ქართველები რუსი სამშვიდობოების შემცვლელებს ეძებენ : ВРЕМЯ НОВОСТЕЙ, 20 თებერვალი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 თებერვალი. - N37 (5375). - 6 გვ.[MFN: 75553]
ანოტაცია: ინტერვიუ გელა ბეჟუაშვილთან ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონიდან რუსი სამშვიდობოების გაყვანის საკითხებზე
პერსონალია:ბეჟუაშვილი გელა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ გააძლიერა საქართველოში ობიექტების დაცვის რეჟიმი : იური გავრილოვი, РОССИЙСКАЯ ГАЗЕТА", 20 თებერვალი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 თებერვალი. - N37 (5375). - 6 გვ.[MFN: 75554]
პერსონალია:ნაბზდოროვი სვიატოსლავ (სამხრეთ ოსეთში შერეული კოლექტიური სამშვიდობო ძალების ყოფილი სარდალი, გენერალ-მაიორი); ევნევიჩი ვალერი (გენერალ-ლეიტენანტი).
ზრუნვის ახალი საგანი გახდა კოსმოსის ნაგავი... : მეცნიერების სიახლენი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 თებერვალი. - N37 (5375). - 6 გვ.[MFN: 75555]
გოგა ხაინდრავა აღშფოთებულია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 22 თებერვალი. - N38 (5376). - 1 გვ.[MFN: 75557]
ანოტაცია: გოგა ხაინდრავას აღშფოთება პრემიერ-მინისტრის ზურაბ ნოღაიდელის მოსკოვში დაგეგმილი ვიზიტის გადადების გამო
პერსონალია:ხაინდრავა გოგა (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების საკითხებში); ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ტეფტი ჯონ (აშშ-ს ელჩი საქართველოში).
საქართველო-რუსეთს შორის კონფლიქტური საზღვარი მომავალ თაობებს კარგს არაფერს მოუტანს : კომპეტენტური აზრი / ესაუბრა ლელა ხვადაგიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 22 თებერვალი. - N38 (5376). - 1,2 გვ.[MFN: 75559]
ანოტაცია: დამოუკიდებელი ექსპერტის აზრი კონფლიქტის ზონიდან რუსი სამშვიდობო ძალების გაყვანის თაობაზე
პერსონალია:ჯალიაშვილი ჯიმი (დამოუკიდებელი ექსპერტი პოლიტიკური საკითხებში).
შინაგან საქმეთა სამინისტროს უნდობლობას უცხადებენ : პროტესტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 22 თებერვალი. - N38 (5376). - 2 გვ.[MFN: 75561]