რაც შეეხება ფალსიფიცირებულს, მისი ჩამოსხმა ყველგან შეიძლება : ღვინოვ ქართულო, ვარ შენი მსმელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 18 აპრილი. - N76 (5414). - 6 გვ.[MFN: 76852]
ანოტაცია: საქართველოში ქართული ღვინის იმიჯის, წარმოებისა და რეალიზაციის შესახებ
გამოგონილი აუცილებლობით შედგენილი დოკუმენტი : განიხილავენ კანონპროექტს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 18 აპრილი. - N76 (5414). - 6 გვ.[MFN: 76853]
ანოტაცია: საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტის მიერ შემუშავებული კანონპროექტის "შემოქმედებითი მუშაკთა თვითორგანიზაციისა და სახელმწიფო მხარდაჭერის ხესახებ" განხილვა
მეტროპოლიტენის სადგურების რეკონსტრუქციები დაწყებულია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 18 აპრილი. - N76 (5414). - 6 გვ.[MFN: 76854]
ინსტიტუტები და აკადემია გაქრობისთვის არიან განწირული? : მეცნიერებას განაგებს ხალხი, რომელიც მეცნიერებისგან შორსაა : რეფორმა თუ ანტირეფორმა / ესაუბრა დალი ქვირია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 18 აპრილი. - N76 (5414). - 7 გვ.[MFN: 76856]
ანოტაცია: პროფესორი თორნიკე ქადეიშვილი საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის არათანმიმდევრულ დაშლა-გაერთიანების შესახებ
პერსონალია:ქადეიშვილი თორნიკე (ა. რაზმაძის სახ. მათემატიკის ინსტიტუტის პროფესორი, საზოგადოებრივი მოძრაობა "საქართველოში მეცნიერებისა და განათლების გადაჩენისათვის" საკოორდინაციო საბჭოს წევრი).
გივი თარგამაძე მილინკევიჩის მკვლელობის მკვლელობის შემკვეთი? : სკანდალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2006. - 19 აპრილი. - N77 (5415). - 16 გვ.[MFN: 76860]
ანოტაცია: რუსი ჟურნალისტის მიხეილ ლეონტიევის მიერ გივი თარგამაძის ალექსანდრ მილიკევიჩის მკვლელობის შეკვეთაში დადანაშაულება