"რუსთავი", "რუსთავი", "რუსთავი" : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 18 აპრილი. - N76 (5414). - 5 გვ.[MFN: 76851]
ანოტაცია:  ანსამბლ "რუსთავის" ევროპული ტურნედან დაბრუნება
პერსონალია:  თოიძე ბადრი (ანსამბლის დირექტორი).
თემატიკა:  ქართული სიმღერისა და ცეკვის ანსამბლები.
საკვანძო სიტყვები:  გასტროლები, პროგრამა, კონცერტები.
რაც შეეხება ფალსიფიცირებულს, მისი ჩამოსხმა ყველგან შეიძლება : ღვინოვ ქართულო, ვარ შენი მსმელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 18 აპრილი. - N76 (5414). - 6 გვ.[MFN: 76852]
ანოტაცია:  საქართველოში ქართული ღვინის იმიჯის, წარმოებისა და რეალიზაციის შესახებ
პერსონალია:  შუბითიძე თამუნა (სუპერმარკეტ "პოპულის" მენეჯერი).
თემატიკა:  ქართული ღვინოები. ღვინის ხარისხი.
საკვანძო სიტყვები:  ალკოჰოლური სასმელების რეალიზაცია, სუპერმარკეტები, ღვინის კომპანიები, ფალსიფიცირებული ღვინო, ეტიკეტი.
გამოგონილი აუცილებლობით შედგენილი დოკუმენტი : განიხილავენ კანონპროექტს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 18 აპრილი. - N76 (5414). - 6 გვ.[MFN: 76853]
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტის მიერ შემუშავებული კანონპროექტის "შემოქმედებითი მუშაკთა თვითორგანიზაციისა და სახელმწიფო მხარდაჭერის ხესახებ" განხილვა
პერსონალია:  გორხელაშვილი ლევან (საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის წევრი); აზარაშვილი ვაჟა (კომპოზიტორთა კავშირის თავმჯდომარე); ბარამიძე ბარამ (მუსფონდის დირექტორი).
თემატიკა:  საქართველოს კომპოზიტორთა კავშირი. საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცისა და სპორტის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  მუსიკისმცოდნეები, პროექტი, იურიდიული ასპექტები, შემოქმედებითი საზოგადოება, ახალი ფონდების შექმნა, კავშირების ქონება, მუსიკალური ფონდი, კომპოზიტორთა უფლებები.
მეტროპოლიტენის სადგურების რეკონსტრუქციები დაწყებულია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 18 აპრილი. - N76 (5414). - 6 გვ.[MFN: 76854]
საკვანძო სიტყვები:  სადგური დიზაინი, გვირაბის ინტერიერები, ვაგონის შეკეთება.
გსურთ სტადიონი ოცდაათწლიანი მართვის უფლებით?! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 18 აპრილი. - N76 (5414). - 6 გვ.[MFN: 76855]
პერსონალია:  ალაფიშვილი ლევან (თბილისის მერიის ქონების მართვის საქალაქო სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  სტადიონები.
საკვანძო სიტყვები:  აქციები, ინვესტორები, კონკურსი, სტადიონის რეკონსტრუქცია.
1. ქადეიშვილი, თორნიკე
ინსტიტუტები და აკადემია გაქრობისთვის არიან განწირული? : მეცნიერებას განაგებს ხალხი, რომელიც მეცნიერებისგან შორსაა : რეფორმა თუ ანტირეფორმა / ესაუბრა დალი ქვირია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 18 აპრილი. - N76 (5414). - 7 გვ.[MFN: 76856]
ანოტაცია:  პროფესორი თორნიკე ქადეიშვილი საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის არათანმიმდევრულ დაშლა-გაერთიანების შესახებ
პერსონალია:  ქადეიშვილი თორნიკე (ა. რაზმაძის სახ. მათემატიკის ინსტიტუტის პროფესორი, საზოგადოებრივი მოძრაობა "საქართველოში მეცნიერებისა და განათლების გადაჩენისათვის" საკოორდინაციო საბჭოს წევრი).
თემატიკა:  საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია. განათლების რეფორმა. ქართველი მეცნიერები.
საკვანძო სიტყვები:  კვლევითი ინსტიტუტების ერთობა, არათანმიმდევროული დაშლა, აკადემიის დაშლა, სამეცნიერო ცენტრები, ეკონომიკური მდგომარეობა, ქართული მეცნიერება.
1. ქუთათელაძე, ალექსანდრე
გულნარა მებუკე-სტურუა : გახსენება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 19 აპრილი. - N77 (5415). - 16 გვ.[MFN: 76857]
ანოტაცია:  გულნარა მებუკე-სტურუას გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  მებუკე-სტურუა გულნარა (პედაგოგი).
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 19 აპრილი. - N77 (5415). - 16 გვ.[MFN: 76858]
პერსონალია:  გიგაური გია; კიკნაძე-თავზარაშვილი ქეთო.