ნაღდ რეპორტიორს წლები ვერას აკლებს : გილოცავთ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 თებერვალი. - N37 (5375). - 6 გვ.[MFN: 75552]
ანოტაცია:  ჟურნალისტ არმაზ სანებლიძის დაბადების 70 წელთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სანებლიძე არმაზ (ღვაწლმოსილი ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები:  რეპორტაჟები, დაუზარელი პიროვნება, ჩანახატები, ინტერვიუები, ჟურნალისტიკა.
1. ქართველები რუსი სამშვიდობოების შემცვლელებს ეძებენ : ВРЕМЯ НОВОСТЕЙ, 20 თებერვალი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 თებერვალი. - N37 (5375). - 6 გვ.[MFN: 75553]
ანოტაცია:  ინტერვიუ გელა ბეჟუაშვილთან ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონიდან რუსი სამშვიდობოების გაყვანის საკითხებზე
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. შიდა ქართლი. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტის ზონა, სამშვიდობო ოპერაციები, ახალი ფორმატის ძებნა, მოსკოვი, ქართულ-რუსული მოლაპარაკება, თანამშრომლობა.
1. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ გააძლიერა საქართველოში ობიექტების დაცვის რეჟიმი : იური გავრილოვი, РОССИЙСКАЯ ГАЗЕТА", 20 თებერვალი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 თებერვალი. - N37 (5375). - 6 გვ.[MFN: 75554]
პერსონალია:  ნაბზდოროვი სვიატოსლავ (სამხრეთ ოსეთში შერეული კოლექტიური სამშვიდობო ძალების ყოფილი სარდალი, გენერალ-მაიორი); ევნევიჩი ვალერი (გენერალ-ლეიტენანტი).
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. შიდა ქართლი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. რუსეთის სამშვიდობო ძალები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  რუსი სამშვიდობოები, სამხედროები, კონფლიქტის ზონა.
1. ზრუნვის ახალი საგანი გახდა კოსმოსის ნაგავი... : მეცნიერების სიახლენი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 21 თებერვალი. - N37 (5375). - 6 გვ.[MFN: 75555]
თემატიკა:  კოსმოსი.
საკვანძო სიტყვები:  კოსმოსური აპარატი, შეჯახების რისკი, ვარსკვლავთა შეჯახება.
1. "ჯი-ეიჩ-ენი"
რუსეთი დაძაბულობის ლეგიტიმაციას შეეცდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 22 თებერვალი. - N38 (5376). - 1 გვ.[MFN: 75556]
ანოტაცია:  საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მოსკოვში დაგეგმილი ვიზიტის გადადების თაობაზე
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი).
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  მოსკოვი, ვიზიტი.
გოგა ხაინდრავა აღშფოთებულია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 22 თებერვალი. - N38 (5376). - 1 გვ.[MFN: 75557]
ანოტაცია:  გოგა ხაინდრავას აღშფოთება პრემიერ-მინისტრის ზურაბ ნოღაიდელის მოსკოვში დაგეგმილი ვიზიტის გადადების გამო
პერსონალია:  ხაინდრავა გოგა (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების საკითხებში); ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ტეფტი ჯონ (აშშ-ს ელჩი საქართველოში).
თემატიკა:  აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  მოსკოვი, ვიზიტის გადადება, სამშვიდობო ინიციატივა, ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონა, განიარაღების საკითხი.
პრემიერ-მინისტრის მოსკოვში ვიზიტი გადაიდო : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 22 თებერვალი. - N38 (5376). - 1 გვ.[MFN: 75558]
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ჩხიკვიშვილი ვალერი; ფრადკოვი მიხეილ (რუსეთის პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. საქართველოს პრემიერ-მინისტრი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართულ-რუსული ურთიერთობა, კონფლიქტის ზონა, სამშვიდობო ინიციატივები.
1. ჯალიაშვილი, ჯიმი
საქართველო-რუსეთს შორის კონფლიქტური საზღვარი მომავალ თაობებს კარგს არაფერს მოუტანს : კომპეტენტური აზრი / ესაუბრა ლელა ხვადაგიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 22 თებერვალი. - N38 (5376). - 1,2 გვ.[MFN: 75559]
ანოტაცია:  დამოუკიდებელი ექსპერტის აზრი კონფლიქტის ზონიდან რუსი სამშვიდობო ძალების გაყვანის თაობაზე
პერსონალია:  ჯალიაშვილი ჯიმი (დამოუკიდებელი ექსპერტი პოლიტიკური საკითხებში).
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტის დადგენილება, რუსეთის აგრესია, დიპლომატიური მოლაპარაკება, რუსი სამშვიდობოები, ცხინვალის რეგიონი, პროვოკაციული ქმედებები.
როცა ერთად ყოფნა აუცილებელია : აქტუალური თემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 22 თებერვალი. - N38 (5376). - 2 გვ.[MFN: 75560]
ანოტაცია:  ოპოზიციის მხარდაჭერა რუსეთსა და საქართველოს პარლამენტებს შორის დიალოგის დაწყებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); გუჯაბიძე ბიძინა ("მემარჯვენე ოპოზიციის" წევრი).
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. ოპოზიცია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული მხარე, რუსი სამშვიდობოების ჩანაცვლება, რუსეთი, დიალოგი.
1. ცქიტიშვილი, ლელა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს უნდობლობას უცხადებენ : პროტესტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 22 თებერვალი. - N38 (5376). - 2 გვ.[MFN: 75561]
ანოტაცია:  ქართული ბანკის თანამშრომლის სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის გამო
პერსონალია:  გირგვლიანი სანდრო (გაერთიანებული ქართული ბანკის თანამშრომელი); დონაძე გურამ (შს სამინისტროს პრესსამსახურის უფროსი); ახალაია დათა (კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის უფროსი); სანოძე ვასილ (გენერალური ინსპექციის უფროსი); მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი); სალაყაია თაკო (შს მინისტრის მეუღლე); დოლიძე ანა (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე); მაისურაძე თათია; მელნიკოვი ოლეგ.
თემატიკა:  კრიმინალური ქრონიკა. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო. საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია.
საკვანძო სიტყვები:  ბანკის თანამშრომელი, მკვლელობა, ოჯახის წევრები, პროკურატურა, გამოძიება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7552 | 7553 | 7554 | 7555 | 7556 | 7557 | 7558 | 7559 | 7560 | 7561 | 7562 |  შემდეგი »  ბოლო »»