უცნობი სტალინი : მეექვსე ნაწილი : გენერალისიმუსის გზა : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 257-262, 265-268, 274-279, 282-284, 288-297, 300-303, 2005 წელი. N 1-3, 6-9, 12-14, 17-19. 2006 წელი / თარგმნა ბორის დარსაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 31 იანვარი. - N20 (5358). - 5 გვ.[MFN: 75061]
პერსონალია:  სტალინი იოსებ; ლენინი ვლადიმერ; ხრუშჩოვი ნიკიტა (პოლიტიკური მოღვაწეები); ვოზნესენსკი ანდრეი (პოეტი); მაიაკოვსკი ვლადიმერ (პოეტი).
თემატიკა:  საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები:  საბჭოთა ხელისუფლება, პრეზიდიუმის წევრები.
იყიდება სინდის-ნამუსი, რა იქნება შემდეგ? : დედაქალაქი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 31 იანვარი. - N20 (5358). - 6 გვ.[MFN: 75062]
ანოტაცია:  ქართველი არქიტექტორები დედაქალაქის ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული ტერიტორიის - რიყის როლსა და ფუნქციაზე, არქიტექტურულ სახესა და ესთეტიკაზე
პერსონალია:  დავითაია ვახტანგ (არქიტექტორი); ანდრიაძე დავით (ფილოსოფიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი).
თემატიკა:  დედაქალაქი. ქართველი არქიტექტორები. არქიტექტურა.
საკვანძო სიტყვები:  სტრატეგიული პრობლემები, პროფესიონალთა აზრი, აქიტექტურული სახე, რიყის ტერიტორია, საკონკურსო კომისია, ცენტრალური უბნები, საინჟინრო ინფრასტრუქტურა.
1. კემპე, ფრედერიკ
დავითი და გოლიათი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 31 იანვარი. - N20 (5358). - 6 გვ.[MFN: 75063]
ანოტაცია:  უცხოური პრესა საქართველოში შექმნილი ენერგეტიკული კრიზისის შესახებ
თემატიკა:  ენერგოკრიზისი. ენერგომომარაგება. აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური ფორუმი, ენერგეტიკული კრიზისი, რუსეთი, ენერგეტიკული დივერსიფიკაცია, მილსადენი.
1. მოსკოვთან კონფლიქტის პირობებში, აფხაზეთის მიმართ საქართველო ხაზგასმულად რბილ პოლიტიკას ახორციელებს : იური სიმონიანი, "ნეზავისიმაია გაზეტა", 30 იანვარი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 31 იანვარი. - N20 (5358). - 1,6 გვ.[MFN: 75064]
ანოტაცია:  რუსული პრესა კონფლიქტის ზონაში შექმნილი ვითარების შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ალასანია ირაკლი (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური წრეები, კონფლიქტების მოწესრიგების გზები, გაერო, საქართველოს ხელისუფლება, დევნილთა დაბრუნების საკითხი, რუსეთის ინტერესები.
1. მორიგი ჩხუბი საკრებულოში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 1 თებერვალი. - N21 (5359). - 1 გვ.[MFN: 75065]
ანოტაცია:  თბილისის საკრებულოს სხდომაზე დეპუტატებს შორის მომხდარი ჩხუბი
პერსონალია:  ჯიბლაძე პაატა (ლეიბორისტული პარტიის წევრი); ტაბიძე გიორგი (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი).
თემატიკა:  თბილისის საკრებულო.
საკვანძო სიტყვები:  საკრებულოს სხდომა, დეპუტატები, დაპირისპირება.
დავემშვიდობოთ ყველაზე იაფ ტრანსპორტს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 1 თებერვალი. - N21 (5359). - 1 გვ.[MFN: 75066]
ანოტაცია:  დედაქალაქის რამდენიმე უბანში ტროლეიბუსების მოძრაობის აკრძალვა
პერსონალია:  ჩიკვილაძე ზურაბ (ტრანსპორტის საქალაქო სამსახურის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ტრანსპორტი.
საკვანძო სიტყვები:  ტროლეიბუსების ხაზების დემონტაჟი.
საქართველოს იუსტიციის მინისტრს ახალი მოადგილე ჰყავს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 1 თებერვალი. - N21 (5359). - 1 გვ.[MFN: 75067]
პერსონალია:  ქავთარაძე გია (იუსტიციის მინისტრი); გელოვანი მამუკა (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  საქართველოს იუსტიციის მინისტრი. კადრები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  თანამდებობა.
1. სერგეი შამბა: "კოსოვოს გადაწყვეტილებას" ჩვენ უფრო ვიმსახურებთ, ვიდრე თვით კოსოვო" : "რეგნუმ" საინფორმაციო სააგენტო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 1 თებერვალი. - N21 (5359). - 1,2 გვ.[MFN: 75068]
ანოტაცია:  სერგეი შამბა ქართულ-აფხაზურ კონფლიქტების საკითხებზე
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); შამბა სერგეი (აფხაზეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი. აფხაზეთი.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთის ომი, დამოუკიდებლობა, სამართლიანობა, საერთაშორისო ინსტიტუტების რეაქცია.
დაკითხეს ოპიზარი გასაშტერებელი... : თემიდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 1 თებერვალი. - N21 (5359). - 2 გვ.[MFN: 75069]
ანოტაცია:  პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის მიერ დეპუტატ კობა ბექაურის დაკითხვა "ოპიზას" საქმიანობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბექაური კობა (პარლამენტარი); დაუშვილი ლეილა (საბაჟო ტერმინალ "ლილო-1"-ის რეჟიმის სამსახურის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტის წევრები. საბაჟო ტერმინალი.
საკვანძო სიტყვები:  დეპუტატის დაკითხვა, საგამოძიებო კომისია, "ოპიზა", საბაჟო ადმინისტრაცია, სასამართლო, სიმართლე, მექრთამეობა.
ვლადიმერ პუტინმა გაკვირვება გამოთქვა... : პრესკონფერენცია კრემლში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 1 თებერვალი. - N21 (5359). - 2 გვ.[MFN: 75070]
ანოტაცია:  რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმერ პუტინის კომენტარი საქართველოში რუსეთიდან ელექტროენერგიისა და გაზის მიწოდების შეწყვეტასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  რუსეთის პრეზიდენტი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგია, გაზის შეწყვეტა, პასუხისმგებლობა, თანამშრომლობა, საქართველოს ხელისუფლება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7502 | 7503 | 7504 | 7505 | 7506 | 7507 | 7508 | 7509 | 7510 | 7511 | 7512 |  შემდეგი »  ბოლო »»