ჩხეიძეზე
პერსონალია:  ჩხეიძე მარგარიტა; ერისთავი თამარ; ერისთავი სანდრო (პიანისტები); ჩხეიძე მარგარიტა (რუსეთი); ერისთავი თამარ (აშშ); ერისთავი სანდრო (აშშ).
<<ქვეყანას ბევრი ფიქრის დრო არა აქვს>> : შეფასება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 10 იანვარი. - N6 (5344). - 3 გვ.[MFN: 74627]
ანოტაცია:  საპარლამენტო უმრავლესობის და ოპოზიციის წარმომადგენლების შეფასება გასული წლის პარლამენტის წარმატებულ და არაწარმატებულ მუშაობის შედეგებზე
პერსონალია:  ნადირაძე მაია (საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი); გუჯაბიძე ბიძინა ("დემოკრატიული ფრონტის" წევრი).
თემატიკა:  საპარლამენტო უმრავლესობა. ოპოზიცია. საქართველოს პარლამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  განათლების სფერო, ეროვნული გამოცდები, რუსეთის სამხედრო ბაზები, სასამართლო რეფორმა, ბიუჯეტის მატება, პენსიების გაზრდა, ოპოზიცია, გადამზადების კურსები.
1. იაკობიძე, სერგო
აფთიაქებში ვითომ "საბითუმო" ფასებია?! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 11 იანვარი. - N7 (5345). - 4 გვ.[MFN: 74628]
ანოტაცია:  პენსიონერების მძიმე მდგომარეობა. წამლების ფალსიფიცირებასა და მათი ფასების სწორად განსაზღვრაზე კონტროლის დაწესება
თემატიკა:  პენსიონერები.
სამოხელეო დანაშაულები გაიზარდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 11 იანვარი. - N7 (5345). - 4 გვ.[MFN: 74629]
ანოტაცია:  სამსახურეობრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების ფაქტების შესახებ
თემატიკა:  სამოხელეო დანაშაულები.
ლეიბორისტები კომპრომატებს აგროვებენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 10 იანვარი. - N6 (5344). - 3 გვ.[MFN: 74630]
პერსონალია:  გუგავა გიორგი (თბილისის საკრებულოს ფრაქცია "ლეიბორისტის" თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ფეშენებლური სახლების მშენებლობა, ძვირადღირებული ავტომანქანები, საქალაქო ბიუჯეტი, საკრებულოს სხდომები, წევრები.
სამინისტრო მისამართს შეიცვლის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 10 იანვარი. - N6 (5344). - 3 გვ.[MFN: 74631]
ანოტაცია:  პრეზიდენტის განკარგულებით საგარეო საქმეთა სამინისტროს "იმელის" შენობაში განთავსება
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ქაჯაია ნინო (საგარეო საქმეთა სამინისტროს საინფორმაციო უზრუნველყოფისა და ანალიზის სამმართველოს უფროსი).
თემატიკა:  საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  პრესკონფერენცია, სარემონტო სამუშაოები.
ვინ იქნება მთავარი ოპერატორი? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 11 იანვარი. - N7 (5345). - 4 გვ.[MFN: 74632]
ანოტაცია:  საქართველოს, აზერბაიჯანის და ყაზახეთის რკინიგზის სპეციალისტების შეკრება ბაქოში
პერსონალია:  გიორგაძე რამაზ (შპს "საქართველოს რკინიგზის" გენერალური დირექტორის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება:  აზერბაიჯანი; ბაქო.
1. კილასონია, გაგა
2007 წელი კავკასიის ხალხთა ძმობისა და მეგობრობის წელი იქნება : შეიქმნა კავკასიის უხუცესთა დარბაზი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 10 იანვარი. - N6 (5344). - 3 გვ.[MFN: 74633]
პერსონალია:  ჯუღელი ბესო (პარლამენტარი, ფრაქცია "მაჟორიტარების" თავმჯდომარე, კავკასიის დიდი ენციკლოპედიის სარედაქციო კოლეგიის თავმჯდომარე); ჯაფარიძე გია (მოქანდაკე).
თემატიკა:  კავკასიის უხუცესთა დარბაზი. კავკასია.
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა, კეთილმეზობლური ფასეულობები, ადამიანის კანონიერი უფლებები, ეთნიკური პროცესები, კავკასიის ხალხთა ურთიერთობა, კავკასიის სიმბოლო.
1. საქართველოს იაკობ გოგებაშვილის სახელობის პედაგოგთა კავშირისაგან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 11 იანვარი. - N7 (5345). - 7 გვ.[MFN: 74634]
ანოტაცია:  საქართველოს იაკობ გოგებაშვილის სახელობის პედაგოგთა კავშირის გამგეობა აცხადებს საკონკურსო ნამუშევრების მიღებას ა. წ. 1 თებერვლიდან 1 ივნისამდე იაკობ გოგებაშვილის სახელობის პრემიის მოსაპოვებლად
სახაზინო ადვოკატის სამსახურში კონკურსი გამოცხადდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 11 იანვარი. - N7 (5345). - 4 გვ.[MFN: 74635]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7459 | 7460 | 7461 | 7462 | 7463 | 7464 | 7465 | 7466 | 7467 | 7468 | 7469 |  შემდეგი »  ბოლო »»