უცნობი სტალინი : მეექვსე ნაწილი : გენერალისიმუსის გზა : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 257-262, 265-268, 274-279, 282-284, 288-297, 300-303, 2005 წელი. N 1-3, 6-9, 12-14, 17-19. 2006 წელი / თარგმნა ბორის დარსაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 31 იანვარი. - N20 (5358). - 5 გვ.[MFN: 75061 ]
პერსონალია: სტალინი იოსებ ; ლენინი ვლადიმერ ; ხრუშჩოვი ნიკიტა (პოლიტიკური მოღვაწეები); ვოზნესენსკი ანდრეი (პოეტი); მაიაკოვსკი ვლადიმერ (პოეტი).
თემატიკა: საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწეები .
საკვანძო სიტყვები: საბჭოთა ხელისუფლება, პრეზიდიუმის წევრები .
იყიდება სინდის-ნამუსი, რა იქნება შემდეგ? : დედაქალაქი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 31 იანვარი. - N20 (5358). - 6 გვ.[MFN: 75062 ]
ანოტაცია: ქართველი არქიტექტორები დედაქალაქის ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული ტერიტორიის - რიყის როლსა და ფუნქციაზე, არქიტექტურულ სახესა და ესთეტიკაზე
პერსონალია: დავითაია ვახტანგ (არქიტექტორი); ანდრიაძე დავით (ფილოსოფიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი).
თემატიკა: დედაქალაქი. ქართველი არქიტექტორები. არქიტექტურა .
საკვანძო სიტყვები: სტრატეგიული პრობლემები, პროფესიონალთა აზრი, აქიტექტურული სახე, რიყის ტერიტორია, საკონკურსო კომისია, ცენტრალური უბნები, საინჟინრო ინფრასტრუქტურა .
კემპე, ფრედერიკ
დავითი და გოლიათი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 31 იანვარი. - N20 (5358). - 6 გვ.[MFN: 75063 ]
ანოტაცია: უცხოური პრესა საქართველოში შექმნილი ენერგეტიკული კრიზისის შესახებ
თემატიკა: ენერგოკრიზისი. ენერგომომარაგება. აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკური ფორუმი, ენერგეტიკული კრიზისი, რუსეთი, ენერგეტიკული დივერსიფიკაცია, მილსადენი .
მოსკოვთან კონფლიქტის პირობებში, აფხაზეთის მიმართ საქართველო ხაზგასმულად რბილ პოლიტიკას ახორციელებს : იური სიმონიანი, "ნეზავისიმაია გაზეტა", 30 იანვარი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2006. - 31 იანვარი. - N20 (5358). - 1,6 გვ.[MFN: 75064 ]
ანოტაცია: რუსული პრესა კონფლიქტის ზონაში შექმნილი ვითარების შესახებ
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ალასანია ირაკლი (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე).
თემატიკა: ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური წრეები, კონფლიქტების მოწესრიგების გზები, გაერო, საქართველოს ხელისუფლება, დევნილთა დაბრუნების საკითხი, რუსეთის ინტერესები .