უსამშობლოთა სამშობლო : კვირაძალს საკითხავი : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N 47 : "კვირაძალის" ეს ნომერი ეძღვნება პოსტსაბჭოთა ემიგრაციას გერმანიაში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 11 მარტი. - N50 (5388). - 10 გვ.[MFN: 75966]
პერსონალია:  კასნერი ოლღა (საბჭოთა კავშირის ყოფილი მოქალაქე); ჭილაძე ოთარ (მწერალი).
თემატიკა:  ემიგრანტები.
საკვანძო სიტყვები:  ემიგრანტთა რაოდენობა, ემიგრანტთა მუშაობა, დასაქმება, თანამედროვე ემიგრანტები.
1. უსამშობლოთა სამშობლო : "აღარ არის საქართველო"... : კვირაძალს საკითხავი : ქართული ალბომიდან / ჩანართზე მუშაობდნენ ნინო ხოფერია ; მამუკა ვაშაკიძე, კახა ქორიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 11 მარტი. - N50 (5388). - 11 გვ.[MFN: 75967]
ანოტაცია:  ქართული ოჯახის ალბომში აღმოჩენილი მომხიბლავი ფრაუ ბაუმგადრის სურათი. სურათზე: იდა ბაუმგარდი
პერსონალია:  ბაუმგარდი იდა (გერმანელი ქალბატონი).
თემატიკა:  გერმანელები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  გერმანული ოჯახი, ქართული ოჯახები, გერმანული ენის გაკვეთილები.
1. გოგიაშვილი, გურამ
ტანჯული სამშობლოს მეტაფორა : მილორად პავიჩიჩ "ხაზარული სიტყვისკონის" ქართულად გამოქვეყნების გამო : პუბლიკაციის წინ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 11 მარტი. - N50 (5388). - 12 გვ.[MFN: 75968]
პერსონალია:  პავიჩი მილორად (სერბი მწერალი).
თემატიკა:  სერბი მწერლები.
საკვანძო სიტყვები:  სასიყვარული რომანი, წიგნი, მსოფლიო სალიტერატურო კრიტიკა.
უერთმანეთოდ გული არ თბება : არ გვიცხოვრია : აჩრდილთა ქვეყანა : სიცილ-სიცილი... : მეანაბრე : როდის გათენდება?! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 11 მარტი. - N50 (5388). - 12 გვ.[MFN: 75969]
საკვანძო სიტყვები:  ლექსები.