განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 25 თებერვალი. - N41 (5379). - 17 გვ.[MFN: 75656]
ანოტაცია:  შპს თასსკი "ელვა" აცხადებს აუქციონს საწარმოს ბალანსზე რიცხული გამოუყენებელი ფართის იჯარით გაცემაზე
თემატიკა:  აუქციონები.
1. ივერიის ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ხატი : დღესასწაული / მომზადა გიული ლიპარტიამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 25 თებერვალი. - N41 (5379). - 12 გვ.[MFN: 75657]
ანოტაცია:  25 თებერვალს ქართული სამოციქულო ეკლესიის მიერ ივერიის ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ხატის დღესასწაულის აღნიშვნა
თემატიკა:  საეკლესიო დღესასწაულები.
1. ქოჩაკიძე, ოლეგ
როგორ შეაცვლევინა ჩანაფიქრი მიხეილ თუმანიშვილს ახალგაზრდა მხატვარმა / ესაუბრა ვილენ მარდალეიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 25 თებერვალი. - N41 (5379). - 12 გვ.[MFN: 75658]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ოლეგ ქოჩაკიძესთან მისი შემოქმედების შესახებ
პერსონალია:  ქოჩაკიძე ოლეგ; ჩიკვაიძე იური; სლოვინსკი ალექსანდრე (მხატვრები); ქოჩაკიძე მიხეილ (არქიტექტორი); ანდღულაძე ნუგზარ (ხელოვნებათმცოდნე).
თემატიკა:  ქართველი მხატვრები.
1. ყარსი-ახალქალაქი-თბილისი-ბაქოს პროექტის ექსპერტთა შეხვედრა სტამბოლში გაიმართება : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : ა. მეხტიევა, "ეხო" (აზერბაიჯანი), 24 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 25 თებერვალი. - N41 (5379). - 8 გვ.[MFN: 75659]
თემატიკა:  რკინიგზა.
საკვანძო სიტყვები:  დაფინანსება, პროექტის ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთება, სარკინიგზო მიმოსვლა, ტერმინალის აშენება.
1. ცაავა, გელა
ჩრდილოატლანტიკური ალიანსი - საქართველოს სტაბილურობისა და უსაფრთხოების გარანტი : განსჯა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 25 თებერვალი. - N41 (5379). - 7,8 გვ.[MFN: 75660]
ანოტაცია:  საქართველოს ევროკავშირსა და ნატოში ინტეგრაციის აუცილებლობის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს საგარეო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  მსოფლიო ბაზარი, სამხედრო-პოლიტიკური ალიანსი, ევროატლანტიკური პარტნიორობის საბჭო, რეფორმების განხორციელება, რუსეთის სამხედრო ძალები, გლობალური სავაჭრო ქსელი, სატრანსპორტო დერეფანი.
1. "სახელმწიფო ტერორიზმის აჩრდილი" : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : ნურანი, "ეხო" (აზერბაიჯანი) 24 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 25 თებერვალი. - N41 (5379). - 2,8 გვ.[MFN: 75661]
ანოტაცია:  საქართველო-რუსეთს შორის გართულებულ ურთიერთობებზე
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); კოკოითი ედუარდ (სამხრეთ ოსეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტი); პავლოვსკი გლებ (პოლიტოლოგი).
საკვანძო სიტყვები:  სამშვიდობო სკანდალი, ქართულ-ოსური კონფლიქტი, პოლიტიკური დაძაბულობა, საერთაშორისო მხარდაჭერა, რუსი სამხედროები, საინფორმაციო კონტრშეტევა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7562 | 7563 | 7564 | 7565 | 7566 | 7567 | 7568 | 7569 | 7570 | 7571 | 7572 |  შემდეგი »  ბოლო »»