სოხუმი საუკუნის წინათ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 11 თებერვალი. - N30-31 (5368-5369). - 14 გვ.[MFN: 75378]
ანოტაცია:  მწერალი თედო სახოკია სოხუმის მცხოვრებლებისა და რუსის იმპერიალიზმის მიერ ქართველი ხალხის გამარუსებელ პოლიტიკის გატარების საქმის შესახებ
პერსონალია:  სახოკია თედო (მწერალი, ეთნოგრაფი, პუბლიცისტი, საზოგადო მოღვაწე).
თემატიკა:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები. ქართველი მწერლები.
საკვანძო სიტყვები:  ქალაქის მცხოვრებლები, მეგრელობა, სოხუმის ოლქი, ეროვნული სახის წართმევა, გამარუსებელი პოლიტიკა, სასულიერო მეთაურები, ქართული სკოლა, ქართული ენა, იმპერიული ზრახვანი.
"სამხრეთ ოსეთის თავდაცვის მინისტრი" გვემუქრება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 14 თებერვალი. - N32 (5370). - 2 გვ.[MFN: 75379]
პერსონალია:  ბარანკევიჩი ანატოლი (სამხრეთ ოსეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის თავდაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  შეიარაღებული დაპირისპირება, სამხედრო ტექნიკა, საომარი მოქმედებები.
რუსები ქართველებს აბუჩად იგდებენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 14 თებერვალი. - N32 (5370). - 2 გვ.[MFN: 75380]
ანოტაცია:  საქართველოს მოქალაქეების მოსკოვიდან დეპორტაციის ფაქტზე
ცხინვალის უკანონო ხელისუფლების საყრდენები : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 14 თებერვალი. - N32 (5370). - 2 გვ.[MFN: 75381]
ანოტაცია:  რუსი სამშვიდოების მიერ ოსური მხარის სამხედრო შეიარაღებით მომარაგება
პერსონალია:  უტიაშვილი შოთა (შს სამინისტროს ანალიტიკური ცენტრის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. რუსეთის სამშვიდობო ძალები საქართველოში.
პრესის გამავრცელებელთა ინტერესები დაკმაყოფილებულია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 14 თებერვალი. - N32 (5370). - 2 გვ.[MFN: 75382]
ანოტაცია:  ჯიხურების, რომლებიც პრესის რეალიზაციას ახდენენ, საკონტროლო-სალარო აპარატებისაგან განთავისუფლება
1. რისი ეშინია გრიპს : ხალხური მედიცინა გვირჩევს : თავიდან აცილება უფრო ადვილია, ვიდრე მკურნალობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 11 თებერვალი. - N30-31 (5368-5369). - 15 გვ.[MFN: 75383]
თემატიკა:  ხალხური მედიცინა.
საკვანძო სიტყვები:  დაავადების სიმპტომები, ხალხური საშუალებების გამოყენება.
1. უცხოეთის პრესის მასალების მიხედვით
ფრინველის გრიპის საწინააღმდეგო ვაქცინა გვექნება! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 11 თებერვალი. - N30-31 (5368-5369). - 15 გვ.[MFN: 75384]
პერსონალია:  სელკოვა ევგენია (რუსეთის ფედერაციის ჯანმრთელობის დაცვის სამინისტროს მთავარი ეპიდემიოლოგი, პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  დაავადებულთა რიცხვი, შინაური ფრინველის ავადობა, ინფიცირების პროფილაქტიკა.
კონტროლის პალატის თავმჯდომარე ავადაა! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 14 თებერვალი. - N32 (5370). - 2 გვ.[MFN: 75385]
ანოტაცია:  ზურაბ სოსელიას ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სოსელია ზურაბ (კონტროლის პალატის თავმჯდომარე); ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე).
ენერგოობიექტების პრივატიზაციიდან მთავრობა 119 მილიონი დოლარის მიღებას გეგმავს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 14 თებერვალი. - N32 (5370). - 2 გვ.[MFN: 75386]
პერსონალია:  ჩოგოვაძე ირაკლი (საქართველოს ეკონომიკის მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს ეკონომიკის სამინისტრო.
1. ჩიხლაძე, შალვა
ოქროს მედლებით დაიწყეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 11 თებერვალი. - N30-31 (5368-5369). - 19 გვ.[MFN: 75387]
ანოტაცია:  სამბისტთა საერთაშორისო ტურნირი და ამ ტურნირში ქართველი სამბისტების გამარჯვება
პერსონალია:  იაძე ოლეგ (საქართველოს დამსახურებული მწვრთნელი).
თემატიკა:  სამბო.
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, შეჯიბრება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7534 | 7535 | 7536 | 7537 | 7538 | 7539 | 7540 | 7541 | 7542 | 7543 | 7544 |  შემდეგი »  ბოლო »»